Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Jak funkcjonuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem opowiada o tym, jak funkcjonuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Dociekliwy Inwestor:– A jakie są rozwiązania, gdy stawia się dom na działce bez dostępu do kanalizacji?

Majster Guru:– W takiej sytuacji buduje się szczelny, bezodpływowy zbiornik na nieczystości, zwany potocznie szambem, i korzysta z usług firm asenizacyjnych albo – jeśli to możliwe – własną oczyszczalnię ścieków.

– Co jest korzystniejsze?

– Na pewno tańsza w eksploatacji jest własna oczyszczalnia, ale nie każdy może zdecydować się na takie rozwiązanie. Przede wszystkim, musi być ono dopuszczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli go nie przyjęto – w decyzji o warunkach zabudowy. Po drugie, jeśli oczyszczalnia ma nie sprawiać problemów eksploatacyjnych, to prace trzeba wykonać bardzo solidnie, należy się więc liczyć ze sporymi wydatkami inwestycyjnymi.

Ale najtrudniejszy do pokonania warunek to wybudowanie oczyszczalni zgodnie z przepisami, wśród których znajdziemy warunek zachowania co najmniej 30-metrowej odległości między miejscem odprowadzania ścieków a studnią. Eliminuje to w praktyce wszystkich inwestorów posiadających typowe, małe działki. Oczyszczalnia jest więc rozwiązaniem dostępnym głównie dla osób osiedlających się poza obszarami gęstej zabudowy.

– Czy dużo formalności trzeba załatwić?

– Nie, akurat pod względem formalnym sprawa jest prosta. Jeśli lokalizacja oczyszczalni oznaczona zostanie na zatwierdzonym planie zagospodarowania działki, to nie trzeba już nic więcej załatwiać. W innych przypadkach, konieczne jest zgłoszenie jej budowy w starostwie, do którego dołącza się m.in. plan lokalizacji oraz dokumentację techniczną wraz z odpowiednimi certyfikatami. Ale z tym też nie powinno być większego problemu, bo przyjęło się, że dokumentację i pomoc na tym etapie zapewnia wykonawca.

– A jak właściwie funkcjonuje taka przydomowa oczyszczalnia?

– W polskich warunkach największą popularnością cieszą się oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Proszę spojrzeć na rysunek. Spływające z domu ścieki trafiają najpierw do osadnika gnilnego, przypominającego zwykłe, szczelne szambo. Jego zadaniem jest oddzielenie zanieczyszczeń stałych, a pojemność powinna być tak obliczona, by ścieki "leżakowały" w nim co najmniej kilka, kilkanaście dni, a na pewno nie krócej niż 48 godzin.

Odstałe już ścieki przepływają przez studzienkę rozdzielczą do perforowanych rur drenażowych, które układa się w warstwie żwiru lub tłucznia na głębokości 0,6–1,2 m poniżej poziomu gruntu, ale co najmniej 1,5 m powyżej tzw. najwyższego poziomu wód gruntowych.

Schemat funkcjonalny oczyszczalni z drenażem rozsączającym
Schemat funkcjonalny oczyszczalni z drenażem rozsączającym

– Czyli gdy wody gruntowe są wysoko, nici z oczyszczalni?

– Niekoniecznie, to można obejść poprzez budowę wypiętrzonego ponad poziom terenu kopca, w którym prowadzi się dreny. Gorzej, że warunkiem prawidłowego funkcjonowania oczyszczalni tego rodzaju jest dostatecznie dobra przepuszczalność gruntu – trzeba to koniecznie sprawdzić przed podjęciem decyzji o budowie.

Poza tym, planując budowę oczyszczalni z drenażem, należy wiedzieć, że wymaga ona poświęcenia znacznej powierzchni działki. Rozsądne minimum dla 4-osobowej rodziny to ok. 100 m2, lecz w niekorzystnych warunkach – czyli gdy grunt jest gliniasty – drenaż może zająć nawet trzy razy więcej miejsca. A na drenażu i w odległości 3 m wokół niego można uprawiać tylko płytko korzeniącą się roślinność, nie da się też, oczywiście, nic zbudować. Dodajmy jeszcze, że wspomniany wcześniej warunek 30-metrowej odległości od studni dotyczy najbliższego jej przewodu rozsączającego.

– Czy są oczyszczalnie pozbawione takich wad?

– Znacznie lepszym, przede wszystkim ze względu na trwałość i wymagania co do miejsca na działce, ale droższym rozwiązaniem są różnego rodzaju oczyszczalnie kompaktowe. Rozmaitość rozwiązań oferowanych przez różnych producentów jest ogromna, a największą popularność zdobyły tzw. oczyszczalnie ze złożem biologicznym.

Niezależnie od biochemicznych szczegółów procesu oczyszczania ścieków, wszystkie konstrukcje tego rodzaju łączy to, że proces ten odbywa się nie w gruncie, tylko w szczelnym zbiorniku (lub w jego kilku wydzielonych komorach), w którym to ścieki przebywają aż do momentu, kiedy ich stan pozwala na odprowadzenie do studni chłonnej albo do wód powierzchniowych.

– Wód powierzchniowych?

– Na przykład do rowu melioracyjnego – oczywiście konieczne jest pozwolenie wodnoprawne. W przypadku dobrze funkcjonującej oczyszczalni kompaktowej jakość pozyskiwanej wody pozwala też najczęściej korzystać z niej do podlewania ogrodu.

Oczyszczalnie tego rodzaju to bardzo szeroki temat, wykraczający poza moje budowlane i instalatorskie kompetencje. Ja mogę tylko doradzić, by przy ocenie rozmaitych konstrukcji zwracać uwagę na obecność wszelkich komponentów mechanicznych, takich jak pompy czy napowietrzacze. Czym jest ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo, że coś się popsuje. Konieczność zasilania w energię elektryczną generuje ponadto koszty eksploatacyjne; to samo dotyczy utrzymania urządzenia w pełnej sprawności technicznej.

Zawsze należy też oszacować koszty okresowego czyszczenia, ewentualnej wymiany wkładów czy złóż filtracyjnych itd. Decyzja o wyborze wykonawcy, któremu powierzymy budowę oczyszczalni, powinna być poprzedzona starannym rozeznaniem, przy czym konieczność przedstawienia referencji od zadowolonych klientów, najlepiej takich sprzed kilku lat, wydaje się właściwie oczywista.

– Czy w sytuacji, kiedy miejsca na działce nie brakuje, oczyszczalnia drenażowa nie będzie zatem bezpieczniejszą inwestycją?

- Jak zwykle odpowiem panu, że w technice nie ma rozwiązań idealnych, są tylko lepsze i gorsze pod jakimiś względami. W przypadku oczyszczalni z drenażem rozsączającym najbardziej wrażliwym elementem jest właśnie sam drenaż. Co więcej, trzeba wiedzieć, że nawet dobrze wykonany system drenażowy wymaga zwykle po 10–15 latach oczyszczenia i przełożenia, czyli – w praktyce – wykonania od nowa.

A zdarza się, że już po kilku latach eksploatacji inwestor dowiaduje się, niekiedy w środku zimy, że z oczyszczalni został mu tylko osadnik gnilny, czyli po prostu niewielkie szambo, niewystarczające do normalnego funkcjonowania rodziny. Także w wypadku oczyszczalni tego rodzaju szukałbym więc wykonawcy z dobrymi referencjami.

Na pytania odpowiadał: Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2017-03-10

Dodaj komentarz

Materiały dodatkowe
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak wykonać odprowadzenie wody do rowu melioracyjnego?

Poprzedni właściciel zakupionego przez nas domu zrobił drenaż opaskowy, ale nie zapewnił odpływu do pobliskiego rowu melioracyjnego. W efekcie wiosną – po roztopach i dłuższych opadach – w piwnicy pojawia się woda. Ściany i podłoga piwnicy są zaizolowane papą i ta izolacja wystarcza przy mniejszym naporze wody. Problem tkwi więc chyba w braku odpływu z drenażu i chciałbym wiedzieć, jak można wykonać takie odprowadzenie?

topowe produkty

EKOPOL - oczyszczalnie biologiczne BIO-HYBRYDA

Oczyszczalnia biologiczna BIO-HYBRYDA pracuje na pięciokomorowym, przepływowym zbiorniku wyposażonym w rotujące złoże biologiczne i osad czynny, napowietrzane poprzez dyfuzor drobnopęcherzykowy i dmuchawę. Dzięki zastosowanej technologii w zbiorniku zachodzą obie fazy oczyszczania: tlenowa i beztlenowa, co sprawia, że skuteczność oczyszczalni jest bardzo wysoka, 97% sprawności.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odwodnienia i drenaż - ranking rozpoznawalności firm i produktów
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo UST-M odświeża swoją markę, wprowadzając nowe logo i identyfikację wizualną. Modernizacja wizerunku jest znakiem zmian, jakie zachodzą ...
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38 Urządzenia pod nazwą HydroFLOW, produkowane w Wielkiej Brytanii, umożliwiają zabezpieczenie nowoczesnych instalacji przygotowywania i dystrybucji ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x