Na co zwracać uwagę przy doborze urządzeń do uzdatniania wody?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Na co zwracać uwagę przy doborze urządzeń do uzdatniania wody?

Oczyszczaniem wody dla mieszkańców budynków z wodociągiem zajmują się stacje miejskie. Właściciele korzystający z własnej studni muszą sami zadbać o jakość wody płynącej z kranu. Na ogół oznacza to zorganizowanie domowej stacji oczyszczania, poprawiającej jej jakość.

aktualizacja: 2021-12-21 10:10:27
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Na co zwracać uwagę przed doborem stacji uzdatniania wody?
  • Jak dobrać urządzenia do uzdatniania wody?
  • Jakie są rodzaje filtrów do uzdatniania wody?

Urządzenie domowej stacji oczyszczania oznacza doposażenie domowej instalacji wodnej w urządzenia poprawiające jakość wody. Ich montaż należy zlecić specjalistycznej firmie, która w zależności od rodzaju zanieczyszczeń (konieczne będą badania składu wody), dobierze odpowiednie filtry.

Uzdatnianie wody: badanie składu wody

Sposób uzdatniania wody zależy od rodzaju zanieczyszczeń w niej się znajdujących, dlatego zanim zaczniemy rozważać różne warianty, musimy zbadać jej skład. Takie badanie najlepiej wykonać w laboratorium w Sanepidzie.

Kompleksowa analiza fizykochemiczna i mikrobiologiczna wody kosztuje 350-500 zł. Po zleceniu wykonania badania (podpisaniu umowy na taką usługę), czeka się na pobranie próbek (przez pracownika laboratorium) i po ok. 10 dniach dostaje się pocztą wyniki analizy wraz z fakturą do zapłacenia.

W niektórych oddziałach, np. w Warszawie, próbki można pobrać samodzielnie i zawieźć do laboratorium, co nieco przyspiesza cały proces. W tym celu odbiera się 5 buteleczek wraz z instrukcją sposobu pobrania wody (trzeba dokładnie umyć i zdezynfekować kran, zdemontować perlator). Za usługę płaci się po przywiezieniu próbek i po 10 dniach odbiera wyniki.

Woda płynąca z kranu musi być oczyszczona
Aby woda płynąca z kranu nadawała się do picia musi być odpowiednio oczyszczona. W domach z własną studnią konieczne jest wykonanie analizy jej składu i właściwe dobranie urządzeń. (fot. UST-M)

Rodzaje zanieczyszczeń

W wodzie występują rozmaite substancje i mikroorganizmy, które należy usunąć. Usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych (piach, muł, rdza) polega na przepuszczeniu wody przez wkłady w filtrze, wykazujące różną zdolność separacji cząsteczek nierozpuszczonych w wodzie.

  • Zanieczyszczenia organiczne, np. zgniłe resztki roślin, usuwają głównie wkłady z węglem aktywowanym.
  • Związki chemiczne (żelazo, węglan wapnia, mangan) eliminuje się przez przepuszczenie wody przez specjalistyczne wkłady w filtrach, przeznaczone do konkretnych zanieczyszczeń, np. twardość wody obniża się w złożu zmiękczającym (tzw. kwaśny jonit), w domach o dużym poborze wody dobiera się centralne zmiękczacze.
  • Zanieczyszczenia biologiczne (bakterie, wirusy, grzyby) eliminuje się za pomocą wkładów (glinki ceramicznej ze złóż krzemowych, membran kapilarnych i osmotycznych) o bardzo dużej dokładności filtracji mechanicznej lub promieniowania UV (lampy UV).
Zmiękczacz wody - co musisz wiedzieć?
Jak obsługiwać zmiękczacz wody?
Dlaczego warto mieć zmiękczacz?

Uzdatnianie wody: wstępne konsultacje z wykonawcą

Mając wyniki badań składu wody, możemy zwrócić się do firm zajmujących się zakładaniem domowych stacji uzdatniania o dobór niezbędnych urządzeń i ich wycenę.

Może cię zainteresować
Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Wszystko o rurach spustowych Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak działa pompa abisynka? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej?
Zobacz więcej Zwiń

Zanim to zrobią, poproszą nas o podanie kilku informacji, mających wpływ na dobór filtracji:

  • liczba mieszkańców;
  • liczba łazienek oraz ich wyposażenie (wanna, prysznic) i intensywność ich wykorzystywania;
  • przewidywane zużycie wody;
  • ilość miejsca przeznaczonego na urządzenia;
  • indywidualne wymagania dotyczące smaku, zapachu, twardości wody;
  • chęć do częstego lub jak najrzadszego zaglądania do tych urządzeń, np. w celu uzupełnienia soli czy innych preparatów (oczywiście, systematyczny serwis firmowy też będzie konieczny).

Najlepiej porównać oferty kilku firm. Niestety, miewają odmienne nie tylko ceny, ale także propozycje dobranych urządzeń.

Infografika: Dobór urządzeń do uzdatniania wody

Uzdatnianie wody: przygotowanie miejsca na stację uzdatniania

Filtry powinny być założone w domu, w ogrzewanym pomieszczeniu z dostępem do podłączenia wody, odprowadzenia jej po płukaniu filtrów do kanalizacji oraz z gniazdami elektrycznymi. Może to być pralnia, pomieszczenie gospodarcze, czysta kotłownia (np. z kotłem gazowym) lub ogrzewany garaż.

W przypadku wody czerpanej ze studni, filtry montuje się za przyłączem wody do budynku, a wodociągowej - za wodomierzem.

Każdy filtr czy lampa bakteriobójcza UV muszą być zasilane prądem przez standardowe gniazdo elektryczne 230 V. Urządzenia ze złożem do płukania powinny być podłączone do kanalizacji.

O domowej stacji uzdatniania należy pomyśleć już na etapie tworzenia projektu domu i zaplanować na nią odpowiednią ilość miejsca, by dostęp do wszystkich urządzeń był wygodny. Przyda się też przestrzeń do przechowywania zapasu soli czy innych preparatów.

Urządzenia do uzdatniania wody i zapas soli
Urządzenia oczyszczające wodę wymagają odpowiednio dużo miejsca, by można je było wygodnie serwisować i przechowywać np. zapas soli do zmiękczacza. (fot. L. Jampolska)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Uzdatnianie wody: dobór urządzeń - rodzaje filtrów

Odpowiedni typ i wielkość sprzętu dobiera specjalista. W przeciętnym domu jednorodzinnym, w którym mieszkają 4 osoby, na ogół wystarczy filtr mechaniczny i zmiękczacz lub filtr wielofunkcyjny albo zmiękczacz i odżelaziacz. Lampy UV są stosunkowo rzadko stosowane.

Mechaniczne

  • z wkładami siatkowymi, piankowymi albo sznurkowymi - bardziej zaawansowane są modele samopłuczące, najpopularniejsze zaś - filtry z wymiennymi wkładami, które należy okresowo zastępować, a siatki filtracyjne w modelach samopłuczących czyścić chemicznie;
  • zeolitowe - filtry o wysokiej sprawności zatrzymywania cząstek o średnicy poniżej 5 μm (osiąga się w ten sposób wysoką klarowność wody), złoża nie trzeba wymieniać.

Węglowe. Wypełnione są węglem aktywowanym. Usuwają zanieczyszczenia organiczne, poprawiają smak oraz zapach wody. Złoże wymaga regularnego odnawiania. Jeśli filtr ma długie przerwy w działaniu i przestoje wody, na powierzchni złoża mogą rozwinąć się mikroorganizmy - wówczas warto zastosować lampę bakteriobójczą UV.

Zmiękczacze. Wielkość tych urządzeń (ilość niezbędnej żywicy) zależy od twardości wody i jej zużycia. Im większa twardość i większe zapotrzebowanie na wodę, tym więcej żywicy należy przewidzieć, aby regeneracja złoża nie przebiegała zbyt często. Zmiękczacz obniża twardość wody, może też usuwać żelazo i mangan. Przy odpowiedniej eksploatacji, złoże pracuje przez wiele lat, bez konieczności wymiany. Jeśli narażone jest na dopływ wody bardzo zażelazionej, może ulec zniszczeniu i wówczas powinno się je zastąpić. Można także wykorzystać środki chemiczne do ich czyszczenia.

Kompaktowy zmiękczacz wody (po lewej) i urządzenie do usuwania żelaza i manganu (po prawej)
Kompaktowy zmiękczacz wody (po lewej) i urządzenie do usuwania żelaza i manganu (po prawej). (fot. Klarsan (Ecoperla))
Dwuczęściowy zmiękczacz wody z butlą z głowicą oraz zbiornikiem na sól regeneracyjną
Dwuczęściowy zmiękczacz wody z butlą z głowicą oraz zbiornikiem na sól regeneracyjną. (fot. Klarsan (Ecoperla))

Odżelaziacze. Przeważnie są to urządzenia ze złożem katalitycznym, którego ziarna pokryte są tlenkami manganu, ułatwiającymi usuwanie związków żelaza i manganu. Wymiana tego elementu jest konieczna, jeśli uzdatniana woda nie spełnia już norm jakości, mimo prawidłowej eksploatacji filtra. Dłużej - bez wymiany - działają wersje, które regeneruje się nadmanganianem potasu (zastępowane po 10-15 latach). W odżelaziaczach wody, bardziej od wymiany złoża, potrzebna jest regularna konserwacja filtra.

Wielofunkcyjne. Najczęściej są to urządzenia wyposażone w złoża zeolitowe i mieszaninę różnych materiałów filtracyjnych. Zmiękczają wodę, usuwają żelazo i mangan, zmniejszają zawartość jonu amonowego i ilość substancji organicznych. Wymiana tego elementu zależy od jego rodzaju i wskazań producenta. Konieczne jest uzupełnianie soli tabletkowanej.

Lampy bakteriobójcze UV. Wykorzystują bakteriobójcze promieniowanie UV. Podczas dezynfekcji nie wprowadza się do wody żadnych środków chemicznych. Lampy UV stosuje się do zabijania mikroorganizmów oraz jako profilaktyczne zabezpieczenie przed nimi. Co roku wymienić należy promiennik UV.

Kuchenne. Traktowane są jako uzupełnienie domowej stacji oczyszczania. Są to zazwyczaj systemy odwróconej osmozy. W zależności od składu i zużycia wody, wymienia się wkłady, membranę, promiennik UV.

Lampa bakteriobójcza UV
Lampa bakteriobójcza UV stosowana jest do niszczenia mikroorganizmów. (fot. Water System)
Niewielki filtr kuchenny
Niewielkie filtry kuchenne montuje się w szafce kuchennej pod zlewem. Takie modele wyposażone są w oddzielną wylewkę. (fot. Aquaphor)

Uzdatnianie wody: systematyczna obsługa i serwisowanie

Wypełnienie filtrów stanowią różnego rodzaju materiały, które wymienia się z częstotliwością zależną od ich wytrzymałości oraz typu procesu oczyszczania.

Pracą filtrów, ich płukaniem i regeneracją sterują głowice elektroniczne. Ręcznej obsługi mogą wymagać tylko narurowe filtry mechaniczne.

Większości urządzeń nie trzeba często doglądać. Systematyczność będzie jedynie konieczna przy uzupełnianiu soli w zmiękczaczu (średnio raz w miesiącu).

Uzupełnianie soli w zbiorniku do uzdatniania wody
Poziom soli w zbiorniku musi być regularnie sprawdzany. Jej zużycie zależy od częstotliwości regeneracji złoża, a ta z kolei od twardości wody oraz jej zużycia. Na ogół 25 kg worek soli wystarcza na miesiąc. (fot. UST-M)

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: BWT

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Marcin

05 Aug 2015, 10:50

Miałem ten sam problem :) Ciężka woda, smród i nawet ciężko się umyć, bo się śmierdziało po myciu żelazem i czym tam jeszcze. I tez miałem problem z uwierzeniem w te "7w1". Ale zaryzykowałem. Umówiłem się z nimi, że zapłacę im dopiero, jak woda będzie miała dobre analizy. ...

Gość Ja

30 Jul 2015, 14:48

W tamtym roku robilismy badani? Z tego co pamietam zelazo bylo przekroczone o 15 razy a mangan o 7, reszta byla praktycznie w normie. Chodzi mi o to co jest lepsze te combo 7 w 1 czy ten odzelaziacz?

29 Jul 2015, 22:42

Cytat Witam! Mam ogromny problem! Kupilismy domek letniskowy. Spedzamy tam caly sierpien. Woda ma strasznie duzo zelaza i manganu. Jak nalejemy wody do basenu to po paru godz. robi sie ciemno brazowa, do tego zapach itp. Chcemy cos z tym zrobic. ...

Gość Ja

29 Jul 2015, 16:58

Witam! Mam ogromny problem! Kupilismy domek letniskowy. Spedzamy tam caly sierpien. Woda ma strasznie duzo zelaza i manganu. Jak nalejemy wody do basenu to po paru godz. robi sie ciemno brazowa, do tego zapach itp. Chcemy cos z tym zrobic. Specjalista z allegro zaproponowal nam combo 7w1 za ...

14 Apr 2013, 23:59

i dlaczego to niby stwarza problemy?

14 Apr 2013, 23:25

Problem polega na tym , że zbiornik hydroforowy jest zamontowany wcześniej niż stacja uzdatniania wody.

14 Apr 2013, 21:37

o czym Ty piszesz. Nikt nie montuje takich zbiorników do odżelaziaczy z inżektorem. I A i te bez membran, są wszędzie do kupienia.

14 Apr 2013, 18:36

Cytat ale to właśnie zazwyczaj tak działa ze zbiornikiem hydroforowym. Tylko zazwyczaj ten zbiornik hydroforowy jest nowoczesny i z gumową membraną , który uniemożliwia skuteczne na/odpowietrzenie wody. Dzisiaj 95% zbiorników ...

14 Apr 2013, 11:00

ale to właśnie zazwyczaj tak działa ze zbiornikiem hydroforowym.

14 Apr 2013, 00:34

Cytat a dlaczego urządzenia z inżektorem się nie sprawdzają w odżelazianiu wody? Pierwsze słyszę... Napisałem że nie sprawdzają się w domach jednorodzinnych. Jako instalację przemysłowe są idealne. Niestety inżektory ...

13 Apr 2013, 17:50

a dlaczego urządzenia z inżektorem się nie sprawdzają w odżelazianiu wody? Pierwsze słyszę...

13 Apr 2013, 14:49

Po pierwsze - nie pchać się w urządzenia znanych producentów np. BWT, Viessman, Buderus. (Urządzenia drogie ,serwis bardzo drogi i kłopotliwy , a naprawa polega na wymianie urządzenia.Co do odżelaziaczy - te z napowietrzaniem przez inżektor, kompletnie nie sprawdzają się w domach ...

Gość Janek

13 Apr 2013, 12:54

Ja mam bardzo twardą wodę 350mg CaCO3/l (Lublin). Chciałem założyć zmiękczacz jonowymienny ( jony wapnia na sód). Okazało się że żeby zmiękczyć tą wodę do poziomu wody miękkiej około 100 mg/l,zawartość jonów sodu mam na poziomie 250 mg. Czyli znacznie powyżej normy spożywczej ...

Gość Diaxxx

07 Jul 2012, 19:35

Jeśli chodzi o uzdatnioną wodę deszczową (tzw. woda szara) póki co znajduje ona zastosowanie głównie w większych obiektach (centra handlowe itp) np. do spłukiwania sanitariatów. Woda taka nieść może ze sobą różny ładunek różnych zanieczyszczeń więc uzdatnianie jej do parametrów ...

01 May 2011, 16:29

Cytat ciekaw jestem czy są jakieś systemy do uzdatniania wody deszczowej tak aby nadawała się ona do spożycia? w przyszłości w końcu modne będą budynki samowystarczalne... w tym wypadku zwykłe Ro powinno wystarczyć. A ...

Gość anubus

01 May 2011, 14:43

do autorushd - mam pytanie jakiej twardosci miales wode w skali niemieckiej. jakie dokladnie urzadzenie zamontowales? prosze o kontakt: akat@onet.eu.

19 Feb 2011, 07:14

Ja mam zmiękczacz wody w piwnicy na cały dom i żałuje. Tzn żałuję ze go nie założyłem 10 lat temu. Teraz mam do wymiany wymienni w piecu gazowym bo sie do niczego nie nadaje. Do zmywarki nie dodaje soli, a kostki dziele na pół. W ogóle detergentów używam bardzo mało. Na dodatek ...

Gość ja

29 Dec 2010, 18:16

ja mam filtr mechaniczny i w domu dzbanek BRITA, problem częściowo rozwiązany ale woda jest tak twarda że trzeba częśto je wymieniać....

Gość qbek17

07 Jan 2010, 10:30

Cytat ciekaw jestem czy są jakieś systemy do uzdatniania wody deszczowej tak aby nadawała się ona do spożycia? Uzdatnic mozna wszystko - pytanie tylko czy ma to sens (ekonomiczny i fizyczny)

Gość gość

03 Aug 2009, 14:07

ciekaw jestem czy są jakieś systemy do uzdatniania wody deszczowej tak aby nadawała się ona do spożycia? w przyszłości w końcu modne będą budynki samowystarczalne...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!