Budujemy Dom
Wykańczanie / Wyposażenie wnętrz / Artykuły

Zasady urządzania domu alergika

Podczas urządzania domu alergika warto z rozwagą dobierać wykończenie ścian i podłóg, żeby tynku dekoracyjnego nie trzeba było przerabiać na gładki, a puszystych wykładzin zastępować parkietem lub płytkami, by ułatwić walkę z kurzem.

Pokój dzienny

W pokoju alergika najbardziej pożądane jest proste, spartańskie wyposażenie, bez ciężkich zasłon, dywanów, zbędnych mebli i bibelotów. Wybierzmy raczej lekkie firanki z tworzyw sztucznych lub najlepiej w ogóle zrezygnujmy z nich, gładkie drewniane lub metalowe krzesła, dające się ścierać na mokro, gładkie szafy bez ozdób, za to ze szczelnymi drzwiami.

Obicia zestawów wypoczynkowych powinny być zrobione ze skóry. Unikajmy dużych poziomych elementów (np. długich półek ściennych) oraz chropowatych powierzchni, na których będzie gromadził się kurz. Nie poleca się także hodowania roślin doniczkowych, gdyż gleba jest zawsze siedliskiem grzybni.

Pokój alergika powinien charakteryzować się prostotą – gładkie, np. drewniane posadzki, okna bez zasłon.
(fot. Barlinek)

Sypialnia alergika

Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić miejscu, w którym śpimy. Praca pochłania nam większość dnia, do domu więc docieramy z reguły wieczorem. Dlatego większość czasu spędzanego w domu przesypiamy.

 Pościel alergika powinna być powleczona łatwym do prania materiałem 
(fot. VOX)
 

Łóżko jest zatem głównym meblem, ale choć kojarzy się z ciepłem, spokojem i ukojeniem, często budzi nas w nim poranny katar, swędzenie skóry, czasem nocny kaszel i duszność - a to mogą być objawy alergii. Dlatego łóżko wymaga specjalnej uwagi.

Dla alergika lepsza będzie prosta rama z drewna lub metalu. Przyczyną uczuleń bardzo często bywają materace wypełnione trawą morską, słomą, bawełną i resztkami wełny, ścinkami jedwabnymi, konopiami, lnem lub włóknami palmowymi. W materacach gromadzi się też kurz i roztocza. Stary materac należy więc zastąpić nowym, najlepiej wykonanym z gąbki i zaopatrzonym w pokrowiec, który można prać.

Podobne zasady dotyczą pościeli. Poduszka powinna być wypełniona gąbką w łatwej do prania poszewce. Należy zupełnie zrezygnować z pierzyn, kołder i poduszek puchowych, wełnianych i bawełnianych. Lepsze są prześcieradła lniane i kołdry z włókien sztucznych. Narzuta na łóżko zaś powinna być prana przynajmniej raz w tygodniu. W sypialni niewskazane są także pluszowe zabawki, maskotki oraz zbyt wymyślne - trudne do oczyszczenia klosze lamp oraz zasłony i wełniane dywany.

Łazienka alergika

Pomieszczenie to powinniśmy urządzać szczególnie rozważnie, ze względu na jego charakterystyczne cechy - ciepło i mokro. Zarówno roztoczom jak i grzybom sprzyja temperatura 24-28°, podwyższona wilgotność i brak cyrkulacji powietrza.

Na podłogach nie może być wykładzin ani dywaników, gdyż są zbiornikami praktycznie nieusuwalnego kurzu
(fot. Cersanit)
W łazience roztocza znajdują szczególnie dużo pożywienia, jakim jest dla nich nasz złuszczony naskórek, którego pozbywamy się przy każdej kąpieli i osuszaniu ciała ręcznikiem.

Alergik odpowiednio urządzając łazienkę, może do minimum zredukować wszystkie wymienione zagrożenia:
  • do układania płytek na ścianach i podłodze stosować kleje oraz preparaty do spoinowania (zaprawy i silikony) zawierające substancje zabezpieczające przed rozwojem pleśni i roztoczy (coraz liczniejsi producenci mają w swoim asortymencie tego typu produkty);
  • nie stosować w łazienkach tynków strukturalnych (są nierówne i porowate) ani wodoodpornych tapet winylowych;
  • ściany i sufit malować matowymi farbami wodnymi, a jeśli w łazience mają być elementy drewniane, do ich malowania stosować tylko akrylowe lakiery wodne;
  • często prać ręczniki;
  • nie stosować odświeżaczy powietrza i preparatów zapachowych, które są źle tolerowane przez alergików.
lek. Grzegorz Fijewski
aktualizacja: 2009-03-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Urządzamy gabinet - aranżacje

Jak urządzić gabinet? To zależy wyłącznie od nas. Domowy pokój do pracy jest terytorium wyjątkowym – enklawą, w której nie rządzi bezlitosna moda.
topowe produkty

Dekoria.pl: Jak zrobić szybką i udaną metamorfozę wnętrza

Jeżeli czujesz potrzebę wprowadzenia zmian w swoim życiu, zacznij od mieszkania! Odśwież wystrój wnętrza, w którym spędzasz najwięcej czasu. Dzięki temu z zupełnie nową dawką energii spojrzysz na wszystkie inne sprawy. Przede wszystkim uporządkuj wnętrze a następnie zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć i dąż do niego!
Płytki ILLIZI - nowość JONIEC
Płytki ILLIZI - nowość JONIEC Płytki ILLIZI to dekoracyjne elementy idealne do pokrywania wewnętrznych ścian w domach mieszkalnych, w biurach i pomieszczeniach użyteczności ...
Odmień dom na wiosnę z nowym katalogiem marki Dekoria.pl
Odmień dom na wiosnę z nowym katalogiem marki Dekoria.pl Przytulność, otaczające ciepło zieleni i styl glamour - a wszystkiego… w sam raz. Najbliższe miesiące będą mijać pod znakiem właśnie ...
Greenery - najmodniejsza barwa 2017 roku
Greenery - najmodniejsza barwa 2017 roku Dla 25% mężczyzn i 19% kobiet zieleń to ulubiony kolor – wskazują badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Maryland. W tym roku te liczby ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x