Wolimy mieć wpływ na stopień twardości wody z wodociągu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wolimy mieć wpływ na stopień twardości wody z wodociągu

Chociaż nasza gmina szczyci się tym, że można w niej pić wodę prosto z kranu, my wolimy mieć jednak wpływ na stopień jej twardości, bo zmiękczona woda lepiej służy domowym urządzeniom - mówi Stella, Czytelniczka Budujemy Dom, która wodę z wodociągu uzdatnia od 2014 r.

Parametry wody: czerpana z wodociągu; popłuczyny odprowadzane do kanalizacji.

Urządzenia do uzdatniania wody: filtr mechaniczny z wymiennym wkładem ze sznurka i kompaktowy zmiękczacz. Sterowanie - automatyczne.

Lokalizacja: tuż za wodomierzem, w ogrzewanej kotłowni.

Decyzja: w poprzednim domu, przez 3 lata, używaliśmy zmiękczacza wody i widzieliśmy, że wszystkie baterie i szyby prysznicowe są w o niebo lepszym stanie, niż wcześniej. No i koniecznie chcieliśmy mieć takie urządzenie w nowym domu. Zadzwoniłam do montera, który zakładał nam uzdatniacz w szeregowcu i on potwierdził, że spokojnie możemy go przenieść.

No i tak zrobiliśmy, chociaż nasza gmina szczyci się tym, że można w niej pić wodę prosto z kranu. My wolimy mieć jednak wpływ na stopień jej twardości, bo zmiękczona woda lepiej służy domowym urządzeniom. Ministację uzdatniającą umieściliśmy w kotłowni obok kotła gazowego, bo jest tam zarówno dostęp do prądu, jak i do kanalizacji, do odprowadzenia popłuczyn.

Filtr mechaniczny i zmiękczacz
Do filtra mechanicznego i zmiękczacza, zamontowanych w ogrzewanej kotłowni, zapewniono łatwy dostęp

Zmiękczacz wody - rady i przestrogi:

Przeniesiony zmiękczacz dobrze obsługuje nowy dom. Nie potrzebujemy innego. Wodociągowa woda rzeczywiście ma wysoką jakość, bo sznurkowy filtr mechaniczny długo jest czysty. Wymienił go po dwóch latach serwisant, którego kontrolnie wezwałam, żeby sprawdził stan naszej stacji. Sam zmiękczacz nie przysparza uciążliwej obsługi, skoro wszystkie jego czynności, w tym płukanie złoża we wbudowanej kolumnie, obsługuje automat.

Mąż musi raz na 1,5 miesiąca dosypać do zbiornika sól w pastylkach. Kiedy nie zrobi tego na czas, pojawia się osad w czajniku. Ustawiamy zmiękczenie na średni poziom, bo faktycznie - kiedy jest zbyt miękka, trudno jest np. zmyć pianę z szamponu lub mydła. O tym, że warto mieć takie urządzenie, przekonuję się podczas wyjazdów, kiedy mam kontakt z wodą wysuszającą skórę.

Koszty zakupu, montażu i użytkowania zmiękczacza wody:

  • zakupu i montażu - 3500 zł; 
  • użytkowania:
    - przegląd 160 zł;
    - sól do zmiękczacza 8 worków razy 30 zł;
    - wkład do filtra mechanicznego 30 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Zmiękczacz obsługuje automatyczny zawór sterujący, który ma m.in. funkcję precyzyjnego ustawienia poziomu zmiękczania wody.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Maciek

09 Feb 2017, 16:12

Ja kupiłem magnetyzery i piję wodę średniotwardą z niezbędnymi minerałami za 1/10 ceny zmiękczacza. Nie używam soli, nie ma ścieków i nie zużywam prądu. Kochani ekologia i oszczędności się się kłaniają. Dodam, że osadów też nie ma.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!