Budujemy Dom
Wykańczanie / Wyposażenie wnętrz / Artykuły

Czym kierować się przy wyborze odkurzacza z filtrem HEPA?

W poprzednim mieszkaniu używałam już odkurzacza z filtrem HEPA, bo chętnie korzystam z dobrych technologii. Podczas jego zakupu kierowałam się najpierw opiniami w internecie, a później czterema parametrami – dobrą filtracją zanieczyszczeń, turboszczotką w zestawie, przystępną ceną, małymi gabarytami. Odkurzacz sprawdzał się dobrze, nie zakurzał wtórnie mieszkania i był poręczny, dlatego przywiozłam go do nowo wybudowanego domu i przeznaczyłam do sprzątania poddasza - mówi Agnieszka, Czytelniczka Budujemy Dom, która odkurzacze z filtrem HEPA/EPA użytkuje od 2010 i 2012 r.

Czym kierować się przy wyborze odkurzacza z filtrem HEPA?

Dom: dwie kondygnacje, pow. 200 m2 z garażem.

Odkurzacze przenośne z filtrami HEPA/EPA: modele z workiem i filtrem EPA. I – moc 1700 W; filtr E11, II – moc 2200 W; filtr E12.

Decyzja: w nowym domu nie zastosowałam instalacji centralnego odkurzania, bo trochę wystraszyły mnie koszty, 3000–4000 zł. Teraz tego żałuję, bo można było rozłożyć je w czasie. W poprzednim mieszkaniu używałam już odkurzacza z filtrem HEPA, bo chętnie korzystam z dobrych technologii.

Podczas jego zakupu kierowałam się najpierw opiniami w internecie, a później czterema parametrami – dobrą filtracją zanieczyszczeń, turboszczotką w zestawie, przystępną ceną, małymi gabarytami, bo miałam mało miejsca do jego przechowywania. Odkurzacz sprawdzał się dobrze, nie zakurzał wtórnie mieszkania i był poręczny, dlatego przywiozłam go do nowo wybudowanego domu i przeznaczyłam do sprzątania poddasza.

Drugi odkurzacz, do sprzątania parteru, wybrał mąż. Również szukał modelu z filtrem HEPA, ale dodatkowo liczyła się dla niego duża moc, gumowe koła oraz wąż ssący i kabel o możliwie najdłuższym zasięgu. Znalazł model z kablem o dł. aż 13 m. Górny pułap cenowy określił na 500 zł.

Odkurzaczem z filtrem E11 i mocą 1700 W sprząta się poddasze domu Filtr E11 dotychczas nie był wymieniany
Odkurzaczem z filtrem E11 i mocą 1700 W sprząta się poddasze domu Filtr E11 dotychczas nie był wymieniany
Uniwersalna szczotka na wężu ssącym oraz inne szczotki w schowku (w korpusie odkurzacza) Odkurzacz z filtrem E12 i mocą 2200 W ma wyjątkowo długi kabel (13 m) Filtr E12 jeszcze nie wymaga wymiany, choć służy kilka lat. Można go myć
Uniwersalna szczotka na wężu ssącym oraz inne szczotki w schowku (w korpusie odkurzacza) Odkurzacz z filtrem E12 i mocą 2200 W ma wyjątkowo długi kabel (13 m) Filtr E12 jeszcze nie wymaga wymiany, choć służy kilka lat. Można go myć

Odkurzacze z filtrem HEPA - porady i przestrogi:

 • Filtry E11 i E12 dostatecznie filtrują zanieczyszczenia – nie czujemy w powietrzu zapachu odkurzania, ani kurzu. Najważniejsze, że mają gwarantowaną wysoką skuteczność, w przeciwieństwie do zwykłych. Być może w przyszłości, kiedy pojawią się dzieci, kupimy odkurzacze z lepszymi filtrami, np. H13 lub H14. Dotąd nie wymienialiśmy ich w żadnym odkurzaczu, bo nie są zniszczone. Co jakiś czas je tylko myjemy.

 • Dzięki dwóm odkurzaczom unikamy ich dźwigania po schodach. Uniwersalne szczotki tak dobrze radzą sobie z kanapami i dywanami, że rzadko zakładamy turboszczotkę, choć w domu mamy psa. Gumowe koła sprawiają, że korpus odkurzacza porusza się cicho, nie rysując przy tym posadzek. Obsługa odkurzaczy jest prosta – papierowe worki wymieniamy co 4 miesiące i nie mamy kłopotu z ich zakupem.

  Szkoda jednak, że urządzenia nie mają wskaźnika zapełnienia worka. Kiedy się zapełniają, spada siła ssania i po tym poznajemy, że trzeba je wymienić. Duża moc silników powoduje, że cotygodniowe sprzątanie jest dość głośne, za to szybsze i skuteczniejsze. Pracując nimi, czuje się różnicę 500 W w mocy silników!

Odkurzacze z filtrem HEPA - koszty:

 • I – odkurzacz 250 zł, 
 • II – 500 zł, 
 • wymiana worków – ok. 40 zł rocznie.

Lilianna Jampolska, Mateusz Jagodziński
Na zdjęciu otwierającym: Korpus odkurzacza jest nieduży, lekki i poręczny

aktualizacja: 2016-09-28

Zdaniem naszych Czytelników

@Bartek: Właśnie po to odkurzacz ma filtr hepa na wyjściu, żeby te drobinki, które przelatują przez worek, wyłapać. Inna sprawa jest, że obecne odkurzacze są dużo bardziej efektywne, kupowałem parę miesięcy temu nowego zelmera jupitera, moc 700W, jest w miarę cichy a ciągnie ...

Gość kawa

08 Sty 2016, 09:07

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że sprawność takich "odkurzaczy" sięga 30 paru procent... w momencie kiedy filtry są nowe... aby taka pozostała trzeba je wymieniać przynajmniej raz w miesiącu. Każdy filtr suchy to sito, ktore przepuszczając powietrze przepuszcza również najdrobniejszy ...

Gość Bartek

07 Gru 2015, 19:53

wypadało by zaktualizować zamieszczone informacje gdyż (obecnie zgodnie z dyrektywą unijną ) odkurzacze do domów o mocy powyżej 1100 W są niedostępne

Gość komarmały

03 Gru 2015, 14:58

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Oświetlenie salonu - przegląd i ceny

Prezentujemy nowoczesne lampy wiszące, lampy stojące i kinkiety wraz z cenami. Zobacz naszą galerię!

topowe produkty

Dekoria.pl: Jak zrobić szybką i udaną metamorfozę wnętrza

Jeżeli czujesz potrzebę wprowadzenia zmian w swoim życiu, zacznij od mieszkania! Odśwież wystrój wnętrza, w którym spędzasz najwięcej czasu. Dzięki temu z zupełnie nową dawką energii spojrzysz na wszystkie inne sprawy. Przede wszystkim uporządkuj wnętrze a następnie zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć i dąż do niego!
Odmień dom na wiosnę z nowym katalogiem marki Dekoria.pl
Odmień dom na wiosnę z nowym katalogiem marki Dekoria.pl Przytulność, otaczające ciepło zieleni i styl glamour - a wszystkiego… w sam raz. Najbliższe miesiące będą mijać pod znakiem właśnie ...
Greenery - najmodniejsza barwa 2017 roku
Greenery - najmodniejsza barwa 2017 roku Dla 25% mężczyzn i 19% kobiet zieleń to ulubiony kolor – wskazują badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Maryland. W tym roku te liczby ...
W styczniu wybierz do domu tekstylia w najlepszych cenach od Dekoria.pl
W styczniu wybierz do domu tekstylia w najlepszych cenach od Dekoria.pl Co jest potrzebne do urządzenia stylowego domu? Wysokiej jakości tkaniny, rolety i modne dekoracje. Salon, sypialnia, kuchnia czy pokój dziecka ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x