Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Dorota i Andrzej)

Jeśli jest możliwe zamontowanie własnej oczyszczalni ścieków, radzimy to zrobić, nie oglądając się na wysokie koszty budowy - mówią Dorota i Andrzej - czytelnicy Budujemy Dom.

Liczba stałych mieszkańców: 4.
Parametry działki: 1800 m2, grunt piaszczysty.
Parametry oczyszczalni ścieków: z drenażem rozsączającym, osadnik gnilny o pojemności 2 m3, studnia rozprowadzająca oraz trzy dreny o długości 15 m.

Decyzja: Wielkość działki oraz przepuszczalny grunt pozwalały na zamontowanie własnej oczyszczalni ścieków. Jednak wahaliśmy się, czy to zrobić, ponieważ jej cena była dwa razy wyższa od budowy szamba. Ponadto, plan zagospodarowania przestrzennego przewidywał nasz teren do skanalizowania w przyszłości. Dziewięć lat temu miejscowy urząd wydawał pozwolenia na budowę oczyszczalni (dziś już nie) i w końcu zdecydowaliśmy się na jej budowę, choć mieliśmy niewiele środków na budowę całego domu. Dziś błogosławimy tę decyzję.

Wylot studzienki rozdzielczejPoletko filtracyjne znajduje się pod boiskiem
Wylot studzienki rozdzielczejPoletko filtracyjne znajduje się pod boiskiem

Porady i przestrogi:

  • Jeśli jest możliwe zamontowanie własnej oczyszczalni ścieków, radzimy to zrobić, nie oglądając się na wysokie koszty budowy. Nam zwróciły się po 4 latach, a bieżąca eksploatacja jest bardzo tania.

  • Upłynęło 9 lat, a nasz teren nadal nie został skanalizowany! Ma to nastąpić wkrótce. Zdecydowaliśmy się zbudować przyłącze kanalizacyjne, na razie tylko do naszej działki. Tak na wszelki wypadek, gdyby przestała działać nasza oczyszczalnia. Koszt projektu przyłącza to 500 zł, wykonanie łącznie ze studzienką – kolejne 1000 zł. Cena jest tak niska, ponieważ kanalizację dotują fundusze unijne. Potem koszt indywidualnego przyłącza może wzrosnąć. Po wykonaniu przyłącza ocenimy, czy będzie dla nas opłacalne korzystanie ze zbiorczej kanalizacji. Na razie wszystko wskazuje na to, że nie.

  • Przeprowadziliśmy . Kosztowało kilkaset złotych i pozwoliło ustalić poziom wód gruntowych oraz strukturę gleby. Polecamy!

  • Nie zdecydowaliśmy się, tak jak sąsiedzi, samodzielnie położyć drenażu, choć na pewno zaoszczędzilibyśmy na robociźnie. Wykonanie całej oczyszczalni zleciliśmy doświadczonej firmie, od lat zajmującej się tego typu pracami. Nie żałujemy decyzji. Sąsiedzi mają kłopoty z oczyszczalnią, my – nie.

  • Obsługa oczyszczalni jest nieuciążliwa. Co dwa lata opróżniamy osadnik gnilny, raz w roku czyścimy lub wymieniamy wkład filtrujący. Dozujemy bakterie w saszetkach.

Koszt budowy i eksploatacji: zestaw urządzeń oczyszczalni – 3103 zł; rury drenujące, piasek, tłuczeń, geowłóknina i robocizna 3400 zł – łącznie budowa 6500 zł; opróżnienie zbiornika gnilnego – 170 zł; wymiana wkładu filtrującego – 100 zł; preparaty bakteryjne – 140 zł.

Portret właścicieli
Wyłaz osadnika gnilnego, przez który dokonuje się opróżnienia go z nieczystości

Wyłaz osadnika gnilnego, przez który dokonuje się opróżnienia go z nieczystości
Portret właścicieli


Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-09-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jakie zalety mają instalacje grzewcze i wodne ze stali inox?

Odpowiedź eksperta: Stale nierdzewne są materiałami posiadającymi bardzo wiele zalet. Poczynając od niezwykle wysokiej odporności na wiele substancji chemicznych, poprzez niską rozszerzalność pod wpływem temperatury.

topowe produkty

EKOPOL - oczyszczalnie biologiczne BIO-HYBRYDA

Oczyszczalnia biologiczna BIO-HYBRYDA pracuje na pięciokomorowym, przepływowym zbiorniku wyposażonym w rotujące złoże biologiczne i osad czynny, napowietrzane poprzez dyfuzor drobnopęcherzykowy i dmuchawę. Dzięki zastosowanej technologii w zbiorniku zachodzą obie fazy oczyszczania: tlenowa i beztlenowa, co sprawia, że skuteczność oczyszczalni jest bardzo wysoka, 97% sprawności.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odwodnienia i drenaż - ranking rozpoznawalności firm i produktów
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo UST-M odświeża swoją markę, wprowadzając nowe logo i identyfikację wizualną. Modernizacja wizerunku jest znakiem zmian, jakie zachodzą ...
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38 Urządzenia pod nazwą HydroFLOW, produkowane w Wielkiej Brytanii, umożliwiają zabezpieczenie nowoczesnych instalacji przygotowywania i dystrybucji ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x