Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sztuka dekoracji okna

Dekorowanie okna to jak szycie ubrania na miarę – wymaga dopasowania do wymiarów, a także charakteru i stylu wnętrza. To trudne zadanie, tym bardziej że okienne szaty powinny być nie tylko ładne, ale także wygodne w użytkowaniu.

ZASŁONY ZNÓW MODNE

Okienne tkaniny mają ogromny wpływ na klimat wnętrza – nie tylko stanowią znaczący element wystroju, ale także decydują o ilości i odcieniu wpadającego przez okno światła dziennego. Wpływ na to ma zarówno gramatura, jak i kolor tkaniny. Jasne dobrze rozpraszają światło i rozjaśniają wnętrze. Ciemne dają odwrotny efekt – pochłaniają promienie słoneczne, więc nie rozświetlają pomieszczenia, ale przyciągają uwagę. Ciemne, ciężkie zasłony przytłoczą niewielki pokój, za to śmiało można z nimi eksperymentować w dużym salonie. Pokryte wzorami zdecydowanie urozmaicą aranżację, jednak ograniczą wybór narzut, dywanów czy poduch, trudno bowiem w udany sposób skojarzyć ze sobą różne wzory.

By uniknąć niespodzianek, można bazować na gładkich materiałach lub wykorzystać tkaniny z jednej kolekcji. Wzór trzeba też dopasować do wielkości pomieszczenia – w małym lepiej unikać dużych wyrazistych deseni, lepiej wybrać drobne kwiatki, małe jasne wzory geometryczne lub tkaninę gładką.

Na charakter zasłon i firan ogromny wpływ ma rodzaj materiału. Lekkie przezroczyste woale znajdą zastosowanie w większości pomieszczeń. Połyskujące aksamity i grube tkaniny żakardowe lepiej zarezerwować do eleganckiego salonu.

fot. HOME & HOME

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x