Jak poprowadzić nowe rury wodne w wyremontowanych pomieszczeniach?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak poprowadzić nowe rury wodne w wyremontowanych pomieszczeniach?

Przymierzam się do przeprowadzenia wymiany rur instalacji wodnej, gdyż stare, stalowe, zarosły już kamieniem i znacznie zmniejszył się przez to przepływ wody. W jaki sposób poprowadzić nowe rury, aby zbytnio nie rujnować wyremontowanych niedawno pomieszczeń?

aktualizacja: 2023-08-21 10:08:20

Odpowiedź eksperta: Rury instalacyjne można układać pod podłogą, w ściankach instalacyjnych, w bruzdach wykutych w murze, za ekranami lub listwami maskującymi. Oczywiście, różne fragmenty instalacji wodno-kanalizacyjnej można prowadzić w odmienny sposób, dostosowany do rodzaju i miejsca zamontowania zasilanego urządzenia.

Montaż podpodłogowy umożliwia łatwe doprowadzenie rur w dowolne miejsce domu. Podczas prac remontowych może być z powodzeniem przeprowadzony podczas wymiany lub układania izolacji cieplnej podłogi. Trasa przebiegu rur może być prawie dowolna, byleby nie były one narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Trzeba również wcześniej dokładnie określić miejsca podłączenia poszczególnych urządzeń - późniejsze zmiany mogą okazać się trudne do przeprowadzenia. Do układania rur w podłodze wykorzystuje się rury elastyczne z miedzi lub polietylenowe. Nie powinny mieć połączeń pod podłogą, bo zawsze istnieje niebezpieczeństwo ich rozszczelnienia. Nakłada się na nie osłony z rury karbowanej - tzw. peszle, a w przypadku rur c.w.u. również otulinę izolującą cieplnie.

Rury montuje się w ściankach instalacyjnych głównie wtedy, gdy przewiduje się zainstalowanie sedesu lub bidetu wiszącego, zamocowanego do odpowiedniego stelaża. Całą instalację montuje się wtedy na istniejącej ścianie, a następnie zakrywa ścianką szkieletową, którą wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi. Rury w bruzdach układa się najczęściej przy doprowadzeniu wody do naściennych baterii czerpalnych. Tak prowadzone wymagają ochrony przed bezpośrednim kontaktem z zaprawą, dlatego osłania się je peszlami, otuliną cieplną lub tekturą falistą.

Zagłębienie rur w murze powinno umożliwić nałożenie warstwy tynku o grubości co najmniej 2 cm. Przy szerokich bruzdach pod tynkiem umieszcza się wzmacniającą siatkę tynkarską. Czoła końcówek doprowadzających wodę muszą być na jednym poziomie w rozstawie 155 mm i zagłębione na ok. 1 cm od lica ściany - gdy mocowane będą do nich baterie naścienne.

Za osłonami prowadzi się głównie piony instalacyjne oraz przewody w kanale przypodłogowym. Tak prowadzone rury muszą być zamocowane do podłoża w odstępach zalecanych dla danego materiału. Uchwyty mocujące muszą zapewniać rurom możliwość przesuwania się w nich i nie mogą kaleczyć ich powierzchni.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Aquatherm Polska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!