Podłogi

Posadzka to jeden z najistotniejszych elementów decydujących o wyglądzie wnętrza. Ponieważ służy przez lata, musi być estetyczna, ale też trwała, praktyczna i niekłopotliwa w konserwacji. Dobiera się ją w zależności od przeznaczenia pomieszczeń – tego, jak intensywnie będzie użytkowane i jaki będzie stopień jego zawilgocenia. Najpowszechniejsze są posadzki z drewna lub imitujących je paneli, oraz płytki ceramiczne i wykładziny.

Czy parkiety drewniane wykonywane są tylko z litego drewna?

Podłogi drewniane mogą być wykonane z elementów z litego drewna oraz z elementów z drewna klejonego warstwowo. Lite deski podłogowe, klepki parkietowe oraz mozaika lub parkiet przemysłowy to tradycyjne materiały podłogowe. Dołączyły do nich ostatnio elementy z drewna warstwowego, wśród których najbardziej rozpowszechnione są panele podłogowe. Są one fabrycznie wykończone wielowarstwowymi powłokami lakierowymi utwardzanymi promieniami UV lub termicznie. Łatwo i szybko się je montuje, a po ułożeniu nie trzeba ich już niczym wykańczać.

Kiedy jest pora na układanie drewnianej posadzki?

Z układaniem drewnianej podłogi w nowym domu nie warto się spieszyć. Wcześniej trzeba zakończyć wszystkie mokre prace, łącznie z ułożeniem glazury i terakoty. Dom powinien być już ogrzewany, a ściany, stropy i tynki suche – inaczej parkiet, wysuszony do wilgotności w granicach 10%, będzie chłonął wilgoć z powietrza jak gąbka. Najlepsze efekty osiąga się, kiedy dobrze wysuszony parkiet układa się w pomieszczeniu o wilgotności powietrza wynoszącej około 60%. Jeśli deszczułki zostaną ułożone na zbyt wilgotnym podłożu, mogą się odkształcać.

Czy lakiery do parkietów są szkodliwe dla zdrowia?

Popularne dawniej powłoki wykonywane z użyciem dwuskładnikowych lakierów epoksydowych, mimo wysokiej trwałości zostały praktycznie wyeliminowane przez nowe, bardziej przyjazne środowisku lakiery wodorozcieńczalne – np. poliuretanowo- akrylowe. Są praktycznie bezwonne, nie wydzielają szkodliwych oparów ani podczas malowania, ani po jego zakończeniu, a utworzona z nich elastyczna powłoka, choć mniej odporna na ścieranie, nie łuszczy się i nie pęka.

fot. Baumit

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!