Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / ABC

Co robi trzcina?

Trzcinową oczyszczalnię ścieków
Trzcinową oczyszczalnię ścieków można wkomponować w krajobraz (fot. Esos)
 • Transportuje tlen poprzez źdźbła do korzeni i kłączy; uwalniają one następnie tlen do gleby wokół nich. Spośród różnych roślin bagiennych ta przekazuje najwięcej tlenu do korzeni.
 • Rozluźnia strukturę gruntu dzięki systemowi korzeniowemu. Ścieki mogą więc przepływać przez filtr, który drożność utrzymuje przez bardzo wiele lat.
 • Wydzieliny korzeni i enzymy dostarczane przez trzcinę działają jak katalizator procesów rozkładu ścieków.
 • Pobiera substancje pokarmowe ze ścieków i wbudowuje je w swoje komórki.

 • Dzięki transportowi tlenu do korzeni powstaje wokół trzciny strefa tlenowa, w której zachodzą tlenowe procesy rozkładu ścieków. Natomiast wokół stref tlenowych tworzą się strefy beztlenowe, gdzie następują procesy równie ważne, m.in. usuwanie azotu.

  W glebie, przez którą przepływają ścieki, rozwija się bardzo wiele gatunków mikroorganizmów, dużo więcej niż na terenach nieporośniętych roślinnością. Trzcina spełnia rolę katalizatora tych procesów: dostarcza tlen w najbliższe sąsiedztwo swych korzeni, wydziela substancje o właściwościach antybiotycznych, poprawia hydraulikę filtra. Chcąc uatrakcyjnić wygląd oczyszczalni, można zastosować kaskadę natleniającą.

 

aktualizacja: 2007-12-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Graf wzmacnia swoją obecność w Europie
Graf wzmacnia swoją obecność w Europie Grupa Graf, przejęła firmę Sotralentz Sp. z o.o. z siedzibą w Skierniewicach. Przedsiębiorstwo od teraz będzie funkcjonowało jako Graf ...
Konkurs Aquaphor Masza i Niedźwiedź
Konkurs Aquaphor Masza i Niedźwiedź Kup dzbanek filtrujący wodę Aquaphor Jasper z limitowanej serii Masza i Niedźwiedź! W każdym pudełku znajduje się gratis w postaci nalepek ...
Czy uzdatnianie wody się zmieni? Wielka premiera marki Ecoperla!
Czy uzdatnianie wody się zmieni? Wielka premiera marki Ecoperla! W styczniu tego roku miała miejsce wielka premiera marki Ecoperla. Jej urządzenia filtracyjnie niemal od razu zyskały ogromną popularność. ...
topowe produkty

EKOPOL - oczyszczalnie biologiczne BIO-HYBRYDA

Oczyszczalnia biologiczna BIO-HYBRYDA pracuje na pięciokomorowym, przepływowym zbiorniku wyposażonym w rotujące złoże biologiczne i osad czynny, napowietrzane poprzez dyfuzor drobnopęcherzykowy i dmuchawę. Dzięki zastosowanej technologii w zbiorniku zachodzą obie fazy oczyszczania: tlenowa i beztlenowa, co sprawia, że skuteczność oczyszczalni jest bardzo wysoka, 97% sprawności.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze