Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Rury w instalacji kanalizacyjnej

Rury w instalacji kanalizacyjnej wykonuje się obecnie wyłącznie z rur tworzywowych, najczęściej z PVC, rzadziej z polipropylenu

Zależnie od przeznaczenia stosuje się rury następujących średnic:

  • 110 mm – piony i odpływy z misek ustępowych;
  • 75 mm – piony, do których nie odprowadza się ścieków z misek ustępowych;
  • 50 mm – odpływy z umywalek, wanien, brodzików lub zlewozmywaków;
  • 40 mm – krótkie odprowadzenia z pojedynczych umywalek i brodzików;
  • 32 mm – krótkie odprowadzenia bezpośrednio do syfonów umywalkowych.
 a) (fot. Pipelife)  b) (fot. Sanha)
Do modernizacji instalacji wodno-kanalizacyjnej najczęściej wykorzystuje się rury z tworzyw sztucznych (a) lub z mosiądzu, miedzi i brązu (b)

Rury kanalizacyjne

Obecnie stosuje się rury z tworzyw sztucznych – polichlorku winylu (PVC) i jego odmian – polipropylenu (PP) i polietylenu (PE) oraz polibutylenu (PB). Tworzywo sztuczne ma wiele zalet: jest lekkie, łatwe w transporcie, odporne na działanie substancji używanych w gospodarstwie domowym, nie ulega korozji i nie sprzyja powstawaniu kamienia, nie wpływa też na smak, barwę ani zapach wody. Niestety, nie może być poddawane wpływom wysokiej temperatury, dlatego najlepiej, jeśli temperatura odprowadzanych do nich ścieków nie przekracza 60°C.

Z polipropylenu (PP). Są dość sztywne i odporne na działanie ponad 300 związków chemicznych oraz temperatury od –40 do 90°C. Mają średnicę od 12 do 630 mm.
Z polietylenu (PE). Są to rury warstwowe, elastyczne (można je wyginać), odporne na działanie większości kwasów i zasad, ale szkodzi im promieniowanie UV. Ich średnica to 12–160 mm. Mogą być poddawane działaniu temperatury od –20°C do 60°C.
Z polibutylenu (PB). Są bardzo elastyczne, odporne na wysoką temperaturę, związki chemiczne oraz ścieranie. Krótkotrwale mogą przepływać przez nie ścieki o temperaturze 100°C. Ich średnica wynosi 10–160 mm.

Sposoby prowadzenia rur instalacji kanalizacyjnej

Rury te prowadzi się na dwa sposoby:
1) po wierzchu ściany lub za ekranami maskującymi; takie rozwiązanie zapewnia łatwy dostęp do instalacji w razie awarii; jedynie cieńsze rury, np. z umywalek, umieszcza się w bruzdach przykrytych tynkiem;
2) w podłodze pod warstwą jastrychu grubości przynajmniej 4 cm; rury powinny być w elastycznych osłonach, np. z pianki polietylenowej.


Cezary Jankowski

aktualizacja: 2013-07-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Montaż instalacji kanalizacyjnej

Nowo układana instalacja kanalizacyjna powinna spełniać następujące warunki:

topowe produkty

EKOPOL - oczyszczalnie biologiczne BIO-HYBRYDA

Oczyszczalnia biologiczna BIO-HYBRYDA pracuje na pięciokomorowym, przepływowym zbiorniku wyposażonym w rotujące złoże biologiczne i osad czynny, napowietrzane poprzez dyfuzor drobnopęcherzykowy i dmuchawę. Dzięki zastosowanej technologii w zbiorniku zachodzą obie fazy oczyszczania: tlenowa i beztlenowa, co sprawia, że skuteczność oczyszczalni jest bardzo wysoka, 97% sprawności.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odwodnienia i drenaż - ranking rozpoznawalności firm i produktów
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo
UST-M zmienia wizerunek i prezentuje nowe logo UST-M odświeża swoją markę, wprowadzając nowe logo i identyfikację wizualną. Modernizacja wizerunku jest znakiem zmian, jakie zachodzą ...
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody
Systemowe filtry przepływowe, czyli skutecznie uzdatnianie wody Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38
Hydropath poleca: Uzdatniacz wody HydroFLOW S38 Urządzenia pod nazwą HydroFLOW, produkowane w Wielkiej Brytanii, umożliwiają zabezpieczenie nowoczesnych instalacji przygotowywania i dystrybucji ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x