Systemy rurowe z miedzi i sposoby ich łączenia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Systemy rurowe z miedzi i sposoby ich łączenia

Do wykonywania miedzianych instalacji rurowych stosujemy rury miedziane produkowane według norm europejskich. Są nimi rury miedziane instalacyjne wykonane zgodnie z normą PN-EN 1057, stosowane do instalacji zimnej i ciepłej wody, ogrzewania i gazu dostępne w zakresie wymiarowym od 6 mm do 267 mm.

aktualizacja: 2017-10-10 09:43:32

Rury miedziane stosowane w chłodnictwie i klimatyzacji są wytwarzane w wymiarowaniu metrycznym w zakresie od 6 mm do 108 mm oraz w calach od ¼" do 4 1/8". Produkuje się je zgodnie z europejską normą PN-EN 12735-1. Natomiast rury miedziane do gazów medycznych i próżni są dostępne w zakresie od 8 mm do 108 mm i są wykonane zgodnie z europejską normą PN-EN 13348.

Wymienione powyżej rury miedziane powstają z miedzi odtlenionej fosforem zawierającej: Cu + Ag > 99,90% (Cu - miedź, Ag - srebro) 0,015 % , P , 0,040 % (P - fosfor) Gatunek ten jest oznaczony symbolem Cu-DHP.

Rury miedziane mogą występować w trzech stanach materiału:

• twardym R290
• półtwardym R270
• miękkim R220

Systemy rurowe z miedzi i sposoby ich łączenia

Może cię zainteresować
Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak działa pompa abisynka? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy?
Zobacz więcej Zwiń

Rury miedziane twarde i półtwarde są produkowane w odcinkach prostych o długości 3 lub 5 m, zaś rury miękkie w zakresie średnic 6-22 mm dostarczane są w postaci kręgów, w których długość rury może wynosić 25 m lub 50 m.

W zależności od przeznaczenia różnią się od siebie czystością ścianek wewnętrznych oraz sposobem pakowania.

Poza miedzianymi rurami wykonanymi zgodnie z normami europejskimi produkowane są także rury miedziane, które ich nie spełniają, jednak nie różnią się podstawowymi własnościami (takimi jak: skład chemiczny, czystość wewnętrznej ścianki rury oraz średnica zewnętrzna).

Grubość ścianki wewnętrznej rury systemowej jest mniejsza od tej wykonanej zgodnie z normą EN 1057. Rury systemowe powszechnie stosowane są w ogrzewaniu powierzchniowym - to jednolity system grzewczy, w który elementem grzewczym jest miękka rura miedziana, na którą nałożono szczelną osłonę z tworzywa sztucznego. Rdzeniowa rura spełnia wymagania normy PN-EN 1057, natomiast otulina - normy PN-EN 13349.

Systemy rurowe z miedzi i sposoby ich łączenia

Zewnętrzna osłona z tworzywa nie jest na trwale zespolona z rdzeniową rurą miedzianą i służy zarówno do ochrony przed zewnętrznymi uszkodzeniami i szkodliwymi oddziaływaniami chemicznymi, jak i do oddzielenia przewodu rurowego od elementu konstrukcyjnego np. przy montażu w posadzkach lub pod tynkiem. Do ogrzewania powierzchniowego stosujemy rurę miedzianą o wymiarach [mm] 10 x 0,6, 12 x 07, 14 x 0,8, 15 x 0,8 i 18 x 0,8.

W ostatnim okresie niektórzy producenci rury miedzianej wprowadzili systemową innowacyjna rurę dwuwarstwową, składającą się z cienkościennej rury miedzianej z trwale zespoloną osłoną z polietylenu PERT. Ma ona znakomite własności plastyczne oraz charakteryzuje się łatwym montażem i obróbką.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Łuki nawet o niewielkich promieniach można wykonać ręcznie bez użycia giętarki. Cienkościenne rury miedziane mogą być stosowane w instalacjach zimnej i ciepłej wody, centralnego ogrzewania, ogrzewania i chłodzenia powierzchniowego.

Cienkościenna rura miedziana spełnia wymagania normy PN-EN 1057 i posiada atesty DVGW, a także aprobatę techniczną ITB i Atest Higieniczny PZH. Wytwarzana jest w wymiarach [mm] - średnica zew. x grubość ścianki (grubość rdzenia miedzianego): 14 x 2 (0,30), 16 x 2 (0,35), 18 x 2 (0,35), 20 x 2 (0,50) i 26 x 3 (0,50).

Największą zaletę rury cienkościennej - poza walorami technicznymi i jej doskonałymi własnościami - stanowi jej cena, o około 40 proc. niższa od ceny standardowej rury instalacyjnej i systemowej rury stosowanej do ogrzewania podłogowego.

Systemy rurowe z miedzi i sposoby ich łączenia

Łączenie rur miedzianych

Do łączenia rur miedzianych stosuje się łączniki wykonane z miedzi i jej stopów (brązu i mosiądzu). Wymagania, jakie powinny one spełniać, zawarte są w normie PN-EN 1254. Złączki do wody pitnej muszą posiadać dodatkowo Atest Higieniczny PZH. Mogą to być łączniki do lutowania kapilarnego i zaciskowe: skręcane (z nakrętką), zaprasowywane oraz samozaciskowe.

Do łączenia rur miedzianych z wykorzystaniem łączników z miedzi powszechnie stosuje się dwie metody: lutowania kapilarnego lutem miękkim lub twardym oraz zaprasowywania. Łączniki skręcane i samozaciskowe używane są do łączenia kotłów, grzejników oraz elementów instalacji zrobionych z innych materiałów. Możliwości wykorzystania poszczególnych metod łączenia pokazano w tabeli:

Sposób połączenia /
rodzaj instalacji
Woda Ogrzewanie Gaz Chłodnictwo
i klimatyzacja
Gazy medyczne i próżnia Instalacja solarna
lutowanie miękkie stosować
do d <28
stosować nie stosować  nie stosować  nie stosować  nie stosować
lutowanie twarde stosować
do d <28
stosować stosować  stosować  stosować  stosować
zaprasowywanie stosować stosować stosować  nie stosować  nie stosować  stosować

Do łączenia rur cienkościennych stosuje się łączniki zaprasowywane z podwójnym elementem uszczelniającym (oring z EPDM). Można posługiwać się złączkami systemowymi producentów cienkościennych rur miedzianych, jak również innymi powszechnie stosowanymi na rynku złączkami zaprasowywanymi z systemów tworzywowych do zaciskarek z konturem TH.

Systemy rurowe z miedzi i sposoby ich łączenia

Więcej informacji: www.akademiamiedzi.pl, www.instalcjezmiedzi.pl.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!