Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie kuchni

Dobre oświetlenie jest dla kuchni tym, czym zestaw przypraw dla dania: bez niego nic się nie uda. Podczas przygotowywania posiłków światło sprzyja naszej precyzji i stoi na straży naszego bezpieczeństwa. Po pracy staje się jednym ze składników przepisu na niebanalne wnętrze.

ŚWIATŁY PLAN – BŁYSKOTLIWY EFEKT

Światło to zdolny architekt. Rzeźbi i kształtuje przestrzeń, buduje napięcia, wydobywa półtony z kolorów, pogłębia faktury. Ale przede wszystkim pozwala komfortowo i bezpiecznie działać – w kuchni właśnie ta jego właściwość wysuwa się na pierwszy plan. Prace kulinarne wymagają precyzji, dlatego ich główna arena – blat roboczy – powinna zapewniać nam komfortowe warunki. Nie stworzy ich jedna, choćby najmocniej świecąca, centralnie zawieszona lampa sufitowa – w tradycyjnie urządzonym wnętrzu kuchennym, z szafkami usytuowanymi wzdłuż ścian, jej blask oświetli wyłącznie plecy kucharza. Podczas planowania kuchni obowiązuje jedna zasada: im więcej źródeł światła, tym lepiej.

Liczy się też niezależność; najwygodniej zaprojektować kilka obwodów elektrycznych. Ich koszt będzie stosunkowo niewysoki, za to zalety – ogromne. Będziemy oszczędni, bo rzadko kiedy zdarzy nam się włączać wszystkie lampy jednocześnie, co zminimalizuje rachunki za energię. Będziemy eko, bo korzystając w danym momencie tylko z wybranych, potrzebnych nam właśnie źródeł światła, ograniczymy zużycie kilowatów. Będzie nam wygodnie, gdyż dysponując kilkoma planowo rozmieszczonymi punktami świetlnymi, wyeliminujemy „szare strefy”, czym zapewnimy sobie komfort i bezpieczeństwo.

Wreszcie... będziemy mogli się naszą kuchnią pochwalić i to niejeden raz. Możliwość kreowania wielu planów świetlnych na różnych poziomach służy urodzie wnętrza, podnosi dramaturgię aranżacji i zapobiega nudzie.

fot. STUDIO ESTIMA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x