Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Katarzyna i Michał)

Czy zdarzyło Ci się zjawisko kolmatacji gruntu na poletku filtracyjnym?

Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Katarzyna i Michał)
Liczba stałych mieszkańców: 5.
Parametry działki: 5370 m2, podłoże piaszczyste.
Parametry oczyszczalni ścieków: z drenażem rozsączającym, trzykomorowy osadnik gnilny.

Decyzja: W czasie podejmowania decyzji o zakupie domu, w którym obecnie mieszkamy, podobało się nam, że jest wyposażony w przydomową oczyszczalnię ścieków. Zdawaliśmy sobie sprawę, że przy dużej rodzinie sporo zaoszczędzimy na wywozie ścieków. Jednak w tamtym okresie było tyle elementów do skoordynowania, że dłużej nie interesowaliśmy się tym zagadnieniem.

Dopiero po podpisaniu aktu notarialnego dopytaliśmy poprzednich właścicieli o szczegóły. Okazało się, że dbali o oczyszczalnię. W ósmym roku użytkowania, przeprowadzili udrożnienie systemu rur drenujących oraz opróżnili osadnik gnilny. Mamy na to pisemne potwierdzenie i rachunek firmy wykonującej prace. Tak się złożyło, że odbyło się to niedługo przed sprzedażą domu.

Trzykomorowy osadnik gnilny wkopano nieopodal budynku na rabacie z płytko korzeniącymi się roślinamiTrzykomorowy osadnik gnilny wkopano nieopodal budynku na rabacie z płytko korzeniącymi się roślinami

Kominki wentylacyjne umieszczono na rabatach, bo na trawniku bardziej by przeszkadzały
Kominki wentylacyjne umieszczono na rabatach, bo na trawniku bardziej by przeszkadzały
Porady i przestrogi:

  • Zainteresowaliśmy się bliżej faktem, czy i ewentualnie kiedy my będziemy musieli wykonać zabiegi udrożnienia rur drenujących. Jeśli powtórzy się zjawisko kolmatacji gruntu na poletku filtracyjnym (czyli zatkania przestrzeni między ziarnami tłucznia otaczającego dreny przez osady zawarte w ściekach), będziemy to musieli zrobić za 4 do 6 lat. Od tamtego czasu minęło bowiem 4,5 roku. Liczymy się z faktem, że zazwyczaj takie prace polegają na położeniu od nowa systemu drenów.

  • Nie musieliśmy rozbudowywać oczyszczalni, ponieważ korzystała z niej taka sama liczba użytkowników. Raz na pięć lat opróżniamy osadnik gnilny.

  • Zapytaliśmy poprzedników oraz w miejscowym urzędzie gminy, w jakiej perspektywie można spodziewać się budowy kanalizacji zbiorczej w naszej okolicy. Nie będzie to możliwe wcześniej niż po 2013 roku. Widząc jednak niskie rachunki za obsługę własnej oczyszczalni, nie jesteśmy pewni, czy zdecydujemy się przyłączyć nasz dom do sieci kanalizacyjnej. Z naszego punktu widzenia będzie to nieekonomiczne.

Koszt budowy i eksploatacji: budowa oczyszczalni – 7000 zł. Konserwacja oczyszczalni wraz z udrożnieniem układu drenującego co 8–10 lat – 1200 zł (w marcu 2007 roku); raz w tygodniu dozuje się bakterie przez muszlę klozetową – rocznie 150 zł; opróżnienie osadnika gnilnego – 200 zł.

 

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-09-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Dorota i Andrzej)

Jeśli jest możliwe zamontowanie własnej oczyszczalni ścieków, radzimy to zrobić, nie oglądając się na wysokie koszty budowy - mówią Dorota i Andrzej - czytelnicy Budujemy Dom.
topowe produkty

EKOPOL - oczyszczalnie biologiczne BIO-HYBRYDA

Oczyszczalnia biologiczna BIO-HYBRYDA pracuje na pięciokomorowym, przepływowym zbiorniku wyposażonym w rotujące złoże biologiczne i osad czynny, napowietrzane poprzez dyfuzor drobnopęcherzykowy i dmuchawę. Dzięki zastosowanej technologii w zbiorniku zachodzą obie fazy oczyszczania: tlenowa i beztlenowa, co sprawia, że skuteczność oczyszczalni jest bardzo wysoka, 97% sprawności.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odwodnienia i drenaż - ranking rozpoznawalności firm i produktów
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo UST-M odświeża swoją markę, wprowadzając nowe logo i identyfikację wizualną. Modernizacja wizerunku jest znakiem zmian, jakie zachodzą ...
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38 Urządzenia pod nazwą HydroFLOW, produkowane w Wielkiej Brytanii, umożliwiają zabezpieczenie nowoczesnych instalacji przygotowywania i dystrybucji ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x