Wymiana instalacji wodociągowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2008-12-01 11:17:19
Wymiana instalacji wodociągowej
Wymieniając instalację wodociągową, nie trzeba koniecznie usuwać starych rur, jeśli tylko nie będą kolidować z przebiegiem nowej instalacji.

Aby korzystanie z kuchennej wyspy było możliwe, należy przewody instalacji wodno-kanalizacyjnej poprowadzić pod podłogą
Aby korzystanie z kuchennej wyspy było możliwe, należy przewody instalacji wodno-kanalizacyjnej poprowadzić pod podłogą
(fot. Mebel Rust)
Nowe rury wodociągowe – zarówno do wody ciepłej, jak i zimnej – mają niewielkie średnice (najczęściej 16–30 mm), dlatego można je łatwo ukryć w płytkich bruzdach wykutych w ścianie, poprowadzić pod posadzką lub osłonić ekranem razem z rurami kanalizacyjnymi.

 

W remontowanych instalacjach rury można poprowadzić w jednym z dwóch systemów:

  • trójnikowym – w zaprojektowanych miejscach na odgałęzieniach pionu montuje się trójniki umożliwiające doprowadzenie wody do poszczególnych urządzeń sanitarnych;

     

  • rozdzielaczowym – do rozdzielaczy umieszczonych na poszczególnych kondygnacjach podłącza się indywidualnie wszystkie znajdujące się na tej kondygnacji przybory sanitarne; montaż tym systemem sprawdza się zwłaszcza w rozległych instalacjach, w których punkty odbioru wody są znacznie od siebie oddalone, a także w instalacjach z rurami prowadzonymi w podłodze.
Nową instalację wodociągową najlepiej wykonać z rur tworzywowych warstwowych typu Pex–Al–Pex. Można je dowolnie wyginać, a to znacznie ułatwia ich ułożenie i ogranicza liczbę potrzebnych złączek i kolanek. Ich zaletą jest również montaż bez użycia specjalistycznych narzędzi oraz możliwość wielokrotnego rozbierania połączeń.

 

Wymianę instalacji wodociągowej rozpoczyna się od wytyczenia linii jej przebiegu między punktami odbioru a źródłem zasilania – urządzeniem hydroforowym lub wodomierzem. Trasy przebiegu rur powinny być jak najkrótsze, bo nadmierna długość powoduje znaczne spadki ciśnienia.

 

A średnice rur powinny być stopniowane: na odcinku od źródła zasilania do najbliższego rozgałęzienia układa się najczęściej rury o średnicy 25–32 mm, pozostałe odcinki montuje z rur o średnicy 20 mm (piony) i 16 mm (poziomy).

Jak poprowadzić rury

Najprostszym rozwiązaniem jest poprowadzenie rur w kanałach przypodłogowych (umieszczonych przy ścianach), w których zmieszczą się również rury kanalizacyjne. Jedynie krótkie odcinki rur doprowadzających wodę do poszczególnych przyborów umieszcza się wtedy w bruzdach pod tynkiem.

 

W domach podpiwniczonych rury można też umieścić pod sufitem w piwnicy, a podłączenia wykonać przez otwory wykute w stropie.

 

Może cię zainteresować
Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Wszystko o rurach spustowych Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak działa pompa abisynka? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić?
Zobacz więcej Zwiń

Redakcja BudujemyDom

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!