Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie łazienki

Światło – nieodzowny asystent zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych – w łazience ma szczególne znaczenie. Zanim zamontujemy na suficie plafonierę, a po bokach lustra dwa kinkiety, pomyślmy o świetle inaczej. Przecież to doskonały kreator przestrzeni i niezrównany reżyser nastroju.

ŚWIATŁO NIEOCZYWISTE

Można by je nazwać architektonicznym środkiem pobudzającym, gdyby nie to, że światło potrafi także pełnić zgoła odmienną rolę: wyciszać, uspokajać, relaksować. W łazience, w której rano rozbudzamy uśpione zmysły, a wieczorem szykujemy się do snu, taka wszechstronność jest cechą bardzo pożądaną. Żeby w pełni ją wykorzystać, należy projekt oświetlenia drobiazgowo przemyśleć; najlepiej powierzyć go specjaliście – architektowi wnętrz, który potrafi przewidzieć efekty nietypowego rozmieszczenia opraw, dobrać odpowiednie natężenie światła, a także jego najkorzystniejszą barwę.

Za pomysłowością projektantów nadążają technologie; producenci proponują nam dziś bogatą gamę rozwiązań, począwszy od rozmaitych wariantów dobrze znanych „oczek”, przeznaczonych do montażu w sufitach podwieszanych, przez węże świetlne i oprawy liniowe, które można ukryć za gzymsem ściany, aż po podświetlaną armaturę i urządzenia sanitarne. Część z tych propozycji – jak choćby zestawy światłowodów imitujące efekt rozgwieżdżonego nieba – ma wartość raczej dekoracyjną niż praktyczną.

Dlatego system oświetlenia łazienki powinno tworzyć kilka uzupełniających się wzajemnie planów, których można używać naprzemiennie. Innego światła wymaga przecież robienie makijażu, innego mycie noworodka, a jeszcze innego – relaksacyjna kąpiel w aromacie olejków eterycznych. Nie zapominajmy przy tym o zużyciu energii; specjalista pomoże dobrać lampy energooszczędne, które pozwolą nam cieszyć się bogatą iluminacją nie drenując zbyt głęboko portfela.

fot. KALDEWEI

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x