Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Rury w instalacji kanalizacyjnej

Rury w instalacji kanalizacyjnej wykonuje się obecnie wyłącznie z rur tworzywowych, najczęściej z PVC, rzadziej z polipropylenu

Zależnie od przeznaczenia stosuje się rury następujących średnic:

 • 110 mm – piony i odpływy z misek ustępowych;
 • 75 mm – piony, do których nie odprowadza się ścieków z misek ustępowych;
 • 50 mm – odpływy z umywalek, wanien, brodzików lub zlewozmywaków;
 • 40 mm – krótkie odprowadzenia z pojedynczych umywalek i brodzików;
 • 32 mm – krótkie odprowadzenia bezpośrednio do syfonów umywalkowych.
 a) (fot. Pipelife)  b) (fot. Sanha)
Do modernizacji instalacji wodno-kanalizacyjnej najczęściej wykorzystuje się rury z tworzyw sztucznych (a) lub z mosiądzu, miedzi i brązu (b)

Rury kanalizacyjne

Obecnie stosuje się rury z tworzyw sztucznych – polichlorku winylu (PVC) i jego odmian – polipropylenu (PP) i polietylenu (PE) oraz polibutylenu (PB). Tworzywo sztuczne ma wiele zalet: jest lekkie, łatwe w transporcie, odporne na działanie substancji używanych w gospodarstwie domowym, nie ulega korozji i nie sprzyja powstawaniu kamienia, nie wpływa też na smak, barwę ani zapach wody. Niestety, nie może być poddawane wpływom wysokiej temperatury, dlatego najlepiej, jeśli temperatura odprowadzanych do nich ścieków nie przekracza 60°C.

Z polipropylenu (PP). Są dość sztywne i odporne na działanie ponad 300 związków chemicznych oraz temperatury od –40 do 90°C. Mają średnicę od 12 do 630 mm.
Z polietylenu (PE). Są to rury warstwowe, elastyczne (można je wyginać), odporne na działanie większości kwasów i zasad, ale szkodzi im promieniowanie UV. Ich średnica to 12–160 mm. Mogą być poddawane działaniu temperatury od –20°C do 60°C.
Z polibutylenu (PB). Są bardzo elastyczne, odporne na wysoką temperaturę, związki chemiczne oraz ścieranie. Krótkotrwale mogą przepływać przez nie ścieki o temperaturze 100°C. Ich średnica wynosi 10–160 mm.

Sposoby prowadzenia rur instalacji kanalizacyjnej

Rury te prowadzi się na dwa sposoby:
1) po wierzchu ściany lub za ekranami maskującymi; takie rozwiązanie zapewnia łatwy dostęp do instalacji w razie awarii; jedynie cieńsze rury, np. z umywalek, umieszcza się w bruzdach przykrytych tynkiem;
2) w podłodze pod warstwą jastrychu grubości przynajmniej 4 cm; rury powinny być w elastycznych osłonach, np. z pianki polietylenowej.


Cezary Jankowski

aktualizacja: 2013-07-01

Dodaj komentarz

Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków
Odwodnienia i drenaż
Sterylizatory UV firmy UST-M do oczyszczania i uzdatniania wody
Sterylizatory UV firmy UST-M do oczyszczania i uzdatniania wody Firma UST-M wprowadza do swojej oferty kolejne rozwiązanie, które czyni wodę użyteczną – sterylizatory UV. Umożliwiają skuteczne oczyszczanie ...
Firma Aquaphor otwiera swój nowy zakład produkcyjny na terytorium UE
Firma Aquaphor otwiera swój nowy zakład produkcyjny na terytorium UE 15 grudnia 2014 r., w miejscowości Narva (Estonia), odbyło się oficjalne otwarcie nowo powstałej fabryki Westaqua-Invest OÜ, produkującej ...
Promocja sygnalizatorów szamba HPD dla naszych Czytelników
Promocja sygnalizatorów szamba HPD dla naszych Czytelników Każda osoba, która do końca grudnia 2014 r. kupi sygnalizator ALERT GMS II na stronie www.hpd.com.pl wpisując w "Dodatkowych informacjach" ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze
 •  
  Vademecum Domu Energooszczędnego
 •  
  ABC Budowania
 •  
  Dom Polski
 •  
  Wnętrza
Wydanie tabletowe