Przyłącze wodociągowe - formalności

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przyłącze wodociągowe - formalności

Formalności związane z budową przyłącza wodociągowego to proces dość skomplikowany. W teorii najpierw trzeba wystąpić do zakładu wodociągowego o tzw. warunki techniczne przyłączenia, a potem zlecić sporządzenie projektu i uzyskać dla niego odpowiednie aprobaty.

aktualizacja: 2022-11-17 10:18:35

Na szczęście, w praktyce zwykle można po prostu pójść do lokalnego zakładu wodociągowego i zlecić wykonanie przyłącza jego własnym służbom techniczno-eksploatacyjnym bądź wskazanej przez to przedsiębiorstwo firmie. Wykonawca na ogół sam załatwia całą dokumentację potrzebną do zrobienia tzw. wcinki do wodociągu, a inwestorowi pozostaje tylko podpisać odpowiednie formularze i wnieść stosowne opłaty.

Zazwyczaj idzie to sprawnie - z kłopotami spotkać można się najczęściej na obrzeżach wielkich miast, gdzie spółki wodociągowe to molochy, dla których indywidualny inwestor wciąż pozostaje nie klientem, ale petentem.

Po wykonaniu przyłącza i wcinki podpisujemy umowę na dostarczanie wody i instalowany jest wodomierz. Pamiętać należy, że zakład wodociągowy wymaga zawsze zapewnienia swobodnego dostępu do tego urządzenia, nawet jeżeli jest to instalowany coraz częściej licznik odczytywany zdalnie (drogą radiową).

Jeśli wodomierz montowany jest w już istniejącym domu, mającym także przyłącze kanalizacyjne, warto tuż za nim odgałęzić specjalny przewód, którym będzie płynąć woda do kranu (kranów) znajdującego się na zewnątrz, a przeznaczonego do celów budowlanych, porządkowych i podlewania ogrodu.

Większość zakładów wodociągowych zgadza się w takiej sytuacji na montaż dodatkowego wodomierza, zliczającego wodę niewracającą do kanalizacji (tzw. podlicznika), co zmniejsza rachunki za odprowadzanie ścieków (bo ilość ścieków wylicza się na podstawie zużycia wody). Warunkiem jest jednak to, by instalacja wodna była "czytelna", tzn. by pracownicy wodociągów mogli łatwo upewnić się, że woda przepływająca przez podlicznik rzeczywiście trafia jedynie do kranów ogrodowych.

Na przyłączu wodociągowym powinien znaleźć się zawór antyskażeniowy, który zapobiega cofaniu się wody z instalacji domowej do sieci wodociągowej, w przypadku spadku ciśnienia w tej ostatniej. Za wodomierzem warto zamontować przynajmniej prosty filtr do wody, zatrzymujący grubsze zanieczyszczenia (piasek itp.), co zapobiegnie przyspieszonemu zużyciu elementów armatury w instalacji wodnej.

Redaktor: Adam Jamiołkowski
Na schemacie otwierającym: Przyłącze wodociągowe. Wodomierz z reguły instaluje się w budynku, ale zakłady wodociągowe wymagają zapewnienia do niego swobodnego dostępu

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Ania

08 Feb 2021, 13:18

Zawór antyskażeniowy nie jest częścią przyłącza wodociągowego tylko wewnętrznej instalacji wodociągowej. Powinien być zamontowany za zaworem odcinającym za wodomierzem.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!