Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki i piece

Kominek skupia wokół siebie domowników, tworzy atmosferę i bywa prawdziwą ozdobą wnętrza. Może też pełnić funkcję ogrzewania domu. Wszystko zależy od tego, jaki model wybierzemy.

PIERWSZE WRAŻENIE

Wspaniałe kamienne kominki powstawały już w XV wieku, ale najbardziej dekoracyjne obudowy palenisk – z marmuru, granitu czy drewna egzotycznego – pojawiły się w XVIII wieku. Dziś są one chętnie kopiowane i cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Przeciwwagą dla nich są minimalistyczne nowoczesne portale, idealnie dopasowane do przestronnych, współczesnych wnętrz.

Na jaką wersję się zdecydować? Wszystko zależy od charakteru pomieszczenia, w którym ma powstać kominek. Jeśli jest ono skromniejszych rozmiarów, a jego wystrój odbiega od klasycznej elegancji, lepiej zamówić mniej okazałą obudowę, np. w stylu rustykalnym, ze schowkiem na polana. Ten ostatni element stał się atrakcyjnym dodatkiem do minimalistycznych modeli nowoczesnych i często tworzy całość z obudową oraz wkładem. Współczesne obudowy wykonuje się najczęściej z granitu, marmuru, trawertynu, łupka, a także wapienia lub piaskowca.

Trzeba przyznać, że największe wrażenie robią właśnie kominki nowoczesne – np. w postaci niezabudowanej, zwisającej ze stropu rury zakończonej otwartym paleniskiem lub modele z wkładem dwustronnym lub trójstronnym, instalowane w ścianie działowej tak, by ich wnętrze można było podziwiać z obu pomieszczeń.

fot. KOPERFAM

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x