Budujemy Dom
Wykańczanie / Wyposażenie wnętrz / Artykuły

Shuttery - drewniane okiennice wewnętrzne

Shuttery (drewniane okiennice wewnętrzne) są jak dotąd mało u nas popularne, ale warte uwagi.

Moda na nie dotarła do Europy ze Stanów Zjednoczonych, lecz na razie, z uwagi na ograniczony popyt i niewielką konkurencję na rynku, ich cena jest bardzo wysoka – najtańsze można kupić za ok. 1000 zł/m².

Popularność shutterów ogranicza też w pewnym stopniu ich charakter: masywne okiennice wymagają odpowiedniej scenografii. Najciekawsze efekty uzyskuje się w bardzo dużych pomieszczeniach, na rozległych przeszkleniach.

Wtedy zresztą zastosowanie wewnętrznych okiennic jest najbardziej uzasadnione. Shuttery wykonuje się z różnych gatunków drewna, maluje na wiele kolorów i zabezpiecza lakierami, które pozwalają stosować je także w łazienkach.

Zasłonięte stanowią bardzo skuteczną ochronę przed światłem dziennym i wzrokiem ciekawskich. Nie występuje w ich przypadku problem ograniczenia dostępu światła – okiennice otwiera się najczęściej składając je w harmonijkę.

W dużym stopniu limitują też ilość przenikającego przez okna ciepła, latem chroniąc wnętrze przed przegrzaniem, zimą – przed nadmiernym wychłodzeniem. Położenie lamelek ustala się za pomocą pionowej listwy regulacyjnej. Zdalne elektroniczne sterowanie pilotem jest przydatne w przypadku okien trudno dostępnych lub bardzo dużych.

Lamelki są znacznie szersze niż w tradycyjnych żaluzjach (od ok. 45 do 115 mm), co zapewnia wnętrzu stylowy wygląd. Shuttery montuje się we wnęce okiennej (na ramie lub do glifu) albo na ścianie, na zewnątrz wnęki.

Wewnętrzne okienniceWewnętrzne okiennice
Wewnętrzne okiennice – tzw. shuttery to akcent doskonały do apartamentu w stylu kolonialno-atlantyckim (fot. Jasno Shutters)
Agnieszka Rezler
aktualizacja: 2010-04-12

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Perfect House Perfume - perfumy do wnętrz
Perfect House Perfume - perfumy do wnętrz Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważnym elementem naszego życia jest zapach. To on, często zupełnie nieświadomie, kreuje wizerunek ludzi, miejsc ...
Zasłony i zasłony rzymskie w ofercie firmy ANWIS
Zasłony i zasłony rzymskie w ofercie firmy ANWIS Firma ANWIS wprowadziła do swojej oferty zasłony i zasłony rzymskie. Dopełnieniem nowej oferty ANWIS są poduszki, które dostępne są w ...
Lampy Reja, Selene, Nova i Emil w ofercie firmy Britop Lighting
Lampy Reja, Selene, Nova i Emil w ofercie firmy Britop Lighting Firma Britop Lighting ma w swojej ofercie lampy idealnie wpisujące się w najmodniejsze tendencje wzornicze, w tym dwa najnowsze trendy o intrygująco ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze