Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Uzdatnianie wody w krytym basenie

Uzdatnianie wody w krytym basenie

Wodę w basenie staram się uzdatniać, stosując jak najmniej chemii. Oprócz dużego filtra piaskowego, zastosowałem wydajną pompę ssąco-tłoczącą, żeby woda szybko krążyła w układzie zamkniętym i dobrze się oczyszczała w złożu piaskowym - mówi Włodek, Czytelnik Budujemy Dom, który wodę z wodociągu uzdatnia od 5 lat.

Parametry wody: czerpana z wodociągu; popłuczyny odprowadzane do szamba, docelowo do kanalizacji; kryty basen o poj. 80 000 l.

Urządzenia do uzdatniania wody: filtr mechaniczny F76S, drobnosiatkowy, z płukaniem wstecznym. Do oczyszczania wody w basenie filtr ze złożem piaskowym, pompa ssąco-tłocząca o wydajności 17 m3/godz., 2 ozonatory.

Lokalizacja: filtr mechaniczny tuż za wodomierzem, w ogrzewanej piwnicy. Zestaw basenowy na początku instalacji wodnej do basenu, w piwnicy.

Kryty basen ma pojemność 80 000 l wody Filtr piaskowy współpracuje z pompą ssącotłoczącą o wydajności 17 m3/godz. Filtr mechaniczny na początku domowej instalacji wodociągowej
Kryty basen ma pojemność 80 000 l wody Filtr piaskowy współpracuje z pompą ssącotłoczącą o wydajności 17 m3/godz. Filtr mechaniczny na początku domowej instalacji wodociągowej

Decyzja: podczas budowy domu, hydraulik zalecił zamontowanie filtru mechanicznego, żeby zatrzymać przedostające się do wody zanieczyszczenia. Dla mnie montaż tego rodzaju filtra był zrozumiały i zasadny. Inaczej potraktowałem zmiękczanie wody z wodociągu.

Choć mam w domu wannę i kabinę prysznicową z hydromasażem oraz liczne urządzenia "pracujące" z wodą, nie zdecydowałem się pozbawiać jej związków wapnia, żelaza, manganu i innych. Uznaliśmy z żoną, że im bardziej jest naturalna, tym lepiej dla naszego zdrowia, i że uzdatnianie jej przez miejscowy zakład wodociągowy zupełnie wystarczy.

Profesjonalnie oczyszczam natomiast wodę w krytym basenie. Wiem jak to robić, bo byłem ratownikiem wodnym i mam uprawnienia do obsługi basenów. Bardzo uważam na to, żeby nie rozmnożyły się w niej chorobotwórcze drobnoustroje. Kąpiel w domowym basenie musi być dla rodziny zdrowa i przyjemna.

Żeby zmniejszyć koszty zakupu zestawu do uzdatniania wody w basenie, jego elementy składowe ściągałem z zagranicy, bo tam są tańsze, niż w Polsce.

Filtr piaskowy współpracuje z pompą ssąco-tłoczącą o wydajności 17 m3/godz. Woda basenowa przepływa przez ozonatory
Filtr piaskowy współpracuje z pompą ssąco-tłoczącą o wydajności 17 m3/godz. Woda basenowa przepływa przez ozonatory

Uzdatnianie wody w krytym basenie - rady i przestrogi:

 • Pierwsze badanie na twardość wody przeprowadziłem przy pomocy zestawu testów dołączonych do ekspresu kawowego. Twardość wody wynosiła 17 w skali od 1 do 20. Jest więc dość twarda. Domowe urządzenia radzą sobie z osadem mineralnym, jaki niesie woda. Jedynie kawiarka wymaga regularnego odkamieniania.

 • Wodę w basenie staram się uzdatniać, stosując jak najmniej chemii. Oprócz dużego filtra piaskowego, zastosowałem wydajną pompę ssąco-tłoczącą, żeby woda szybko krążyła w układzie zamkniętym i dobrze się oczyszczała w złożu piaskowym.

  Na początku, miałem nieco mniej wydajną pompę, ale zmieniłem ją na obecną o wydajności 17 m3/godz. Dzięki niej cała woda basenowa przepływa przez filtr w ciągu 4,5 godziny. Przepływa również przez dwa duże ozonatory.

  Raz na 2 tygodnie używam suchego chloru, tabletek tlenowych, środka "pH minus", utrzymującego właściwe pH wody. Szok chlorowy ścina w wodzie wszelkie zanieczyszczenia, które płyną przez skimmer w dnie basenu do filtra piaskowego i tam się zatrzymują.

  Raz na kilka tygodni, wykonuję płukanie wsteczne filtra, które wypłukuje z piasku wszystkie nagromadzone zanieczyszczenia. Popłuczyny odprowadzam do szamba. Takie uzdatnianie wody w basenie do domowego użytku zupełnie wystarcza.

Uzdatnianie wody w krytym basenie - koszty:

 • zakupu i montażu
  – filtr mechaniczny 300 zł,
  - zestaw basenowy 5700 zł plus koszty montażu (kilkaset złotych). 

 • Użytkowania
  – środki chemiczne do uzdatniania wody w basenie rocznie 300–400 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-03-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Uzdatnianie wody - niewygodny dostęp do urządzeń

Początkowo filtr i zmiękczacz stały w kotłowni na podłodze, obok hydrofora i kotła na paliwa stałe z zasobnikiem. Kiedy zdecydowaliśmy się na dołożenie instalacji solarnej z zasobnikiem 300 l, na podłodze o pow. 4 m2, brakowało miejsca na wszystkie urządzenia - mówi Michał, Czytelnik Budujemy Dom, który uzdatnia wodę ze studni od 7 lat.

topowe produkty

Urządzenia do przetłaczania wody brudnej i ścieków Wilo-HiDrainlift i Wilo-HiSewlift

Wykonanie w dowolnym miejscu nowych pomieszczeń bez brudnych i kosztownych prac remontowych oraz wygodniejsze życie i większa wartość domu poprzez dodanie pomieszczeń takich jak WC, łazienka, pralnia czy aneks kuchenny jest teraz relatywnie proste!
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odwodnienia i drenaż - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38 Urządzenia pod nazwą HydroFLOW, produkowane w Wielkiej Brytanii, umożliwiają zabezpieczenie nowoczesnych instalacji przygotowywania i dystrybucji ...
Pomporozdrabniacz Minilift F firmy KESSEL
Pomporozdrabniacz Minilift F firmy KESSEL Gotowe do podłączenia urządzenie Minilift F przeznaczone jest do odprowadzania ścieków z jednej toalety, w pomieszczeniach znajdujących ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x