Jakie są koszty spowodowane cyrkulacją c.w.u.?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są koszty spowodowane cyrkulacją c.w.u.?

Zastanawiam się jakie są koszty spowodowane cyrkulacją c.w.u. Chodzi mi przede wszystkim o ubytek ciepła z zasobnika, bo pompa cyrkulacyjna ma niewielką moc i nie pracuje w nocy. U mnie obwód z cyrkulacją to 16-17 m (łącznie przewód zasilający krany i powrotny), rura plastikowa ¾ cala ułożona w peszlu i zatopiona w podłodze.

aktualizacja: 2023-11-21 08:27:53

Odpowiedź eksperta: Moc strat ciepła w obiegu cyrkulacyjnym może sięgać nawet kilku kilowatów, jeśli rury nie są dostatecznie ocieplone.

Zgodnie z nowymi wymaganiami izolacja termiczna takich rur powinna mieć grubość ścianki, co najmniej 2 cm, co pozwala znacząco ograniczyć straty ciepła.

Rzeczywiste straty ciepłą często dość łatwo samemu ustalić dla konkretnej instalacji. Przy wyłączonym ogrzewaniu należy na kilka godzin włączyć cyrkulacje i jednocześnie nie korzystać z ciepłej wody użytkowej.

Porównując wskazania gazomierza (jeśli kocioł jest gazowy) na początku i na końcu "badania" uzyskamy zużycie energii przez obieg cyrkulacyjny.

W praktyce znaczenie ma wiele różnych czynników:

  • temperatura wody w zasobniku (im jest niższa, tym straty będą mniejsze);
  • temperatura w pomieszczeniach, przez które biegną rurociągi;
  • materiał z którego wykonano rury. Rury metalowe, np. miedziane, kilkakrotnie lepiej przewodzą ciepło niż wykonane z tworzywa sztucznego;
  • izolacja rur.

Ponadto poza ciepłem należałoby jeszcze uwzględnić zużycie energii elektrycznej przez pompę cyrkulacyjną.

Może cię zainteresować
Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Wszystko o rurach spustowych Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jak działa pompa abisynka? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy?
Zobacz więcej Zwiń

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Jeśli zasobnik ciepłej wody jest oddalony od punktów poboru, to cyrkulacja c.w.u. wyraźnie zwiększa komfort korzystania z ciepłej wody. Jednak spowodowane nią straty energii są znaczne (fot. Galmet)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!