Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Oczyszczalnia ścieków - doświadczenia użytkownika (Ewa)

Cieszę się, że posiadamy oczyszczalnię ścieków. Omija nas nieprzyjemny proces wybierania ścieków z powodu przykrego i drażniącego zapachu - mówi Ewa, czytelniczka Budujemy Dom.

Napowietrzenie rurom drenującym zapewnia zbiorczy kominek wentylacyjny
Napowietrzenie rurom drenującym zapewnia zbiorczy kominek wentylacyjny

Liczba stałych mieszkańców: 4.
Parametry działki: 1860 m2, grunt piaszczysty.
Parametry oczyszczalni ścieków: z drenażem rozsączającym, trzykomorowy osadnik gnilny, poletko filtrujące o powierzchni 50 m2.

Decyzja: Na całej działce mamy żółty piasek, zupełnie jak na wydmie. Dziesięć lat temu, kiedy kupiliśmy z mężem działkę na nieskanalizowanym terenie, mieliśmy do wyboru budowę szczelnego szamba za około 3000 zł, albo budowę własnej oczyszczalni ścieków.

Choć ten drugi wariant był ponad dwa razy droższy, wybraliśmy go, aby uniknąć w przyszłości kłopotliwego korzystania z szamba – ciągłego kontrolowania, czy nieczystości nie wyciekają ze zbiornika, wąchania nieprzyjemnych zapachów, nazbyt oszczędnego korzystania z wody w gospodarstwie domowym.

Kierowaliśmy się też względami ekonomicznymi, bo nie chcieliśmy płacić za wywóz ścieków sto kilkadziesiąt złotych co miesiąc.

Porady i przestrogi:

 • Wybraliśmy świetnie, ponieważ okolica nadal nie ma kanalizacji bytowej, a pozycja wywozu ścieków prawie nie istnieje w naszym domowym budżecie.

 • Proces wybierania ścieków był dla mnie od zawsze bardzo nieprzyjemny z powodu przykrego i drażniącego zapachu. Chociażby z tego powodu cieszę się, że posiadamy oczyszczalnię ścieków, a nie szambo. Oczyszczalnia wymaga opróżniania osadnika gnilnego zaledwie raz na dwa lata. Ponadto, ani razu nie zdarzyło się, by jakiekolwiek przykre zapachy wydostały się z urządzenia.

 • Przed montażem oczyszczalni radzimy wykonać badanie geofizyczne gruntu. Na naszym terenie występują duże różnice w strukturze podłoża nawet między sąsiadującymi ze sobą działkami.

 • Budowa oczyszczalni trwała kilka dni, ponieważ wymagała wybrania rodzimej ziemi ze sporej powierzchni działki. Wynajęliśmy do tego celu koparkę oraz wyspecjalizowaną firmę. Przestrzegano nas, by nie zakładać oczyszczalni samodzielnie.

 • Osadnik gnilny oraz poletko filtracyjne zasypaliśmy grubą warstwą żwiru. Jest to kłopotliwe tylko wtedy, kiedy musimy odsłonić właz przed opróżnieniem osadnika.

 • Własna oczyszczalnia to jedna z najlepszych inwestycji, jakie poczyniliśmy w nowym domu. Daje poważne oszczędności, działa prawie bezobsługowo i bezawaryjnie.

Koszt budowy i eksploatacji: urządzenia i oprzyrządowanie oczyszczalni, robocizna – 7700 zł; opróżnienie osadnika gnilnego – 200 zł; bakterie w saszetkach – 140 zł.

Osadnik gnilny oraz poletko filtracyjne obsypano grubą warstwą żwiru. Przy okazji powstał żwirowy trakt komunikacyjny z domu do drewutni Osadnik gnilny oraz poletko filtracyjne obsypano grubą warstwą żwiru. Przy okazji powstał żwirowy trakt komunikacyjny z domu do drewutni

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-01-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Katarzyna i Michał)

Czy zdarzyło Ci się zjawisko kolmatacji gruntu na poletku filtracyjnym?
topowe produkty

EKOPOL - oczyszczalnie biologiczne BIO-HYBRYDA

Oczyszczalnia biologiczna BIO-HYBRYDA pracuje na pięciokomorowym, przepływowym zbiorniku wyposażonym w rotujące złoże biologiczne i osad czynny, napowietrzane poprzez dyfuzor drobnopęcherzykowy i dmuchawę. Dzięki zastosowanej technologii w zbiorniku zachodzą obie fazy oczyszczania: tlenowa i beztlenowa, co sprawia, że skuteczność oczyszczalni jest bardzo wysoka, 97% sprawności.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odwodnienia i drenaż - ranking rozpoznawalności firm i produktów
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo UST-M odświeża swoją markę, wprowadzając nowe logo i identyfikację wizualną. Modernizacja wizerunku jest znakiem zmian, jakie zachodzą ...
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38 Urządzenia pod nazwą HydroFLOW, produkowane w Wielkiej Brytanii, umożliwiają zabezpieczenie nowoczesnych instalacji przygotowywania i dystrybucji ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x