Budujemy Dom
Wokół domu / Basen / Artykuły

Zadaszenia basenów

Zadaszenia basenów chronią je przed przedostawaniem się do wody zanieczyszczeń, zapobiegają stratom ciepła, ułatwiają nagrzewanie się wody, zmniejszają parowanie oraz zabezpieczają przed wypadkami.

Mając takie zadaszenie, można korzystać z basenu nawet w deszczowe i pochmurne dni
Mając takie zadaszenie, można korzystać z basenu nawet w deszczowe i pochmurne dni
(fot. Basen Pool)
Przykrycia i zadaszenia basenów są szczególnie ważne, gdy w okolicach bawią się małe dzieci. Dobrym rozwiązaniem jest specjalne urządzenie pływające, włączające alarm, kiedy w basenie znajdzie się przedmiot o ciężarze powyżej 4-5 kg.

Kiedy małe dziecko (roczny, chodzący już maluch średnio waży ok. 10 kg) bawiące się w nagle wpadnie do basenu, jego opiekun natychmiast zostanie zaalarmowany. Producenci proponują przykrycia wykonane z różnych materiałów.

Odpowiednio do pory roku basen ogrodowy można przykryć inną przesłoną: latem folią, która chroni przed stratami ciepła w nocy, na zimę mocną tkaniną gumowaną. Tę tkaninę mocuje się na obrzeżu basenu, tak by nie dotykała wody.

Zadaszenie w połączeniu z bezpośrednim podgrzewaniem wody basenowej umożliwia korzystanie z kąpieli w basenie odkrytym nie tylko latem, ale także jesienią i wiosną.

Pokrywy najczęściej wykonuje się z bąbelkowej folii polietylenowej, pianki lub siatki. Mogą być typu żaluzjowego lub segmentowe przesuwane, z napędem ręcznym albo automatycznym, sterowane pilotem.

Zadaszenie w połączeniu z bezpośrednim podgrzewaniem wody basenowej umożliwia korzystanie z kąpieli w basenie odkrytym nie tylko latem, ale także jesienią i wiosną. Występuje w nich tzw. efekt szklarniowy: przestrzeń między zwierciadłem wody i przykryciem działa jak izolator.

Zadaszenia basenów wykonuje się najczęściej z jednorodnych lub komorowych płyt z poliwęglanu, montowanych na konstrukcji wsporczej z profili aluminiowych lub grubej, częściowo zbrojonej folii PVC. Osłony takie mogą mieć dowolne wymiary i kształt np. kopuły, ostrosłupa, połówki walca. Pozwalają zaoszczędzić nawet 60% kosztów ogrzewania i czyszczenia wody.

Zadaszenie basenu z konstrukcji aluminiowejZadaszenie basenu - balonowe wykonane z grubej folii PVC
Zadaszenie z konstrukcji aluminiowej wypełnionej płytami z poliwęglanu. Przesuwa się je teleskopowo po prowadnicach zamontowanych nad niecką basenu
(fot. Gracja)
Zadaszenie balonowe wykonane z grubej folii PVC. Jego zaletą jest to, że może być stosowane w basenach o nieregularnych i nietypowych kształtach (fot. Wodex)

Konstrukcja zadaszenia może być również zbudowana z przesuwnych segmentów (na prowadnicach lub na gumowych kółkach), które przy otwieraniu przykrycia chowają się jeden w drugi. Szczelność zadaszenia zapewniają gumowe uszczelki między segmentami.

Folie basenowe
Folie basenowe – dzięki nim woda traci mniej ciepła i paruje wolniej. Chronią też basen przed zanieczyszczeniami (fot. Polder)

By w trakcie wchodzenia do basenu nie przesuwać dużego fragmentu osłony, w jednej z jej ścianek można zamontować drzwi, a latem całą konstrukcję, która nie jest przytwierdzona na stałe, przesunąć poza obrys basenu.

Stosowanie pokryw basenowych jest również konieczne w basenach krytych, zbudowanych np. w piwnicy. Woda parująca z basenu powoduje znaczne zwiększenie wilgotności powietrza. Może to prowadzić do wykraplania pary wodnej i gromadzenia się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu.

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-04-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

zadaszenia rozwiązuja problem zadaszenia, ogrzewania słonecznego i bezpieczeństwa basenu ogrodowego. 80-99% w zależności od kraju basenów to baseny ogrodowe, także w skandynawii.

Gość india

27 Lis 2008, 21:08

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zadaszenie basenu ALUNA® Flat
Zadaszenie basenu ALUNA® Flat Warto realizować nawet najśmielsze i najbardziej odważne pomysły. Super płaskie i niezwykle ekonomiczne zadaszenie basenu ALUNA® Flat to ...
ALUNA® NEO Light R1 - zadaszenie klasy premium
ALUNA® NEO Light R1 - zadaszenie klasy premium Najnowszym produktem w ofercie firmy ALUNA® jest model NEO Light R1, stanowiący interesującą alternatywę dla klientów poszukujących tańszego ...
NEMH2O - bezprzewodowy robot do basenów
NEMH2O - bezprzewodowy robot do basenów NEMH2O to pierwszy, całkowicie bezprzewodowy robot do basenów. Jest ładowany w wodzie poprzez indukcję, a powrót do bazy ładującej jest ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze