Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Filtr do wody - zakup kontrolowany

Poszukiwany: filtr do wody o zbyt wysokiej zawartości chloru, pobieranej z wodociągu miejskiego. W domu mieszkają 4 osoby, jest jedna kuchnia i dwie łazienki. Domownicy nie są w stanie zaakceptować zapachu wody. Na inwestycję przewidzieli 500 zł.

Przede wszystkim Janusza drażnił zapach wody. W łazienkach było to jeszcze do zniesienia, ale w kuchni przeszkadzał nawet w myciu naczyń. Postanowił zrobić badania w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Wynikło z nich, że w wodzie jest podwyższone stężenie chloru a zapach „nieakceptowalny”, (barwa 7 mgPt/l, odczyn 8,46, amoniak 0,27, azotany 17, chlorki 231, żelazo 0,2). Janusz postanowił kupić filtry.

Najpierw przejrzał strony internetowe firm sprzedających systemy oczyszczania wody, ale było ich tak dużo, że już w połowie zrezygnował. Wysłał wyniki badań z zapytaniem o rodzaj i cenę filtrów do kilku, przypadkowo wybranych firm. Od części z nich otrzymał odpowiedzi, które porównał. Wybrał ofertę najkorzystniejszą cenowo i skonsultował się z doradcą technicznym.

Trzy możliwości

Fachowiec przedstawił Januszowi trzy możliwości filtrowania wody. Pierwsza, najprostsza i najtańsza, pozwala jedynie na poprawienie stanu wody w kuchni – to montaż dwóch filtrów w jednej obudowie: węglowego i mechanicznego. Koszt całości 129 zł brutto. Do wyboru obudowa prześwitująca lub w kolorze niebieskim, gwarancja na rok. Gdy filtr mechaniczny zużyje się (czyli nasyci zanieczyszczeniami) może to powodować zmniejszenie ciśnienia i strumienia wypływającej z kranu wody i wówczas trzeba go wymienić na nowy za 12 zł.

Wkład węglowy kosztuje 17 zł i wymienia się go przynajmniej co 6 miesięcy – inaczej w filtrze zaczną się rozmnażać bakterie. Wymiany dokonuje się samodzielnie. Janusz postanawia też wykonać samodzielnie montaż filtra, ponieważ jest to bardzo proste. Filtry należy umieścić w miejscu zacienionym – świetnie nadaje się do tego szafka pod zlewozmywakiem. Druga opcja to założenie filtrów na wejściu instalacji wodnej – pozwoli to na oczyszczenie wody w całym domu. Kolumna również składa się z filtra węglowego i mechanicznego, ale o większej wydajności.

Minimalny koszt inwestycji to 2400 zł brutto oraz 200 zł za pracę hydraulika, który dokonałby montażu. Trzecią możliwością jest zainstalowanie filtra odwróconej osmozy z mineralizatorem za 1465 zł brutto. Woda byłaby wtedy nie tylko oczyszczona, ale dodatkowo wzbogacona. Ponieważ jest to najtrudniejszy do zamontowania filtr, jego założenia może podjąć się jedynie wyspecjalizowany monter. Koszt takiej usługi to min. 350 zł.

Na razie najtańszy

Doradca techniczny podpowiedział, że jeżeli wadą wody jest jedynie podwyższony poziom chloru, a woda pochodzi z wodociągu, to najsensowniejsze jest oczyszczanie wody jedynie w kuchni. Janusz wolałby mieć czystą wodę w całym domu, ponieważ kąpiele „chlorowe” nie należą do najprzyjemniejszych, jednak nie był przygotowany na tak drogie przedsięwzięcie, jakim okazała się kolumna filtracyjna. Ostatecznie postanowił zamontować najtańszy filtr w kuchni, by sprawdzić, czy poprawi on jakość wody i ewentualnie przygotować się finansowo do kupienia dużego filtra dla całego domu w przyszłym roku.

PRZYKŁADOWY WYBÓR

Filtr węglowySECURA BC filtr węglowy + mechaniczny + obudowa
129 zł

 

aktualizacja: 2008-11-21

Zdaniem naszych Czytelników

Ja używam filtr umieszczony w szafce pod zlewozmywakiem. firmy EcoFPplus firmy AquaFilter. Jestem zadowolony na maksa, woda jest zupełnie inna w smaku, zakup nie jest drogi

Gość Piotrek

02 Sty 2009, 12:59

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Graf wzmacnia swoją obecność w Europie
Graf wzmacnia swoją obecność w Europie Grupa Graf, przejęła firmę Sotralentz Sp. z o.o. z siedzibą w Skierniewicach. Przedsiębiorstwo od teraz będzie funkcjonowało jako Graf ...
Konkurs Aquaphor Masza i Niedźwiedź
Konkurs Aquaphor Masza i Niedźwiedź Kup dzbanek filtrujący wodę Aquaphor Jasper z limitowanej serii Masza i Niedźwiedź! W każdym pudełku znajduje się gratis w postaci nalepek ...
Czy uzdatnianie wody się zmieni? Wielka premiera marki Ecoperla!
Czy uzdatnianie wody się zmieni? Wielka premiera marki Ecoperla! W styczniu tego roku miała miejsce wielka premiera marki Ecoperla. Jej urządzenia filtracyjnie niemal od razu zyskały ogromną popularność. ...
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze