Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Uzdatnianie wody w domu i ogrodzie

Uzdatnianie wody w domu i ogrodzie

Zastosowane na początku filtry wymagały częstej i – co gorsze – ręcznej obsługi. Dlatego w 2007 r., po zbudowaniu sieci miejscowego wodociągu, postanowiliśmy zdemontować starą stację. Założyliśmy 2 nowocześniejsze, niewymagające żmudnej obsługi, stacje (osobne) – do domu i do ogrodu. - mówią Basia i Marian, czytelnicy Budujemy Dom, którzy uzdatniają wodę od 1997 r.

Źródło wody: do 2007 r. woda czerpana ze studni (o gł. 36 m); po 2007 r. z wodociągu (na potrzeby domu) i ze studni (do podlewania ogrodu); odprowadzana początkowo do szamba, obecnie do kanalizacji.

Urządzenia do uzdatniania wody: sedymentacyjny filtr mechaniczny oraz kolumny filtracyjne z automatyczną głowicą do usuwania żelaza i manganu i z węglem aktywnym i zbiornikiem na sól do zmiękczania wody i poprawy jej smaku, zapachu i barwy – urządzenia do uzdatniania wody wodociągowej na potrzeby domu. Kolumny ze złożami katalitycznymi i z automatycznymi głowicami do odżelaziania i odmanganiania wody ze studni.

Lokalizacja:

 • Dom na początku domowej instalacji wodociągowej, w ogrzewanej piwnicy. 
 • Ogród w nieogrzewanej piwniczce ziemnej.

Decyzja: przez 10 lat używaliśmy w domu i w ogrodzie wodę ze studni. Uzdatnialiśmy ją wieloma filtrami, bo była poważnie zanieczyszczona związkami żelaza i manganu. Badanie fizykochemiczne wykazało m.in., że zawartość żelaza z dopuszczalnego poziomu 0,2 osiągała poziom 1,4, wskaźnik mętności wody przekroczony był aż 34 razy, a barwa 2 razy. Zastosowane na początku filtry wymagały częstej i – co gorsze – ręcznej obsługi. Dlatego w 2007 r., po zbudowaniu sieci miejscowego wodociągu, postanowiliśmy zdemontować starą stację. Założyliśmy 2 nowocześniejsze, niewymagające żmudnej obsługi, stacje (osobne) – do domu i do ogrodu.

W domu uzdatniamy wodę wodociągową, w ogrodzie wodę z istniejącej studni. Z doświadczenia wiedzieliśmy, że nawet profesjonalnie uzdatniana woda z wodociągu zostawia na sanitariatach oraz urządzeniach AGD żółty kamień, więc bez wahania postanowiliśmy ją jeszcze poprawiać w warunkach domowych. Nie żałujemy!

Stacja do uzdatniania wody ze studni (do podlewania ogrodu) znajduje się w ziemnej piwniczce. Przy zbiorniku hydroforowym ustawiono kolumny do odżelaziania i odmanganiania wody Stacja uzdatniania wody wodociągowej w ogrzewanej piwnicy budynku mieszkalnego Stacja wymaga ogrzewanego i suchego miejsca

Porady i przestrogi - uzdatnianie wody wodociągowej w domu

 • Dodatkowo poprawiając jakość wody, całkowicie pozbawiamy ją zanieczyszczeń mechanicznych i ograniczamy zawartość składników mineralnych. Dzięki temu od 16 lat sprawnie działa instalacja c.o. i wysokiej klasy urządzenia grzewcze. Przedłużyliśmy też żywotność sprzętu AGD w kuchni i łazienkach. Woda nie wysusza nam skóry, a sprzątanie łazienek jest szybkie i łatwe. Oszczędzamy na środkach czystości. Chętnie ponosimy koszty użytkowania stacji, bo i tak w ogólnym rozrachunku są opłacalne. Najbardziej cieszymy się z łatwiejszego sprzątania!

 • Opieka nad nowocześniejszą stacją jest prosta, dzięki automatycznemu systemowi płukania złóż w kolumnach. Płukanie następuje co drugi dzień w nocy, między 2 a 5 rano. Nie słyszymy go, ponieważ urządzenia znajdują się w piwnicy, daleko od sypialni. Naszym obowiązkiem jest jedynie ustawianie godziny zabiegu na sterowniku, jeśli nastąpi wyłączenie prądu oraz dosypywanie pastylkowanej soli do zmiękczacza. Kontrolnie obserwujemy wyświetlacze, żeby uniknąć awarii drogiego sprzętu. Raz w roku wzywamy serwisanta.

  Montaż stacji trwał 1,5 dnia. Stacja uzdatniania wody zabrała część miejsca w kotłowni. Monter ustawił urządzenia w taki sposób, żebyśmy mogli je wygodnie obsługiwać i mieli miejsce do magazynowania worków z solą. Negocjowaliśmy cenę obu stacji, z dobrym skutkiem (uzyskaliśmy rabat 500 zł).

 • Ponieważ podczas płukania złóż w kolumnach filtracyjnych nie można używać wody, na wszelki wypadek (dla dalszej rodziny i gości), powiesiliśmy w łazienkach kartki z taką informacją. 

Porady i przestrogi - uzdatnianie wody ze studni w ogrodzie

 • Bez uzdatniania wody zraszacze musieliśmy wymieniać co roku. Obecnie działają bez awarii już 6 lat. W listopadzie zdejmujemy głowice automatyczne z kolumn filtracyjnych, serwisujemy je i przechowujemy do wiosny w ogrzewanej piwnicy. Popłuczyny po automatycznym płukaniu złóż (raz w tygodniu) odprowadzamy do studni chłonnej. 
Na zimę zdejmuje się z kolumn filtrujących głowice sterujące Zmiękczanie wody następuje w dwuelementowym urządzeniu Automatyczne sterowniki na głowicach kolumn filtracyjnych

Uzdatnianie wody - koszty zakupu i montażu:

 • studnia głębinowa 15 000 zł, 
 • przyłączenie wodociągu 2000 zł. 
 • stacja w ogrodzie (z hydroforem) 11 840 zł.
 • stacja w domu 6590 zł.

Uzdatnianie wody - koszty użytkowania:

 • serwis urządzeń 400–750 zł. 
 • sól do zmiękczacza 150 zł rocznie.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-03-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Filtry uzdatniające wodę za drogie na emerycką kieszeń

Uzdatnianie wody ma liczne zalety. Zaprzyjaźnione sąsiadki, kiedy je u mnie poznały, trochę zazdroszczą mi filtrów. Szkoda, że są za drogie dla wielu emeryckich kieszeni. - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która wodę uzdatnia od 3 lat.

topowe produkty

EKOPOL - oczyszczalnie biologiczne BIO-HYBRYDA

Oczyszczalnia biologiczna BIO-HYBRYDA pracuje na pięciokomorowym, przepływowym zbiorniku wyposażonym w rotujące złoże biologiczne i osad czynny, napowietrzane poprzez dyfuzor drobnopęcherzykowy i dmuchawę. Dzięki zastosowanej technologii w zbiorniku zachodzą obie fazy oczyszczania: tlenowa i beztlenowa, co sprawia, że skuteczność oczyszczalni jest bardzo wysoka, 97% sprawności.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odwodnienia i drenaż - ranking rozpoznawalności firm i produktów
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo UST-M odświeża swoją markę, wprowadzając nowe logo i identyfikację wizualną. Modernizacja wizerunku jest znakiem zmian, jakie zachodzą ...
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38 Urządzenia pod nazwą HydroFLOW, produkowane w Wielkiej Brytanii, umożliwiają zabezpieczenie nowoczesnych instalacji przygotowywania i dystrybucji ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x