Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dekoracja okna

Zapewniają nam wieczorem intymność i spokojny sen, gdy za oknem sypialni mamy uliczne latarnie, i chronią przed ostrym słońcem w upalny letni dzień. Zasłony i rolety to niezbędne elementy wyposażenia, które bywają także prawdziwą ozdobą wnętrza.

 Dekoracja okna

ZALETY TRADYCYJNYCH ROZWIĄZAŃ

Mimo ogromnej różnorodności dekoracji okiennych, wiele osób nie wyobraża sobie pomieszczeń bez klasycznych zasłon i firan. Sprawdzają się bowiem na wielu frontach – zasłaniają lub zaciemniają okno, dekorują, ocieplają wnętrze (nie tylko wizualnie). Poza tym oferta tkanin jest ogromna i bardzo ciekawa. Z łatwością dobierzemy takie, dzięki którym szybko zmienimy charakter wnętrza, a nawet poprawimy jego proporcje.

Zanim kupimy zasłony i firany, zastanówmy się, jak słoneczne są nasze pomieszczenia i jaką pełnią funkcję. W pokojach, w których okno wychodzi na północ lub wschód, sprawdzą się jasne zasłony z materiału przepuszczającego światło. Z kolei w oknach od strony południowej i zachodniej, idealne będą grubsze tkaniny w ciemniejszych kolorach. Weźmy też pod uwagę, że dobra izolacja okna od słońca, księżyca i ulicznych latarni konieczna będzie w sypialni. Nie bez znaczenia jest też widok z okna. Ładnego nie musimy kamuflować, ale jeśli za oknem mamy inny blok lub szarą ulicę, warto rozważyć, czy przytulności i urody wnętrzu nie doda firana o gęstym splocie, która nie zatrzyma słońca, ale za to rozmyje nieco widok na to, co jest przed budynkiem.

Na przejrzystość firan i zasłon ma wpływ nie tylko gęstość splotu i kolor, ale też marszczenia i drapowania. By tkaniny ładnie się układały, ich szerokość powinna być większa przynajmniej o 50% od długości karnisza (przy sutych marszczeniach może stanowić nawet trzykrotną jego długość).

fot. JVD

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x