Budujemy Dom
Wokół domu / Basen / Artykuły

Własny basen pod chmurką

Wraz z ocieplaniem się klimatu rośnie w Polsce rzesza zwolenników budowania w przydomowych ogrodach basenów pod chmurką. Nie odstraszają ich nawet pojedyncze deszczowe lata. Czy warto budować ogrodowe pływalnie i jak się sprawdzają w naszych warunkach klimatycznych? Oto opinia posiadaczy takiego obiektu.

Maria i Jan nie od razu wybudowali basen w ogrodzie. Zrobili to dopiero po kilku latach od przeprowadzki do nowo wybudowanego domu. Chociaż mieli już na posesji duży taras, wygodną wolno stojącą altanę, kolekcję ciekawych roślin, warzywnik i oczko wodne, nadal czegoś im brakowało. Okazało się, że właśnie kąpielowego basenu.

Dlaczego basen?

Basen ma wymiary 4,5 × 9 metra, co sprawia, że można w nim wykonać kilka ruchów pływackich
Basen ma wymiary 4,5 × 9 metra, co sprawia, że można w nim wykonać kilka ruchów pływackich. Otacza go opaska z antypoślizgowych kamiennych płyt w piaskowym kolorze. Od strony tarasu z płyt wykonano placyk, przeznaczony do rozłożenia leżaków. Po przeciwległej stronie wybudowano natomiast zadaszone pomieszczenie basenowe, do którego wsuwa się elementy pokrywy z poliwęglanu oraz przechowuje leżaki
Dopiero kiedy właściciele zakończyli proces tworzenia ogrodu ozdobnego, pan Jan wystąpił z inicjatywą wybudowania jeszcze jakiegoś obiektu do uprawiania sportu. Uważał, że duża strefa wypoczynkowa za domem pozwala na takie przedsięwzięcie.

Początkowo miał dwie koncepcje – budowę kortu tenisowego albo basenu. Zwyciężyła ta druga, ponieważ tworzenie niewymiarowego ciasnego kortu nie wydawało się słuszne ani pod względem ekonomicznym, ani użytkowym.

Co innego basen. Można było go ładnie wkomponować w istniejącą przestrzeń. Pani Maria przyklasnęła zamiarowi męża, ponieważ bardzo lubi pływać. A czas pokazał, że to właśnie ona najczęściej korzysta z pływalni pod chmurką. I to ona na co dzień opiekuje się obiektem.

Właściciele zdecydowali się na zbudowanie profesjonalnego basenu produkcji francuskiej . Usytuowali go na trawniku, na osi komunikacyjnej: wyjście tarasowe z salonu–taras–altana. I taka lokalizacja sprawdza się w użytkowaniu.

Niecka basenu o owalnym kształcie ma wymiary 4,5 × 9 metra, co sprawia, że można w niej wykonać kilka ruchów pływackich. Otoczono ją opaską z antypoślizgowych kamiennych płyt w piaskowym kolorze.

Od strony tarasu z płyt wykonano placyk, przeznaczony do rozłożenia leżaków. Po przeciwległej stronie wybudowano natomiast kryte pomieszczenie basenowe, do którego wsuwa się ruchome elementy zadaszenia zbiornika oraz przechowuje leżaki.

Maria i Jan woleli zastosować nad lustrem wody w basenie przezroczyste i wysuwane teleskopowo pokrywy niż roletę z folią z powłoką solaryczną. Uważali, że w sąsiedztwie wysokich drzew liściastych, które rosną u sąsiadów, lekkie i półokrągłe pokrywy poruszające się po szynach bardziej się sprawdzą. I się nie zawiedli. Są łatwe w obsłudze nawet dla kobiety oraz zabezpieczają wodę przed zanieczyszczeniami i utratą temperatury.

A jak sprawdza się basen pod chmurką? Zdaniem właścicieli tego rodzaju nowoczesny i dobrze wyposażony obiekt nadaje się do naszego klimatu. W ciepłe lata korzystają z niego od maja do października, dlatego nie żałują wysokiego wydatku (100 000 zł).

– Nawet w deszczowe lato pływalnia wyposażona w dach z poliwęglanu pozwala na korzystanie z niej. Ogromną przyjemnością jest pływanie w przydomowym basenie o każdej porze dnia (a nawet nocy). Co prawda jest przy nim trochę pracy, ale wolimy to niż wyprawy na publiczne pływalnie.

Własny basen pod chmurką

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2010-07-20

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ha ha ha za 100000 to ze złota nawet kibla byś nie miał dzieciaku. Dorośniesz, pójdźesz do pracy to poznasz wartość pieniądza, którą w tej chwili przceniasz, bo mamusia daje ci 100 złotych kieszonkowego i ci na cały miesiąc wystarczy..

Gość normalny

07 Paź 2012, 22:31

Co to za artykuł... czyściutka opłacona reklama francuskiej firmy... są zadowoleni... tylko, w mordę nie ma żadnych szczegółów technicznych dla udowodnienia tego. Jaki obieg wody, jak wygląda utrzymanie, konserwacja, zima... jeden dach, bo liście... które se można siateczką wyłowić... ...

retrofood

12 Sty 2011, 13:25

ja w lecie z moją lubą przelecieliśmy się samolotem turystycznym nad naszym miastem i doznałem szoku, praktycznie w co drugim ogrodzie było widać basen, normalnie jak na Florydzie... może tego tak nie widać z ulicy ale z góry robi to wrażenie...

letin

12 Sty 2011, 13:17

ha ha ha100 000zl to co ten basen jest ze złota?? :D......

Gość hahahaha

11 Sty 2011, 12:01

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zadaszenie basenu ALUNA® Flat
Zadaszenie basenu ALUNA® Flat Warto realizować nawet najśmielsze i najbardziej odważne pomysły. Super płaskie i niezwykle ekonomiczne zadaszenie basenu ALUNA® Flat to ...
ALUNA® NEO Light R1 - zadaszenie klasy premium
ALUNA® NEO Light R1 - zadaszenie klasy premium Najnowszym produktem w ofercie firmy ALUNA® jest model NEO Light R1, stanowiący interesującą alternatywę dla klientów poszukujących tańszego ...
NEMH2O - bezprzewodowy robot do basenów
NEMH2O - bezprzewodowy robot do basenów NEMH2O to pierwszy, całkowicie bezprzewodowy robot do basenów. Jest ładowany w wodzie poprzez indukcję, a powrót do bazy ładującej jest ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze