W instalacji kanalizacyjnej pojawił się odgłos bulgotania. Co robić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
W instalacji kanalizacyjnej pojawił się odgłos bulgotania. Co robić?

W działającej dotychczas bezproblemowo instalacji kanalizacyjnej pojawiły się ostatnio dziwne objawy. Przy spuszczaniu wody w sedesie w podłączonej do tego samego pionu umywalce słychać bulgotanie. Oczyściłem syfon podumywalkowy, ale odgłosy nie ustąpiły. Co może być przyczyną tych dźwięków i jak je można usunąć?

aktualizacja: 2022-07-15 07:40:43
Streszczenie artykułu
Bulgotanie w instalacji kanalizacyjnej to problem, który może mieć wiele przyczyn. Może to wynikać z niewłaściwej konstrukcji systemu, w tym braku wentylacji, co prowadzi do tworzenia się podciśnienia. Może to również być spowodowane zatkaniem rur, co skutkuje gromadzeniem się powietrza i powstawaniem dźwięku bulgotania. W celu rozwiązania problemu, warto zacząć od sprawdzenia, czy w systemie nie ma zatorów. Można to zrobić samodzielnie, używając sprzętu do przepychania rur, lub zlecić to profesjonalistom. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, konieczne może być sprawdzenie systemu wentylacji. W przypadku braku wentylacji, konieczne może być jej zainstalowanie. Może to wymagać interwencji specjalistów, ale zapewni prawidłowe działanie systemu i eliminację nieprzyjemnych dźwięków. W przypadku stwierdzenia poważnych problemów z konstrukcją systemu, może być konieczne jego przebudowanie. Jest to skomplikowane i kosztowne zadanie, ale niezbędne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania instalacji. W każdym przypadku, warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże zdiagnozować problem i zaproponować najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

Odpowiedź eksperta: Opisany objaw świadczy o braku lub ograniczeniu napowietrzania instalacji kanalizacyjnej w pionie, do którego podpięte są te urządzenia. Ponieważ nie wiadomo, w jaki sposób zapewniono napowietrzanie - czy wywiewką dachową, czy zaworem napowietrzającym założonym w pomieszczeniu - poprawę funkcjonowania instalacji należy rozpocząć od sprawdzenia tych elementów. W przypadku wywiewek dachowych, mogło dojść do zatkania drożności rury albo samego wylotu jakimś materiałem (np. nawianą folią, gniazdem ptaka), co łatwo sprawdzić wzrokowo lub wprowadzając wodę z węża ogrodowego od strony dachu.

W przypadku zaworów napowietrzających, dość często dochodzi po pewnym czasie do sklejenia przepony otwierającej dopływ powietrza i w efekcie do powstania chwilowego podciśnienia przy intensywnym spływie wody. Wystarczy wtedy odkręcić kapturki przykrywające zawory, ręcznie rozłączyć sklejone gumowe elementy i przetrzeć je wilgotną szmatką. Jeśli zawór użytkowany jest już przez wiele lat, lepiej wymienić go na nowy, gdyż z czasem przepony tracą elastyczność.

Przy instalowaniu takich zaworów w nowych bądź modernizowanych instalacjach kanalizacyjnych warto pamiętać o zapewnieniu dostępu do niego, a także ochronie przed zamarznięciem, gdyż w niskiej temperaturze para wodna w rurach ulega skropleniu, co powoduje oszronienie membran i w efekcie odcięcie dopływu powietrza.

Może cię zainteresować
Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak działa pompa abisynka? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Wszystko o rurach spustowych
Zobacz więcej Zwiń

Redakcja BudujemyDom
Na schemacie otwierającym: Spływ ścieków powoduje zasysanie powietrza do pionów kanalizacyjnych. Jeżeli zostaną one zablokowane, pojawia się hałas i bulgotanie.

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Co może oznaczać bulgotanie w instalacji kanalizacyjnej?

    Bulgotanie w instalacji kanalizacyjnej może oznaczać, że w systemie występuje problem z przepływem powietrza. Może to być spowodowane blokadą lub uszkodzeniem wentylacji.
  • Jakie są najczęstsze przyczyny bulgotania w instalacji kanalizacyjnej?

    Najczęstsze przyczyny bulgotania to zanieczyszczenie systemu, nieprawidłowa konstrukcja instalacji, uszkodzenie rur, niewłaściwe połączenie rur, a także brak lub niewłaściwa wentylacja.
  • Jakie mogą być skutki bulgotania w instalacji kanalizacyjnej?

    Skutki bulgotania mogą być różne - od nieprzyjemnego zapachu, przez zalewanie pomieszczeń, aż po poważne uszkodzenia instalacji.
  • Jakie są sposoby na zdiagnozowanie problemu z bulgotaniem w instalacji kanalizacyjnej?

    Aby zdiagnozować problem, można skorzystać z usług fachowca, który przeprowadzi inspekcję kamerową. Można również samodzielnie sprawdzić stan rur i połączeń.
  • Jakie są sposoby na rozwiązanie problemu z bulgotaniem w instalacji kanalizacyjnej?

    Rozwiązaniem problemu może być czyszczenie systemu, naprawa uszkodzeń, poprawa wentylacji lub nawet wymiana całej instalacji.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!