Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Rodzaje filtrów do oczyszczania wody i ich montaż

Zdarza się, że woda z wodociągu nie spełnia naszych oczekiwań. Dlatego warto pomyśleć o sposobach oczyszczania wody za pomocą różnego rodzaju filtrów.

Filtry mechaniczne

Filtr mechaniczny
Filtr mechaniczny. Zabezpiecza domową instalację wodną przed zamuleniem i uszkodzeniami mechanicznymi (fot. BWT)
Stosuje się je do wstępnego oczyszczania wody zarówno z ujęć indywidualnych, jak i z sieci wodociągowej. Zatrzymują zanieczyszczenia stałe o wymiarach nawet 1 mikrona: związki koloidalne, zawiesiny, kamień kotłowy itp. Oto rodzaje filtrów mechanicznych:
  • z wymiennymi wkładami z włókniny polipropylenowej, siatki metalowej (z mechanizmem umożliwiającym płukanie wsteczne) lub ze sznurka;
  • wypełnione materiałami filtrującymi: piaskiem kwarcowym, spiekami (np. keramzytem) i materiałami kruszonymi (granit) oraz włókninami z tworzyw sztucznych;
  • z wkładami stałymi z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej.
Filtry muszą być systematycznie płukane: ręcznie lub automatycznie przynajmniej raz w miesiącu.

Montaż. Filtry mechaniczne montuje się na początku instalacji (dzięki temu kolejne filtry pracują skuteczniej i dłużej) lub przed punktami poboru wody w zestawach filtracyjnych jako początkowe stopnie oczyszczania wody.

Filtry z węglem aktywnym

Stosuje się je, gdy trzeba poprawić smak i usunąć drażniący zapach chloru z wody wodociągowej. Usuwają z niej także żółtawe zabarwienie. Jest to możliwe dzięki silnym właściwościom absorpcyjnym węgla aktywnego w stosunku do chloru, substancji organicznych, a także herbicydów i pestycydów – przyczyn zażółcenia wody. Wkłady węglowe mogą działać także bakteriobójczo, jeżeli dodano do nich stopów miedzi i cynku (czynnik KDF) lub srebra. Są wtedy droższe od zwykłych wkładów węglowych.

Wkłady węglowe mają najczęściej postać granulek (GWA – granulowane węgle aktywne) o różnej porowatości; im mniejsze pory i większa powierzchnia wkładu, tym filtracja jest efektywniejsza.

Filtry węgloweFiltry węgloweFiltry węglowe. Eliminują z wody związki chloru, przez które woda brzydko pachnie i źle smakuje (fot. Global Group (po lewej) i fot. Husty (po prawej))

Filtry z węglem aktywnym wymagają okresowego płukania wstecznego w celu oczyszczenia złoża z nagromadzonych zanieczyszczeń. Nie można dopuścić do dłuższych zastojów wody wewnątrz filtrów, by nie doszło do namnożenia się mikroorganizmów.

Montaż. Filtry z węglem aktywnym odpowiedzialne za jeden z ostatnich stopni filtracji najlepiej montować przed lampą bakteriobójczą.

Odżelaziacze i odmanganiacze

Stosuje się je do likwidowania mętności wody i usuwania jej zabarwienia spowodowanego zbyt wysokim stężeniem żelaza i manganu, a więc wad dotyczących wody z głębokich studni. Urządzenia te eliminują z wody żelazo i mangan przez ich utlenienie. Po przemianie pierwiastki te są zatrzymywane na złożach filtrujących: żelazo – na filtrze żwirowym z napowietrzeniem, a mangan – na katalitycznym złożu kwarcowo-dolomitowym.

Odżelaziacze i odmanganiacze. Stosuje się je głównie do filtrowania wody pochodzącej z dużej głębokości (fot. Secura)Odżelaziacze i odmanganiacze

Filtry te płukane są przeciwprądowo w kierunku odwrotnym do strumienia wody automatycznie lub przez zawór głowicy. Odmanganiacze trzeba co jakiś czas regenerować nadmanganianem potasu.

Montaż. Filtry oczyszczające wodę z nadmiaru żelaza i manganu montuje się za filtrami mechanicznymi, ale zawsze przed urządzeniami zmiękczającymi.

Zmiękczacze

Zmniejszają twardość wody, która jest powodem powstawania osadów wapnia w rurach instalacyjnych, na urządzeniach sanitarnych i na mechanizmach pralek i zmywarek.

Zmiękczanie wody polega na zamianie powodujących twardość wody jonów wapnia i magnezu na jony sodu.

ZmiękczaczeZmiękczaczeZmiękczacze. Stosuje się je głównie po to, aby zabezpieczyć urządzenia AGD przed osadami z kamienia. Filtry te wypełnione są żywicą (tzw. jonitem), która wykazuje zdolność selektywnego uwalniania jonów sodowych i pochłaniania wapniowych i magnezowych
(fot. Econet (po lewej) i fot. BWT (po prawej))

A oto odmiany filtrów zmiękczających:
  • wymienne wkłady do montowania w obudowach bezpośrednio przed sprzętem domowym (pralką, zmywarką) lub punktami poboru wody,
  • kolumny ze złożem jonowymiennym (najczęściej wybierane rozwiązanie). Proces zmiękczania odbywa się w nich w wymiennikach jonowych podczas przepływu uzdatnionej wody przez złoża jonowymienne.
Wymieniacz jonowy można regenerować solą kuchenną – jony wapnia i magnezu są wówczas wypłukiwane do kanalizacji, a na złożu pozostają jony sodowe.

Montaż. Kolumny zmiękczaczy montuje się zazwyczaj na początku instalacji – za wodomierzem i filtrem mechanicznym oraz za odżelaziaczem i odmanganiaczem.

Filtry z odwróconą osmozą

Urządzenie do oczyszczania wody metodą odwróconej osmozy
Urządzenie do oczyszczania wody metodą odwróconej osmozy. Oczyszczanie wody tą metodą eliminuje wszystkie związki rozpuszczone i zawieszone w wodzie, dlatego za urządzeniem powinien znajdować się mineralizator, który wzbogaci na nowo wodę w mikroelementy
(fot. Alco)
Niemal w 100% usuwają wszelkie związki rozpuszczone i zawieszone w wodzie. Osmoza jest zjawiskiem polegającym na przenikaniu cząsteczek wody przez półprzepuszczalną membranę – z roztworu o mniejszym stężeniu do roztworu o stężeniu większym, aż do osiągnięcia równowagi osmotycznej.

W filtrze z odwróconą osmozą ciśnienie w instalacji wodociągowej powoduje przepychanie przez półprzepuszczalną błonę jedynie cząsteczek wody, a wszystkie zawarte w niej substancje pozostają po drugiej stronie i następnie są w postaci koncentratu odprowadzane do kanalizacji.

Filtracja wody przez odwróconą osmozę likwiduje zanieczyszczenia nawet o wymiarach od 0,1 do 0,001 mikrometra (takie są rozmiary np. jonów azotanów i rozpuszczonych soli, metali ciężkich, pierwiastków promieniotwórczych, a także bakterie i wirusy).

Oczyszczona woda może być magazynowana w podciśnieniowym zbiorniku. Filtr może też pracować równocześnie z poborem wody.

Tak dokładne oczyszczenie wody jak w filtrze z odwróconą osmozą eliminuje z niej również pierwiastki i sole mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Dlatego na ostatnim odcinku instalacji z takim filtrem powinien być zamontowany mineralizator, który dozuje do wody niezbędne składniki, zwane pierwiastkami życia.

Montaż. Urządzenie do odwróconej osmozy montuje się przed punktem czerpania wody.

Schemat działania urządzeń do oczyszczania wody metodą odwróconej osmozy
 Schemat działania urządzeń do oczyszczania wody metodą odwróconej osmozy.


Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2010-01-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Oczyszczalnie gruntowo-korzeniowe

Oczyszczalnie gruntowo-korzeniowe (inaczej hydrobotaniczne) buduje się w Polsce od ponad dwudziestu lat. Są najbardziej proekologiczną metodą oczyszczania ścieków. Stanowią zarazem skuteczny sposób ich utylizacji dla wsi, małych osiedli i prywatnych domów.
topowe produkty

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odwodnienia i drenaż - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38 Urządzenia pod nazwą HydroFLOW, produkowane w Wielkiej Brytanii, umożliwiają zabezpieczenie nowoczesnych instalacji przygotowywania i dystrybucji ...
Pomporozdrabniacz Minilift F firmy KESSEL
Pomporozdrabniacz Minilift F firmy KESSEL Gotowe do podłączenia urządzenie Minilift F przeznaczone jest do odprowadzania ścieków z jednej toalety, w pomieszczeniach znajdujących ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x