Co nam szkodzi w wodzie z kranu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co nam szkodzi w wodzie z kranu?

Opisujemy substancje, które mogą być zawarte w wodzie z kranu. Jak się przed nimi zabezpieczać?

aktualizacja: 2020-02-24 13:12:20
  • Żelazo i mangan

Występują często w wodach podziemnych, powodują zmianę barwy i wzrost mętności, powstawanie zacieków na przyborach sanitarnych i w naczyniach, w których woda jest gotowana, a także zażółcenie lub zaszarzenie pranej w niej bielizny. Nadmiar żelaza nadaje wodzie gorzki, metaliczny posmak, sprzyja próchnicy zębów, powoduje przebarwienie skóry. Mangan odkłada się w organizmie - w wątrobie, trzustce, nerkach, jelitach. W większych dawkach drażni skórę, spojówki i górne drogi oddechowe. Obecność w wodzie żelaza i manganu sprzyja także rozwojowi bakterii, które z kolei powodują odkładanie się złogów organicznych w przewodach wodociągowych i w następstwie - zmniejszanie się średnicy rur aż do całkowitego ich zarośnięcia.

  • Azotany i azotyny

Jeśli zawartość ich jest większa niż śladowa, stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do korzystania z wody, bo zbyt duże ich stężenie jest niekorzystne dla zdrowia, zwłaszcza dla małych dzieci: może wywoływać zatrucia oraz podrażnienia skóry, powodować choroby niedokrwienne i nowotworowe.

  • Chlor i dwutlenek chloru

Substancje te stosuje się do uzdatniania wody wodociągowej. Chlor wolny nadaje wodzie nieprzyjemny zapach i smak, ale na szczęście został on w większości zastąpiony przez bezwonny dwutlenek chloru. Obydwa związki u osób wrażliwych powodować mogą wysuszenie skóry lub nawet odczyny alergiczne, przede wszystkim zaczerwienienie skóry i wysypkę.

  • Chlorki

Występują powszechnie w wodach podziemnych, a ich stężenie rośnie wraz z głębokością, z której woda jest pobierana. Ich obecność może świadczyć o zanieczyszczeniu wody ściekami - i to zarówno wód podziemnych, jak i powierzchniowych. Nadają wodzie nieprzyjemny zapach i smak, a niektóre mogą mieć działanie rakotwórcze.

Może cię zainteresować
Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak podłączyć pływak do pompy wody? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak działa pompa abisynka? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Wszystko o rurach spustowych Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej?
Zobacz więcej Zwiń
  • Barwa, mętność, zapach i smak

Pochodzą z zanieczyszczeń rozpuszczonych w wodzie, które mogą świadczyć o obecności w niej żelaza, manganu, organicznych związków humusowych itp. Można je łatwo wyczuć. Nieprzyjemny smak lub zapach czy podejrzana mętność wody są pierwszym sygnałem, że jej jakość nie jest dobra i warto ją zbadać w profesjonalnym laboratorium.

  • Twardość wody

Jest cechą wód zarówno podziemnych, jak i powierzchniowych, i dotyczy wielu domów w Polsce. Woda twarda jest zdrowsza dla człowieka niż miękka, za to miękka jest korzystniejsza dla urządzeń grzewczych, można też w niej zmywać tłuste naczynia bez użycia detergentów. W twardej wodzie nie pieni się mydło, a kąpiel w niej wysusza skórę.

  • Utlenialność

Świadczy o zawartości w wodzie zanieczyszczeń organicznych, zarówno tych, które występują w przyrodzie naturalnie, jak również zanieczyszczeń wytworzonych przez człowieka – parametr ten oznacza, że do wody przedostają się ścieki.

  • Bakterie

Pochodzą z zanieczyszczonych wód podziemnych lub z wtórnego zanieczyszczenia instalacji - dlatego występować mogą także w uzdatnionej wodzie wodociągowej. Są niebezpieczne dla zdrowia i muszą być z niej bezwzględnie usuwane.

Redakcja BD
fot. Free-Photos / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

Trzeba dostosować zestaw filtrów do substancji, które chce się usunąć z wody. Dodatkowo jeszcze zmiana smaku i zapachu. Można tez zastosować magnetyzery na wejściu do lokalu i w obiegu grzewczym i wodnym (jeśli to budynek wolnostojący). Poza tym, związki zawarte w wodzie szkodzą ...

Gość Damage

19 Oct 2020, 13:19

No i jak się przed nimi zabezpieczać?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!