Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / ABC

Jakie formalności są wymagane przy wykonywaniu przyłącza wodociągowego, a jakie przy budowie własnej studni?

Podłączenie do wodociągu – formalności z nim związane ograniczają się najczęściej do złożenia w lokalnym zakładzie wodociągów i kanalizacji wniosku o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę i/lub odprowadzanie ścieków.

Do wniosku należy dołączyć aktualną mapę sytuacyjno-wysokościową w skali 1:500, z naniesionym przez geodetę planowanym przyłączem (mapę pobiera się w wydziale geodezji miejscowego starostwa). Zależnie od miejscowych przepisów przyłącze wykonuje sam zakład wodociągów lub na podstawie wydanych przezeń warunków technicznych przyłączenia, pracę zleca się innej firmie.

Przyłączenie do sieci wodociągowej nie wymaga pozwolenia na budowę – wystarczy zgłoszenie w starostwie, że mamy zamiar je wykonać. Opłata za wydanie warunków technicznych jest różna na terenie kraju, tak jak różna jest opłata za wodę i ścieki (wodociągi to przedsiębiorstwa gminne i działają według stawek gminnych). Opłata za przyłącze to średnio 100 złotych. Po wydaniu warunków technicznych można przystąpić do sporządzenia projektu przyłącza wodociągowego. Projekt taki musi sporządzić projektant z uprawnieniami wodno-kanalizacyjnymi i po jego wykonaniu uzgodnić go z wodociągami. Zatwierdzony projekt jest ważny przez 3 lata. W tym czasie – po zgłoszeniu tego zamiaru u starosty – należy wybudować przyłącze wodne i kanalizacyjne.

Wykonanie własnej studni powinno być poprzedzone zgłoszeniem zamiaru budowy na 1 miesiąc przed rozpoczęciem prac. Jeśli zaznaczymy jej lokalizację na planie zagospodarowania działki stanowiącym załącznik do pozwolenia na budowę, zgłoszenie nie jest wymagane.

Redakcja BD

aktualizacja: 2012-12-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Graf wzmacnia swoją obecność w Europie
Graf wzmacnia swoją obecność w Europie Grupa Graf, przejęła firmę Sotralentz Sp. z o.o. z siedzibą w Skierniewicach. Przedsiębiorstwo od teraz będzie funkcjonowało jako Graf ...
Konkurs Aquaphor Masza i Niedźwiedź
Konkurs Aquaphor Masza i Niedźwiedź Kup dzbanek filtrujący wodę Aquaphor Jasper z limitowanej serii Masza i Niedźwiedź! W każdym pudełku znajduje się gratis w postaci nalepek ...
Czy uzdatnianie wody się zmieni? Wielka premiera marki Ecoperla!
Czy uzdatnianie wody się zmieni? Wielka premiera marki Ecoperla! W styczniu tego roku miała miejsce wielka premiera marki Ecoperla. Jej urządzenia filtracyjnie niemal od razu zyskały ogromną popularność. ...

Drenaż opaskowy i odwodnienie liniowe

Wysoki poziom wód gruntowych, gliniasta gleba lub niejednorodny grunt wróżą często kłopoty: zalewanie piwnic lub zawilgacanie fundamentów domu. Żeby ich uniknąć, warto pomyśleć o drenażu opaskowym, a dla własnej wygody – wykonać odwodnienie liniowe.

topowe produkty

EKOPOL - oczyszczalnie biologiczne BIO-HYBRYDA

Oczyszczalnia biologiczna BIO-HYBRYDA pracuje na pięciokomorowym, przepływowym zbiorniku wyposażonym w rotujące złoże biologiczne i osad czynny, napowietrzane poprzez dyfuzor drobnopęcherzykowy i dmuchawę. Dzięki zastosowanej technologii w zbiorniku zachodzą obie fazy oczyszczania: tlenowa i beztlenowa, co sprawia, że skuteczność oczyszczalni jest bardzo wysoka, 97% sprawności.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze