Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Filtry uzdatniające wodę za drogie na emerycką kieszeń

Uzdatnianie wody ma liczne zalety. Zaprzyjaźnione sąsiadki, kiedy je u mnie poznały, trochę zazdroszczą mi filtrów. Szkoda, że są za drogie dla wielu emeryckich kieszeni. - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która wodę uzdatnia od 3 lat.

Kolumna ze złożem odżelaziającym połączona jest ze zbiornikiem na solankę

Źródło wody: czerpana z wodociągu; odprowadzana do miejscowej kanalizacji.

Urządzenia do uzdatniania wody: filtr mechaniczny, kolumnowy z wymiennym wkładem. Zmiękczacz wody z kolumną odżelaziającą.

Lokalizacja: na początku instalacji wodociągowej, w ogrzewanej piwnicy.

Decyzja: mieszkając w bloku i korzystając z wody wodociągowej z tego samego ujęcia, które obsługuje obecnie mój dom, miałam dużo pracy z usuwaniem żółtych zacieków, tworzących się na wannie i umywalkach. Wykańczając dom, od razu byłam zdecydowana na zamontowanie odżelaziacza i zmiękczacza wody. Chodziło mi o ułatwienie sobie sprzątania oraz ochronę ważnych domowych instalacji i urządzeń.

Już wtedy myślałam na przykład o zabezpieczeniu przed zarastaniem kamieniem dysz w wannie z hydromasażem, którą planowałam w łazience przy sypialni. Nie znając się na rzeczy, nie wiedziałam, że trzeba zamontować przed zmiękczaczem filtr mechaniczny. Upierał się przy tym mój zięć. To on, w porozumieniu z monterem z firmy zajmującej się uzdatnianiem wody, skonfigurował dla mojego domu stację uzdatniania wody.

Tak jak prosiłam, wybrali wydajne i proste w obsłudze urządzenia. Mam dużą piwnicę, więc nie mieli problemu z zamontowaniem dwuczęściowego zmiękczacza o sporej wielkości. Jest w niej też miejsce do magazynowania potrzebnego osprzętu – wkładów filtracyjnych i soli w workach.

W ogrzewanej piwnicy jest miejsce do magazynowania soli w workach, a dostęp do stacji filtrów jest łatwy Filtr mechaniczny oraz zmiękczacz wody

Uzdatnianie wody - porady i przestrogi:

  • Stacja uzdatniania wody nareszcie uwolniła mnie od uciążliwego szorowania sanitariatów. Teraz do ich umycia wystarczają łagodniejsze środki i w mniejszej ilości niż wcześniej. Woda jest tak miękka, że na początku nie potrafiłam się nią posługiwać. Na przykład, myjąc włosy, nabierałam za dużo szamponu i potem długo nie mogłam go spłukać. Jakiś czas przyzwyczajałam się do "nowej" wody. Po prostu muszę oszczędniej dozować środki myjące i czyszczące.

    Uzdatnianie wody ma liczne zalety. Zauważalną zmianą jest wygląd czajnika, którego wnętrze nie obrasta osadem. Nie kupuję już także odkamieniaczy do pralki i zmywarki. Choć często zażywam w wannie hydromasażu, nie mam wysuszonej skóry. Oczywiście równie mocno cieszy mnie, że stacja przedłuża żywotność wodnych instalacji i urządzeń takich, jak kocioł gazowy, pralka, zmywarka. Zaprzyjaźnione sąsiadki, kiedy poznały u mnie zalety uzdatniania wody, trochę zazdroszczą mi filtrów. Szkoda, że są za drogie dla wielu emeryckich kieszeni.

  • Filtr mechaniczny wymaga wymiany wkładu raz w miesiącu. Jego brunatny kolor za każdym razem utwierdza mnie w przekonaniu, że warto było założyć domową stację uzdatniania wody. Wymiana wkładu filtru nie jest trudna, podobnie jak dosypanie soli do zbiornika zmiękczacza. Jednak sama nie mam siły odkręcać kolumny z filtrem, ani tym bardziej dźwigać worków z solą, które ważą aż 25 kg. Muszę prosić o pomoc. Płukanie złoża w kolumnie filtracyjnej obsługuje automatyczna głowica sterująca. To dla mnie poważne ułatwienie!

Uzdatnianie wody - koszty:

Koszty zakupu i montażu: 3500 zł.
Koszty użytkowania: sól 400 zł, wkłady do filtru mechanicznego 120 zł.

Filtr mechaniczny oraz zużyty wkład Głowica sterująca na kolumnie filtrującej podłączona jest do prądu

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-02-28

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat tez nabyłem stacje uzdatniania wody. Mieszkam w okolicach Poznania, tu woda jest twarda. Jednak znacznie wzrosły opląty za wodę. Koszt kubika ścieków kosztuje 7 zł. jak zobaczyłem rachunki za wodę to doszedłem do wniosku , ze mnie ...

hydropath

07 Maj 2014, 08:39

Nie da się ukryć - eksploatacja filtrów to są dodatkowe koszta. Ja darowałem sobie delikatny nadmiar żelaza w wodzie kosztem instalacji zmiękczacza.

Gość Jedrasiak

05 Maj 2014, 21:07

tez nabyłem stacje uzdatniania wody. Mieszkam w okolicach Poznania, tu woda jest twarda. Jednak znacznie wzrosły opląty za wodę. Koszt kubika ścieków kosztuje 7 zł. jak zobaczyłem rachunki za wodę to doszedłem do wniosku , ze mnie emeryta na to nie stać. Koszty wzrosły w stosunku ...

Gość romuald - emeryt

24 Kwi 2014, 09:21

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Uzdatnianie wody to ochrona urządzeń do hydromasażu, sanitariatów, AGD...

Dzięki uzdatnianiu wody z kranów płynie woda czysta, bez zapachu i osadów. Przez 7 lat użytkowania nie zatkały się dysze w wannie z hydromasażem, w deszczowni pod prysznicem. Sanitariaty nie zachodzą kamieniem... - mówi Sławomir, członek Klubu Budujących Dom, który uzdatnia wodę od 7 lat.

topowe produkty

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odwodnienia i drenaż - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38 Urządzenia pod nazwą HydroFLOW, produkowane w Wielkiej Brytanii, umożliwiają zabezpieczenie nowoczesnych instalacji przygotowywania i dystrybucji ...
Pomporozdrabniacz Minilift F firmy KESSEL
Pomporozdrabniacz Minilift F firmy KESSEL Gotowe do podłączenia urządzenie Minilift F przeznaczone jest do odprowadzania ścieków z jednej toalety, w pomieszczeniach znajdujących ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x