Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / ABC

Co robi trzcina?

Trzcinową oczyszczalnię ścieków
Trzcinową oczyszczalnię ścieków można wkomponować w krajobraz (fot. Esos)
  • Transportuje tlen poprzez źdźbła do korzeni i kłączy; uwalniają one następnie tlen do gleby wokół nich. Spośród różnych roślin bagiennych ta przekazuje najwięcej tlenu do korzeni.
  • Rozluźnia strukturę gruntu dzięki systemowi korzeniowemu. Ścieki mogą więc przepływać przez filtr, który drożność utrzymuje przez bardzo wiele lat.
  • Wydzieliny korzeni i enzymy dostarczane przez trzcinę działają jak katalizator procesów rozkładu ścieków.
  • Pobiera substancje pokarmowe ze ścieków i wbudowuje je w swoje komórki.

  • Dzięki transportowi tlenu do korzeni powstaje wokół trzciny strefa tlenowa, w której zachodzą tlenowe procesy rozkładu ścieków. Natomiast wokół stref tlenowych tworzą się strefy beztlenowe, gdzie następują procesy równie ważne, m.in. usuwanie azotu.

    W glebie, przez którą przepływają ścieki, rozwija się bardzo wiele gatunków mikroorganizmów, dużo więcej niż na terenach nieporośniętych roślinnością. Trzcina spełnia rolę katalizatora tych procesów: dostarcza tlen w najbliższe sąsiedztwo swych korzeni, wydziela substancje o właściwościach antybiotycznych, poprawia hydraulikę filtra. Chcąc uatrakcyjnić wygląd oczyszczalni, można zastosować kaskadę natleniającą.

 

aktualizacja: 2007-12-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo UST-M odświeża swoją markę, wprowadzając nowe logo i identyfikację wizualną. Modernizacja wizerunku jest znakiem zmian, jakie zachodzą ...
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38 Urządzenia pod nazwą HydroFLOW, produkowane w Wielkiej Brytanii, umożliwiają zabezpieczenie nowoczesnych instalacji przygotowywania i dystrybucji ...
topowe produkty

EKOPOL - oczyszczalnie biologiczne BIO-HYBRYDA

Oczyszczalnia biologiczna BIO-HYBRYDA pracuje na pięciokomorowym, przepływowym zbiorniku wyposażonym w rotujące złoże biologiczne i osad czynny, napowietrzane poprzez dyfuzor drobnopęcherzykowy i dmuchawę. Dzięki zastosowanej technologii w zbiorniku zachodzą obie fazy oczyszczania: tlenowa i beztlenowa, co sprawia, że skuteczność oczyszczalni jest bardzo wysoka, 97% sprawności.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odwodnienia i drenaż - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x