Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody we wnętrzu

Niezależnie od tego, czy odizolujemy je w klatce schodowej, czy też wyeksponujemy w eleganckiej przestrzeni dziennej, muszą być solidne, wygodne i dopracowane w każdym detalu. Jak więc zabrać się za wykonanie schodów?

ZACZNIJMY OD POJĘĆ

Decyzję o budowie schodów, nawet jeśli chcemy je wykonać z gotowych elementów, trzeba skonsultować ze specjalistą, który doradzi, jaką konstrukcję i jaki materiał wybrać. Niemniej jednak warto znać podstawowe pojęcia z tej dziedziny. Najczęściej buduje się schody jednobiegowe, czyli takie, które łączą dwa różne poziomy w linii prostej. Jeżeli pomieszczenie jest bardzo wysokie, projektuje się spocznik, a schody stają się dwubiegowe.

Oba typy schodów zajmują jednak sporo miejsca, dlatego warto je „złamać”. Ich kształt będzie wtedy przypominał literę L – w ten sposób zyskujemy schody dwubiegowe łamane. By zaoszczędzić nieco miejsca, można wybrać inny rodzaj schodów – kręcone lub kręte. Kręte, czyli zabiegowe, mogą być zbudowane z jednego lub kilku koliście biegnących odcinków, bez spoczników (jeden z wariantów to schody wachlarzowe, które w rzucie poziomym najczęściej mają kształt półkola, są bardzo eleganckie i efektowne, ale potrzebują sporo przestrzeni).

Schody kręcone, inaczej spiralne, mają jeden centralny słup, wokół którego biegną równo rozmieszczone stopnie. Schody te są strome i mają zwężające się stopnie, ale za to zajmują najmniej miejsca (ich średnica to zwykle 110–220 cm).

fot. RINTAL POLSKA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x