Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Porady ekspertów

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

Odpowiedź eksperta Secura B.C. Sp. z o.o.: Dla uzdatnienia wody pochodzącej z wodociągu publicznego (która powinna spełniać wymagania rozporządzenia MZiOS dla wody pitnej i na potrzeby gospodarcze), charakteryzującej się sprawiającą kłopoty wysoką twardością, przy instalacji dla domu jednorodzinnego należy przy doborze odpowiednich urządzeń wziąć pod uwagę przede wszystkim takie parametry jak zużycie dobowe i natężenie zużycia wody.

Obie te dane powinny być oszacowane według wartości maksymalnych. Aby wykonać prawidłowo taki szacunek należy określić ilość osób korzystających z wody, oraz ilość i rodzaj zainstalowanych przyborów. Przykładowo dla domu zamieszkałego przez 4 osoby maksymalne dobowe zużycie wynosić będzie 600 d0 800 l na dobę.

Jeśli dom wyposażony jest w dwie łazienki, w których są wanny i kabiny prysznicowe (bez paneli natryskowych) oraz pralka, zmywarka i 3x Wc to maksymalne natężenie zużycia wody wynosić będzie 30 dm3/min tj 1,8 m3/godz. Wynika stąd że właściwym aparatem będzie kompaktowy zmiękczacz wody z butlą o rozmiarze 10x35” (na przykład AQUA Cabinet maxi). Przed aparatem należy zamontować filtr wstępny typu slim o długości 20” lub Big 10” z wkładami przeciwsedymentowymi o dokładności 20” i skuteczności ekonomicznej. Jeśli dodatkowo woda jest chlorowana a to obniża jej walory smakowe sugeruję pod zlewozmywakiem kuchennym zainstalować filtr węglowy z wkładem blokowym.

Wkłady w filtrach wymieniać nie rzadziej niż co 3 miesiące. Nie jest właściwe stosowanie większych niż potrzeba aparatów, bowiem regeneracja ze względów mikrobiologicznych nie powinna być rzadziej niż co 4 dni. Co do jakości aparatów gorąco polecamy aparaty wyposażone w głowice Clack i kabinety w których butle nie stoją we wnętrzu zbiornika na solankę.

Paweł Polak – kierownik dz. Instalacji Secura B.C. Sp. z o.o.


Odpowiedź eksperta Aquaphor Sp. z o.o.: 

Jeżeli woda pochodzi z wodociągu, informacje na ten temat powinny być udostępnione na stronie internetowej wodociągów, jeżeli nie należy skontaktować się z Zarządem Wodociągów i poprosić o informacje nt. jakości wody.

Przyjmując, że woda pochodzi z wodociągu- a więc spełnia wymogi z Rozporządzenia Ministra Zdrowia potrzebować będziemy wyłącznie informacje na temat poziomu twardości (wyrażone w mg, bądź dH), ilości żelaza ( w mg) oraz manganu (w mg).

TAK. Wielkość zużycia wody stanowi jeden z parametrów doboru urządzenia. Stacja Waterboss dedykowana jest dla rodzin do 6 osób. Wydajność urządzenia to ok. 2m3/h, a więc w tym przypadku nie powinno być problemu.

Przy wyborze urządzenia proszę zwrócić także uwagę na wydajność oraz zużycie soli oraz wody. Stacja WB posiada specjalny –opatentowany sposób przepłukiwania, dzięki czemu jest znacznie bardziej ekonomiczna (w okresie np. 10 lat możemy w ten sposób wygenerować znaczne oszczędności).

Kolejny ważny aspekt przy wyborze urządzenia to możliwość nie tylko zmiękczania wody, lecz także redukcji żelaza oraz manganu- związków które przyczyniają się do tworzenia rdzawych zacieków na armaturze. Z reguły urządzenia konkurencyjne służą wyłącznie do zmiękczania wody (bez możliwości ingerencji w poziom manganu oraz żelaza).

Marzena Lewandowska - Aquaphor Sp. z o.o.


Odpowiedź eksperta Watersystem Sp. z o.o.: 

Wszystkie niezbędne informacje oraz odpowiedzi na pytania klienta znajdują się na naszej stronie internetowej pod linkami:

Tomasz Sobolewski - Watersystem Sp. z o.o.

Fot. otwierająca Watersystem

aktualizacja: 2014-10-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak udrożnić rury umywalki i wanny?

Jakie są przyczyny niedrożności rur i jak najskuteczniej udrożnić zapchaną umywalkę lub wannę? W artykule podajemy również zalecenia dotyczące podejść do przyborów sanitarnych.

topowe produkty

EKOPOL - oczyszczalnie biologiczne BIO-HYBRYDA

Oczyszczalnia biologiczna BIO-HYBRYDA pracuje na pięciokomorowym, przepływowym zbiorniku wyposażonym w rotujące złoże biologiczne i osad czynny, napowietrzane poprzez dyfuzor drobnopęcherzykowy i dmuchawę. Dzięki zastosowanej technologii w zbiorniku zachodzą obie fazy oczyszczania: tlenowa i beztlenowa, co sprawia, że skuteczność oczyszczalni jest bardzo wysoka, 97% sprawności.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odwodnienia i drenaż - ranking rozpoznawalności firm i produktów
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo UST-M odświeża swoją markę, wprowadzając nowe logo i identyfikację wizualną. Modernizacja wizerunku jest znakiem zmian, jakie zachodzą ...
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38 Urządzenia pod nazwą HydroFLOW, produkowane w Wielkiej Brytanii, umożliwiają zabezpieczenie nowoczesnych instalacji przygotowywania i dystrybucji ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x