Budujemy Dom
Wykańczanie / Wyposażenie wnętrz / Artykuły

Tapetowanie - poradnik praktyczny

Tapety mogą zdecydowanie odmienić wygląd pomieszczenia i wcale nie trzeba ich kłaść na wszystkich ścianach. Jeśli mury są równe, pomalowane farbą emulsyjną, wystarczy zagruntować je klejem do tapet, rozcieńczonym wodą.

Tapetowanie - poradnik praktyczny

Trzeba też uzupełnić ubytki w tynku masą szpachlową - ściana powinna być gładka. Jeśli jest na niej stara, źle przylegająca tapeta - musimy ją usunąć. W tym celu moczymy ją rozcieńczonym w ciepłej wodzie preparatem do odklejania tapet. Gdy nasiąknie (po 10 minutach), zeskrobujemy ją szpachlą, zaczynając od góry. Można też użyć elektrycznej odklejarki parowej.

Narzędzia potrzebne do tapetowania to miara, nóż, nożyczki, poziomnica albo pion murarski, wałek lub szeroki pędzel, wiadro na klej, szczotka, gąbka, ścierka i drabina.

Przyklejanie nowej tapety. Fot. FotoliaTapetowanie zaczynamy od narysowania linii wyznaczających górny poziom tapety (2-3 cm od sufitu) i pion. Po zmierzeniu wysokości ściany, tapetę tniemy na tzw. bryty - ich długość ma być jej równa lub o 10 cm większa, jeśli wzór wymaga pasowania. Klej nakładamy pędzlem albo wałkiem na spodnią stronę brytu, który odkładamy na kilka minut, aż zmięknie. Nanosimy go również na ścianę, pasem nad podłogą i pod sufitem, o szerokości wałka lub pędzla.

W przypadku tapet z włókna szklanego i z podkładem z flizeliny, klej nakładamy tylko na ścianę. Pasy przyklejamy od góry, pilnując pionu. Tapetę dociskamy do ściany i wygładzamy ścierką albo szczotką, od środka do brzegów. Kolejny bryt dopasowujemy na styk do przyklejonego wcześniej. Wilgotną gąbką usuwamy resztki kleju.

Tapety mogą być:

  • papierowe - najtańsze i najmniej trwałe, stosuje się je w pomieszczeniach mniej narażonych na zabrudzenia (np. w sypialni) i trzeba się liczyć z ich częstą wymianą;
  • winylowe - odporne na szorowanie, polecane także do kuchni, łazienek, korytarzy;
  • tekstylne/welurowe - szczególnie dekoracyjne, stosowane na jednej lub dwóch ścianach, jako główny akcent wystroju wnętrza.

Niektóre tapety po przyklejeniu trzeba jeszcze pomalować - to nadające ścianie ciekawą fakturę raufazy, w których między 2 lub 3 warstwami papieru umieszczono drewniane wiórki, i tapety z włókna szklanego.

Prezentujemy stawki wykonawców za tapetowanie

Janusz Werner
fot. fotolia
Na zdjęciu otwierającym: Usuwanie starych tapet. (Fot. Fotolia)

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Meble i akcesoria do pokoju dziecka - przegląd i ceny

Pokój dziecięcy to miejsce, które najczęściej ulega metamorfozom. Z czasem wymaga nie tylko odświeżenia pola do artystycznych eksperymentów, jakim zwykle bywają ściany, ale też przemeblowania. Przedstawiamy ciekawe propozycje na meble i akcesoria do pokoju dziecka. Zobacz naszą galerię i ceny!

topowe produkty

Dekoria.pl: Jak zrobić szybką i udaną metamorfozę wnętrza

Jeżeli czujesz potrzebę wprowadzenia zmian w swoim życiu, zacznij od mieszkania! Odśwież wystrój wnętrza, w którym spędzasz najwięcej czasu. Dzięki temu z zupełnie nową dawką energii spojrzysz na wszystkie inne sprawy. Przede wszystkim uporządkuj wnętrze a następnie zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć i dąż do niego!
Odmień dom na wiosnę z nowym katalogiem marki Dekoria.pl
Odmień dom na wiosnę z nowym katalogiem marki Dekoria.pl Przytulność, otaczające ciepło zieleni i styl glamour - a wszystkiego… w sam raz. Najbliższe miesiące będą mijać pod znakiem właśnie ...
Greenery - najmodniejsza barwa 2017 roku
Greenery - najmodniejsza barwa 2017 roku Dla 25% mężczyzn i 19% kobiet zieleń to ulubiony kolor – wskazują badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Maryland. W tym roku te liczby ...
W styczniu wybierz do domu tekstylia w najlepszych cenach od Dekoria.pl
W styczniu wybierz do domu tekstylia w najlepszych cenach od Dekoria.pl Co jest potrzebne do urządzenia stylowego domu? Wysokiej jakości tkaniny, rolety i modne dekoracje. Salon, sypialnia, kuchnia czy pokój dziecka ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x