Jak odprowadzić ścieki z piwnicy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak odprowadzić ścieki z piwnicy?

Planuję zagospodarowanie piwnicy na cele rekreacyjne (siłownia, sauna) i zastanawiam się, w jaki sposób można będzie odprowadzić ścieki z brodzika, umywalki czy sedesu. Przez piwnicę, co prawda, przebiega rura kanalizacyjna od sanitariatów zainstalowanych na parterze i piętrze, ale znajduje się ona w najniższym miejscu ok. 0,5 m nad podłogą. Ścieki odprowadzane są do sieci kanalizacyjnej, a w ogrodzie znajduje się studzienka rewizyjna. Czy można będzie podłączyć kanalizację w piwnicy do rury wewnątrz domu, czy też trzeba rozkopać ogród i doprowadzić rurę do tej studzienki?

aktualizacja: 2022-03-04 09:32:41

Odpowiedź eksperta: Pomijając uciążliwość i koszt podłączenia dodatkowej rury do studzienki, takie rozwiązanie wiąże się jeszcze z ryzykiem zalewania pomieszczenia piwnicznego ściekami. Może to nastąpić w przypadku zatkania odpływu lub cofnięcia ścieków z sieci kanalizacyjnej, spowodowanych np. ulewnymi deszczami lub awarią.

Co prawda przed takimi problemami można się zabezpieczyć instalując na rurze odpływowej klapowy zawór zwrotny, ale wymaga on okresowego czyszczenia, co nie należy do przyjemności. Nie gwarantuje też pełnego bezpieczeństwa, gdy zamknięcie nie będzie szczelne na skutek nagromadzonych zanieczyszczeń.

Lepszym rozwiązanie w opisanej sytuacji będzie zamontowanie ciśnieniowego odprowadzenia ścieków za pomocą kompaktowego urządzenia rozdrabniajaco-tłoczącego.

W sklepach sanitarnych dostępne są różne modele pozwalające na podłączenie jednocześnie sedesu, umywalki, wanny, brodzika. Spływ ścieków do tego urządzenia odbywa się grawitacyjnie, a rozdrabniacz i pompa włącza się samoczynnie w momencie napływu nieczystości.

Następnie ścieki tłoczone są rurą o niewielkiej średnicy (50 mm) do miejsca, gdzie odpływ można wprowadzić do istniejących rur kanalizacyjnych. Zależnie od modelu, ścieki mogą być przetłaczane w pionie na wysokość nawet do 6 m i na odległość kilkudziesięciu metrów w poziomie.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Kompaktowy zestaw rozdrabniająco-przepompowujący może tłoczyć ścieki nawet pod górę. Przy okazji uniemożliwia też cofnięcie się ich z rurociągu zbiorczego (fot. SFA)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!