Budujemy Dom
Wykańczanie / Wyposażenie wnętrz / Artykuły

Porównanie dwóch robotów odkurzających - doświadczenia Czytelnika

Aby ograniczyć czas poświęcany na sprzątanie, postanowiłem kupić odkurzacz automatyczny. Porównałem opinie na temat dostępnych na rynku modeli i wybrałem Neato Neato Robotics XV Signature Pro. Niedługo potem, w ramach prezentu od rodziców, dostałem iRobota Roomba 800... - mówi Mateusz, Czytelnik Budujemy Dom, który dwa odkurzacze automatyczne użytkuje od 2013 r.

Porównanie dwóch robotów odkurzających - doświadczenia Czytelnika

Dom: dwie kondygnacje, pow. 100 m2.

Odkurzacze automatyczne:

 • I – Neato Robotics XV Signature Pro, poziom hałasu 77 dB, czas ładowania 3 h, czas pracy 90 min; wymiary 33 x 31,8 x 10,2 cm, zbiornik na kurz 0,66 l. 
 • II – iRobot Roomba 800, poziom hałasu 54 dB, czas ładowania 3 h, czas pracy 120 min; wymiary 35,3 x 35,3 x 9,2 cm, zbiornik na kurz 0,48 l. Oba urządzenia mają filtr HEPA i podobne funkcje. IRobot Roomba 800 wyposażono dodatkowo w pilota zdalnego sterowania, rączkę do wygodnego przenoszenia urządzenia i "sztuczną ścianę".

Decyzja: aby ograniczyć czas poświęcany na sprzątanie, postanowiłem kupić odkurzacz automatyczny. Porównałem opinie na temat dostępnych na rynku modeli i wybrałem Neato Neato Robotics XV Signature Pro. Niedługo potem, w ramach prezentu od rodziców, dostałem iRobota Roomba 800, by każdy z nich sprzątał jedną kondygnację, ponieważ mieszkam w dwupoziomowym niewielkim segmencie. Oba urządzenia eksploatuję 2 lata.

Odkurzacz automatyczny - porady i przestrogi:

 • Oba roboty mają łatwy dostęp do szczotek, które trzeba czyścić oraz do zbiornika na śmieci.

 • Neato jest prawie połowę tańszy do iRobota. Lepiej zbiera sierść psa i kota, zarówno na dywanie jak i na parkiecie czy płytkach. Ponadto ma płaski, a nie okrągły front, co umożliwia docieranie do rogów pomieszczeń. Ma również lepiej zaprojektowane szczotki, które nie zaplątują się tak często w różne przeszkody, dzięki czemu urządzenie może skutecznie odkurzyć podczas nieobecności mieszkańców. Jest bardziej czuły na przeszkody, zwalnia podjeżdżając do nich i ich nie dotyka – iRobot uderza o przeszkody (nie zawsze delikatnie).

 • Neato w trakcie wyczerpywania się baterii sam wraca do stacji dokującej, gdzie ładuje się i wraca do miejsca, w którym przerwał odkurzanie. Jeśli iRobot rozładuje się zanim skończy sprzątać, sami musimy go zanieść do stacji, i po naładowaniu odkurzanie zacząć od nowa. Jest to dość uciążliwe, szczególnie jeśli zamierzamy posprzątać dużą powierzchnię podłogi. Wówczas najlepiej byłoby ją podzielić na mniejsze pola za pomocą "sztucznej ściany" (dołączonej do robota), co niestety wyklucza możliwość odkurzenia nim całego domu pod naszą nieobecność. Rozwiązanie takie jest więc niepraktyczne.

 • iRobot choć jest łatwy w czyszczeniu, w gumowe szczotki i szczotkę boczną często wplątują się włosy, kawałki papieru, a nawet przewody elektryczne, co nie tylko utrudnia pracę ale zwiększa głośność urządzenia. Mitem więc jest możliwość oglądania TV podczas pracy odkurzacza.
IRobot bardzo dobrze radzi sobie z piaskiem przyniesionym na butach – pod warunkiem, że jest suchy Elementy iRobota, w które może coś się wkręcić: koła, szczotka nagarniająca, gumowe szczotki główne
IRobot bardzo dobrze radzi sobie z piaskiem przyniesionym na butach – pod warunkiem, że jest suchy Elementy iRobota, w które może coś się wkręcić: koła, szczotka nagarniająca, gumowe szczotki główne
Neato nie dotyka przeszkód, zwalnia tuż przed nimi, iRobot niestety odbija się od nich Neato sprząta, poruszając się dokładnie po linii równoległej do granicy podłogi
Neato nie dotyka przeszkód, zwalnia tuż przed nimi, iRobot niestety odbija się od nich Neato sprząta, poruszając się dokładnie po linii równoległej do granicy podłogi
 • Zaletą iRobota jest pilot, który umożliwia zdalnie sterowanie urządzeniem, nie musimy więc po niego chodzić za każdym razem, gdy chcemy, aby rozpoczął sprzątanie. Przydatne jest to szczególnie w funkcji Spot, która pozwala odkurzyć niewielki obszar wokół robota. Niestety, pilot działa tylko w odległości do 5 m od robota.

 • Przy wyborze urządzenia, warto porównać jego wymiary z wysokością nóżek mebli, pod które chcemy, aby robot wjeżdżał. iRobot jest o 1 cm niższy niż Neato.

 • Rzeczywisty czas pracy iRoomby nie przekracza 90 minut. W tym czasie robot odkurzy maksymalnie 100 m2 gładkiej posadzki, jeśli na podłodze będą dywany lub wykładziny w tym samym czasie urządzenie posprząta mniejszą powierzchnię.

 • Gdybym miał raz jeszcze kupić takie urządzenie, zdecydowałbym się na tańszy model – jest znacznie bardziej funkcjonalny. Jednak żaden z nich nie sprząta na tyle skutecznie, by móc zrezygnować z odkurzacza tradycyjnego, który ma dużo różnych końcówek, większą moc ssącą i może pracować w każdej chwili (nie wymaga ładowania) lub centralnego, którego nie trzeba nosić.

Odkurzacz automatyczny - koszty:

 • Neato Neato Robotics XV Signature Pro – 1399 zł, 
 • iRobotRoomba 800 – 2800 zł.

Lilianna Jampolska, Mateusz Jagodziński

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

IRobot w barierach-"ścianach" posiada funkcję light house- ta funkcja pozwala na posprzątanie całego mieszkania, w przeciwieństwie do tego co jest napisane w artykule. IRobot po wysprzątaniu jednego pomieszczenia przechodzi do następnego. A gdy kończą mu się baterie traktuje ładowanie ...

Gość: zizi

03 Gru 2015, 07:53

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czym kierować się przy wyborze odkurzacza z filtrem HEPA?

W poprzednim mieszkaniu używałam już odkurzacza z filtrem HEPA, bo chętnie korzystam z dobrych technologii. Podczas jego zakupu kierowałam się najpierw opiniami w internecie, a później czterema parametrami – dobrą filtracją zanieczyszczeń, turboszczotką w zestawie, przystępną ceną, małymi gabarytami. Odkurzacz sprawdzał się dobrze, nie zakurzał wtórnie mieszkania i był poręczny, dlatego przywiozłam go do nowo wybudowanego domu i przeznaczyłam do sprzątania poddasza - mówi Agnieszka, Czytelniczka Budujemy Dom, która odkurzacze z filtrem HEPA/EPA użytkuje od 2010 i 2012 r.

topowe produkty

Perfect Space: 5 sposobów na nowoczesne wykończenie wnętrza

Nowoczesne mieszkania charakteryzują się przede wszystkim oszczędnością formy i prostotą. Są one przestronne, minimalistyczne i pełne światła, ale na tym nie koniec. Zobacz, jak wykończyć wnętrze, żeby nabrało nowoczesnego charakteru.
Domowe sposoby na piękny zapach w domu i mieszkaniu
Domowe sposoby na piękny zapach w domu i mieszkaniu Świeże pranie, domowe, upieczone ciasto, świeczki zapachowe… Chyba każdej z nas takie zapachy kojarzą się z przytulną, domową atmosferą! ...
5 pomysłów, dzięki którym Twój dom zyska południowy charakter
5 pomysłów, dzięki którym Twój dom zyska południowy charakter Styl śródziemnomorski we wnętrzach przywołuje skojarzenia z malowniczymi uliczkami Grecji i wyrazistymi detalami o hiszpańskim rodowodzie. ...
8 pomysłowych prezentów na Dzień Dziecka
8 pomysłowych prezentów na Dzień Dziecka Pierwszy czerwca zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego prezentu. Sprawdź, jaką niespodziankę ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x