Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Zmiękczacz wody - domowy sposób na uzdatnianie wody

Zmiękczacz wody - domowy sposób na uzdatnianie wody

Nie zawsze jesteśmy zadowoleni z jakości wody. Powodem – oprócz np. nieprzyjemnego zapachu chloru – jest bardzo często kamień, osadzający się np. w urządzeniach AGD. Właściciele domów z własnymi studniami nierzadko borykają się z wodą o wysokiej zawartości związków żelaza i manganu. Jak uniknąć tego typu problemów?

Na czym polega działanie zmiękczaczy wody?

Woda przepuszczana jest przez złoże filtracyjne, zwane żywicą jonowymienną. Zawiera ona związki, które wyłapują kationy wapnia i magnezu. W rezultacie do domowej instalacji wodociągowej trafia woda miękka (rys. 1) lub – po odpowiednim zmieszaniu z wodą surową – średnio miękka.

Oczywiście złoże nie może tak funkcjonować bez końca – w pewnym momencie zostaje bowiem nasycone jonami wapnia i magnezu. Wtedy konieczna jest tzw. regeneracja złoża, polegająca na przepłukaniu go solanką. W urządzeniach różnych producentów realizowane jest to rozmaicie, ale najważniejsze etapy to zawsze solankowanie i płukanie złoża.

Co kilka lub kilkanaście dni, gdy pobór wody w domu jest znikomy (najczęściej w środku nocy), urządzenie napełnia miękką wodą zbiornik z solą tabletkowaną (rys. 2). Następnie roztwór solanki przepuszczany jest przez złoże filtracyjne, co powoduje, że kationy sodu wypierają z niego zalegające tam kationy wapnia i magnezu (rys. 3). Popłuczyny kierowane są do kanalizacji.

Kolejny etap to przepłukanie złoża wodą surową (w dobrych urządzeniach etap ten jest w rzeczywistości podzielony na kilka podetapów, zapewniających właściwe wypłukanie, a potem spulchnienie i ułożenie kulek żywicy), popłuczyny znów trafiają do kanalizacji.

Działanie przykładowego zmiękczacza w trakcie uzdatniania wody Działanie przykładowego zmiękczacza w trakcie regeneracji złoża Działanie przykładowego zmiękczacza w trakcie solankowania
Działanie przykładowego zmiękczacza w trakcie uzdatniania wody (rys. 1) oraz regeneracji złoża: napełnianie zbiornika (rys. 2) i solankowanie (rys. 3) (rys. Epuro Polska)

Warto podkreślić niektóre aspekty tego procesu:

 • od chwili rozpoczęcia solankowania do zakończenia procesu płukania złoża urządzenie nie jest w stanie zmiękczać wody, zatem w tym czasie do domowej instalacji trafia po prostu woda surowa, co jednak w środku nocy ma znaczenie marginalne (oczywiście warto o tym pamiętać, ustawiając np. timer na pralce);

 • działanie zmiękczacza nie ma nic wspólnego z dodawaniem soli do wody pitnej (bywa to przedmiotem nieporozumień). Sól używana jest wyłącznie do regeneracji złoża. Jest natomiast prawdą, że woda zmiękczona zawiera nieco więcej jonów sodu, bo trafiają one do niej w zamian za zatrzymane w procesie zmiękczania jony wapnia i magnezu.

  Jednak obawiać się czegokolwiek mogą jedynie osoby skazane na dietę bezsolną. Wypijając bowiem 3 litry kranówki zmiękczonej z 18 do 4 dH, wprowadzimy do organizmu tyle sodu, ile zawarte jest w jednej kromce zwykłego białego pieczywa.
Mapa twardości wody w Polsce
rys. Epuro Polska

Własność wody nazywana twardością wynika z obecności rozpuszczonych w niej soli. Chodzi przede wszystkim o związki wapnia i magnezu. Oba te pierwiastki łatwo krystalizują, co powoduje powstawanie dobrze znanych nam wszystkim osadów, pojawiających się wszędzie tam, gdzie dociera woda – od wylewki prysznicowej po czajnik elektryczny.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 29 marca 2007 r. woda trafiająca do naszych kranów powinna mieć twardość w granicach 3,4–28 dH (stopni niemieckich), co odpowiada zawartości CaCO3 na poziomie 60–500 mg/l.

Jeśli spojrzeć na mapę Polski, to wodą średnio miękką (3–7 dH) mogą cieszyć się nieliczni mieszkańcy rejonów, położonych przede wszystkim na południu kraju. Dominuje u nas woda średnio twarda i twarda, a w wielu rejonach dostępna jest wyłącznie woda bardzo twarda (ponad 21 dH). I to właśnie powoduje, że coraz popularniejsze stają się w naszych domach urządzenia do zmiękczania wody, czyli usuwania nadmiaru wapnia i magnezu. 

Zalety korzystania z miękkiej wody

Korzystanie ze zmiękczonej wody ma wiele zalet:

 • natychmiast kończą się problemy z osadami na armaturze sanitarnej i ścianach kabiny prysznicowej;

 • w urządzeniach grzewczych nie powstaje kamień kotłowy, co zwiększa ich sprawność i znacznie wydłuża okres eksploatacji (wrażliwe na twardą wodę są wymienniki ciepła w kotłach dwufunkcyjnych i wszelkich przepływowych podgrzewaczach wody);

 • z dnia na dzień można ograniczyć zużycie wszelkich środków myjących i piorących, a o tabletkach czy płynach zmiękczających do pralki czy zmywarki można po prostu zapomnieć;

 • czysty, pozbawiony wapiennych osadów czajnik, to już drobiazg (przy powyższych zaletach). 
Sposób montażu zmiękczacza wody
Zalecany sposób montażu zmiękczacza wody (wg firmy Epuro Polska)

Twarda woda to problem

Twarda woda to problem, z którym borykają się zwykle klienci zakładów wodociągowych. Właściciele domów z własnymi studniami równie często narzekają na wysoką zawartość związków żelaza i manganu (tzw. woda żelazista). Jej skutkiem – oprócz brzydkiej barwy, fatalnych walorów smakowych i mętności wody – jest wytwarzanie się w instalacji osadów, które nie dość, że utrudniają przepływ wody, to jeszcze sprzyjają rozwojowi kolonii bakterii, w tym także tych z rodziny Legionella.

Na tym tle fakt, iż białe koszule po kilku praniach w takiej wodzie stają się żółtobeżowe to już tylko drobna, choć bardzo przykra niedogodność. Oczywiście i z tym można sobie jakoś poradzić.

Wiodący producenci oferują już urządzenia do uzdatniania wody z tzw. złożami multifunkcyjnymi, które usuwają z wody zarówno wapń i magnez, jak i żelazo i mangan, a często również i inne szkodliwe związki. Ze względu na różnorodność rozwiązań, trudno tu opisać ich działanie, jedno wszakże jest pewne: nie należy samodzielnie kupować takich urządzeń w sklepie ani w Internecie, kierując się jedynie hasłami reklamowymi.

Rozpocząć należy od wezwania instalatora (lub przedstawiciela technicznego) oferującej je firmy, który na podstawie badań fizykochemicznych własności wody z danego ujęcia zaproponuje dopasowane do jakości wody rozwiązania.  

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Watersystem

aktualizacja: 2015-02-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Odprowadzenie ścieków do kanalizacji

Mam kłopot z podłączeniem drugiego szamba do sieci kanalizacyjnej, która niedawno została doprowadzona na nasze osiedle. Dotychczas korzystałem z dwóch szamb, gdyż odprowadzenia ścieków znajdowały się w znacznej odległości od siebie po obu stronach domu. Podczas wykonywania kanalizacji do sieci, podłączony został odpływ z jednego zbiornika, a drugi mniej obciążony ściekami nadal wymaga okresowego opróżniania. Chciałbym również i z niego odprowadzać ścieki do sieci kanalizacyjnej, ale połączenie zewnętrzne nie jest możliwe (teren zabetonowany i pokryty kostką), a przez piwnicę nie mogę przeprowadzić rury o dużej średnicy, zachowując wymagany spadek w stronę odpływu. Jak sobie z tym problemem poradzić?

topowe produkty

EKOPOL - oczyszczalnie biologiczne BIO-HYBRYDA

Oczyszczalnia biologiczna BIO-HYBRYDA pracuje na pięciokomorowym, przepływowym zbiorniku wyposażonym w rotujące złoże biologiczne i osad czynny, napowietrzane poprzez dyfuzor drobnopęcherzykowy i dmuchawę. Dzięki zastosowanej technologii w zbiorniku zachodzą obie fazy oczyszczania: tlenowa i beztlenowa, co sprawia, że skuteczność oczyszczalni jest bardzo wysoka, 97% sprawności.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odwodnienia i drenaż - ranking rozpoznawalności firm i produktów
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo UST-M odświeża swoją markę, wprowadzając nowe logo i identyfikację wizualną. Modernizacja wizerunku jest znakiem zmian, jakie zachodzą ...
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38 Urządzenia pod nazwą HydroFLOW, produkowane w Wielkiej Brytanii, umożliwiają zabezpieczenie nowoczesnych instalacji przygotowywania i dystrybucji ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x