Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybieramy drzwi

Drzwi wraz z meblami współtworzą wnętrze, zatem ich wygląd jest bardzo ważny. Jednak wyboru nie możemy dokonywać w oderwaniu od ich parametrów technicznych i aspektów architektonicznych mieszkania czy domu.

 Wybieramy drzwi

POCIĄGAJĄCA NOWOCZESNOŚĆ

Stając przed koniecznością wyboru drzwi, musimy uporać się z wieloma kwestiami – skupiamy się oczywiście na wyglądzie, ale na początku drogi ważniejsze są ograniczenia i możliwości techniczne. Wielkość otworu wejściowego, a także grubość muru pociągają za sobą decyzje związane z doborem modelu skrzydła, a także ościeżnicy, którą kupujemy osobno.

Chodzi przede wszystkim o jej typ. Najprostszy to ościeżnica stała, która nadaje się tylko do muru o typowej grubości 6-10 cm. Ościeżnicę regulowaną można montować w nietypowych otworach drzwiowych, ale pod warunkiem, że grubość ściany wynosi co najmniej 7,5 cm. Zwolennicy oryginalnych rozwiązań z pewnością zainteresują się popularną za oceanem i coraz częściej wybieraną u nas ościeżnicą bezprzylgową. Dzięki niej można uzyskać ciekawy efekt, ponieważ rezygnacja z przylgi wymusza ukrycie zawiasów wewnątrz skrzydła (choć trzeba pamiętać, że zawiasy są niewidoczne tylko przy drzwiach zamkniętych).

Modnym ostatnio rozwiązaniem są drzwi z ukrytymi ościeżnicami, dzięki nim skrzydło zlicowane jest ze ścianą. Jeśli skrzydło i ścianę wykończymy w ten sam sposób, widoczna będzie tylko linia oddzielająca skrzydło od muru i klamka. Zawiasy takich drzwi są wbudowane w skrzydło i ościeżnicę, i umożliwiają otwieranie skrzydła pod kątem 180°. Ujawniają się dopiero po otworzeniu drzwi. Niewidoczna pozostaje ościeżnica, którą przykrywa się tynkiem lub płytą gipsowo-kartonową, a opaska wokół drzwi staje się niepotrzebna. Decyzję o zamontowaniu drzwi z ukrytą ościeżnicą warto podjąć na wczesnym etapie remontu, bowiem montaż takiej ościeżnicy wiąże się z ingerencją w ścianę.

fot. PORTA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x