Budujemy Dom
Wykańczanie / Wyposażenie wnętrz / Artykuły

Shuttery - drewniane okiennice wewnętrzne

Shuttery (drewniane okiennice wewnętrzne) są jak dotąd mało u nas popularne, ale warte uwagi.

Moda na nie dotarła do Europy ze Stanów Zjednoczonych, lecz na razie, z uwagi na ograniczony popyt i niewielką konkurencję na rynku, ich cena jest bardzo wysoka – najtańsze można kupić za ok. 1000 zł/m².

Popularność shutterów ogranicza też w pewnym stopniu ich charakter: masywne okiennice wymagają odpowiedniej scenografii. Najciekawsze efekty uzyskuje się w bardzo dużych pomieszczeniach, na rozległych przeszkleniach.

Wtedy zresztą zastosowanie wewnętrznych okiennic jest najbardziej uzasadnione. Shuttery wykonuje się z różnych gatunków drewna, maluje na wiele kolorów i zabezpiecza lakierami, które pozwalają stosować je także w łazienkach.

Zasłonięte stanowią bardzo skuteczną ochronę przed światłem dziennym i wzrokiem ciekawskich. Nie występuje w ich przypadku problem ograniczenia dostępu światła – okiennice otwiera się najczęściej składając je w harmonijkę.

W dużym stopniu limitują też ilość przenikającego przez okna ciepła, latem chroniąc wnętrze przed przegrzaniem, zimą – przed nadmiernym wychłodzeniem. Położenie lamelek ustala się za pomocą pionowej listwy regulacyjnej. Zdalne elektroniczne sterowanie pilotem jest przydatne w przypadku okien trudno dostępnych lub bardzo dużych.

Lamelki są znacznie szersze niż w tradycyjnych żaluzjach (od ok. 45 do 115 mm), co zapewnia wnętrzu stylowy wygląd. Shuttery montuje się we wnęce okiennej (na ramie lub do glifu) albo na ścianie, na zewnątrz wnęki.

Wewnętrzne okienniceWewnętrzne okiennice
Wewnętrzne okiennice – tzw. shuttery to akcent doskonały do apartamentu w stylu kolonialno-atlantyckim (fot. Jasno Shutters)
Agnieszka Rezler
aktualizacja: 2010-04-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane – to wyrazista i wysmakowana dekoracja, która może z powodzeniem pełnić rolę jedynej ozdoby okna.
topowe produkty

Dekoria.pl: Jak zrobić szybką i udaną metamorfozę wnętrza

Jeżeli czujesz potrzebę wprowadzenia zmian w swoim życiu, zacznij od mieszkania! Odśwież wystrój wnętrza, w którym spędzasz najwięcej czasu. Dzięki temu z zupełnie nową dawką energii spojrzysz na wszystkie inne sprawy. Przede wszystkim uporządkuj wnętrze a następnie zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć i dąż do niego!
Odmień dom na wiosnę z nowym katalogiem marki Dekoria.pl
Odmień dom na wiosnę z nowym katalogiem marki Dekoria.pl Przytulność, otaczające ciepło zieleni i styl glamour - a wszystkiego… w sam raz. Najbliższe miesiące będą mijać pod znakiem właśnie ...
Greenery - najmodniejsza barwa 2017 roku
Greenery - najmodniejsza barwa 2017 roku Dla 25% mężczyzn i 19% kobiet zieleń to ulubiony kolor – wskazują badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Maryland. W tym roku te liczby ...
W styczniu wybierz do domu tekstylia w najlepszych cenach od Dekoria.pl
W styczniu wybierz do domu tekstylia w najlepszych cenach od Dekoria.pl Co jest potrzebne do urządzenia stylowego domu? Wysokiej jakości tkaniny, rolety i modne dekoracje. Salon, sypialnia, kuchnia czy pokój dziecka ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x