Budujemy Dom

Zanim zaczniesz budowę domu pamiętaj o...

Artykuł na: 23-28 minut

Budowa domu to przygoda i wyzwanie. Rozpoczynający ją inwestorzy muszą przygotować się na wydatki, nerwy, konieczność zainwestowania swojego czasu, często zakasania rękawów i wzięcia się do roboty. Im lepiej się do niej przyszykują, im precyzyjniej określą swoje potrzeby i możliwości, tym bardziej będą zadowoleni z efektu, czyli wymarzonego domu.

Zanim zaczniesz budowę domu pamiętaj o...

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego, przed rozpoczęciem budowy domu, należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby mieszkaniowe
  • Dlaczego najpierw kupuje się działkę i dobiera do niej projekt domu, a nie na odwrót
  • Czym się kierować przy wyborze działki?
  • Czy warto kupić działkę "z wadą" - wąską, ze starym budynkiem do rozbiórki lub bez mediów?
  • Jakie dokumenty musimy skompletować?
  • Na co zwracać uwagę przy wyborze projektu domu?

Droga do własnego domu zaczyna się na długo przed pojawieniem się na działce koparki, czy wbiciem symbolicznej pierwszej łopaty. Za jej początek możemy uznać moment, w którym po raz pierwszy biliście się z myślami: budować dom czy kupić większe mieszkanie? Jeśli już wiecie, że chcecie się budować (bo będzie więcej miejsca, dzieciaki będą bawić się w ogródku, bo całe życie o tym marzyliście), czeka Was podjęcie kilku kluczowych decyzji.

Po pierwsze, niezbędna jest działka, należy zatem wybrać, gdzie Wasz dom ma stanąć, i rozpocząć poszukiwania. Po drugie, trzeba opisać dom Waszych marzeń. Jak ma być duży (ile potrzeba pokoi, łazienek, jakiej wielkości ma być garaż itd.), parterowy czy piętrowy, ewentualnie w jakiej technologii będzie wzniesiony i jak ma wyglądać. Dom buduje się na lata, warto więc wziąć pod uwagę, jak z czasem zmienią się potrzeby rodziny.

Po ustaleniu, czego chcemy, dobrze jest skonfrontować pragnienia z możliwościami i sprawdzić, czy stać nas na sfinansowanie nowej siedziby. Jeśli tak, to świetnie. Jeżeli nie – poszukajmy oszczędności: może zamiast trzech wystarczą dwie łazienki, może metraż budynku mógłby być mniejszy, może wreszcie da się znaleźć tańszą działkę? Dokładne określenie własnych potrzeb i możliwości oszczędzi stresów w trakcie budowy i zabezpieczy przed ryzykiem jej nieukończenia bądź prowadzenia przez dziesięciolecia.

Jak szybko budować dom?

NA POCZĄTEK DZIAŁKA!

Właśnie tak: zaczynamy od działki. Nie od wyboru projektu domu! Bo to do konkretnej parceli dopasowuje się budynek, który spełni oczekiwania inwestora i wymogi określone w planie miejscowym lub warunkach zabudowy, a nie odwrotnie.

Z poszukiwaniem ziemi bywa różnie – jedni poświęcają na to kilka lat i oglądają mnóstwo ofert, inni zupełnie przypadkowo znajdują parcelę marzeń, a jej widok popycha ich do podjęcia decyzji o budowie. Kolejni dostają działkę w prezencie albo ją dziedziczą. Tym jest łatwiej, bo grunt (w zależności od lokalizacji i wielkości) to wydatek od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. I tyle pieniędzy zostanie im w kieszeni, albo o tyle mniejszy wezmą kredyt.

Inwestorzy, którzy muszą ziemię znaleźć, przeglądają ogłoszenia, bądź ruszają w teren. To dobry pomysł, bo niektórzy sprzedający po prostu przyczepiają do płotu czy jakiegoś palika tablicę "Sprzedam" i nie reklamują się w żaden inny sposób. Zadanie wyszukania ziemi można również zlecić agencji nieruchomości, lecz wówczas trzeba się liczyć z prowizją – od 1,5 do 4% wartości transakcji (często płaci ją tylko sprzedający). W czasie poszukiwań warto przeglądać katalogi z gotowymi projektami i takie pisma, jak "Budujemy Dom". Lektura ułatwi precyzyjne określenie własnych potrzeb, spadnie też ryzyko zakupu nieruchomości z jakąś wadą.

Najważniejszym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze działki, jest jej lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Powie to każdy doświadczony pośrednik nieruchomości i będzie miał rację. Wybierając parcelę ustalmy koniecznie, czy da się na niej wybudować dom, i jaki. Bo na 1000 m2 raz da się postawić bliźniak, czy nawet szeregówkę, a w innej lokalizacji będzie to za mało pod siedzibę dla jednej rodziny. Kiedy 1000-metrowa działka jest wąska, trudno na niej rozplanować wygodny dom parterowy, jeśli jest pod lasem, może się okazać, że nie da się jej zabudować ze względu na konieczność zachowania minimalnej odległości od lasu właśnie. Dlatego przed zakupem sprawdźmy plan zagospodarowania przestrzennego lub, w razie jego braku, wystąpmy o decyzję o warunkach zabudowy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jakie mogą być wady ukryte działki budowlanej i jak ich uniknąć?

Kupując działkę pod budowę domu, powinniśmy kierować się raczej rozumem, niż sercem. Wyjaśniamy, czego i z jakiej racji, warto się wystrzegać.

DZIAŁKA IDEAŁ

Za idealne uchodzą działki kwadratowe lub prostokątne zbliżone do kwadratu, o powierzchni około 1000 m2. Na takiej da się postawić w zasadzie dowolny dom. Utarło się, że najlepsza jest parcela z wjazdem od północy, co pozwala na urządzenie od południa osłoniętego od wzroku przechodniów ogrodu i dobrze nasłonecznionego salonu. Poszukiwane są płaskie, z dobrymi warunkami gruntowymi. Jeśli chcemy uniknąć komplikacji, działka powinna być w zasięgu sieci elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej oraz blisko publicznej komunikacji: kilka minut na piechotę od przystanku autobusowego czy stacji kolejki. Jej lokalizacja ma umożliwić zaspokajanie podstawowych potrzeb domowników. Jeśli mamy małe dzieci, szukajmy działki blisko lub z dobrym dojazdem do przedszkola i szkoły (nie tylko podstawowej – dzieci szybko rosną!), jeśli w domu zamieszkają seniorzy, nie powinni mieć za daleko do lekarza czy apteki.

Dom na działce o powierzchni 1000 m2
Na działce o powierzchni 1000 m2 można wybudować dowolny dom i zostaje jeszcze dużo miejsca na ogród. (fot. J. Werner)

KIEDY IDEAŁU BRAK

Większość działek wystawionych na sprzedaż wcale idealna nie jest. Kształtne i jednocześnie przystępne cenowo parcele można znaleźć w małych miejscowościach lub daleko od centrów dużych miast. Im bliżej śródmieścia i im większa metropolia, tym cena ziemi wyższa i tym trudniej wyszukać wolny kawałek terenu. Dlatego, jeśli zależy nam na lokalizacji i musimy liczyć się z pieniędzmi, rozważmy zakup działki mniejszej, ewentualnie z jakimś felerem: wąskiej, z budynkiem do wyburzenia, bez dostępu do mediów (prąd jest niezbędny!)… Wybudowanie się na niej będzie trudniejsze, ale życie bez długich dojazdów do szkoły, pracy czy na zakupy jest zdecydowanie przyjemniejsze.

Wybieramy działkę. Dostęp do prądu jest niezbędny
Dostęp do prądu jest niezbędny – bez niego nie będzie pozwolenia na budowę albo zasiedlenie. (fot. J. Werner)

Dla przykładu w stolicy, w podobnej cenie można kupić ładną, 1000-metrową działkę na jej obrzeżach albo brzydszą, trzy razy mniejszą, w gęstej zabudowie dwa razy bliżej centrum. Inwestor może zdecydować, co woli: po jednej stronie mamy sielską okolicę, spokój, duży ogród, ale też długie dojazdy do pracy i szkoły oraz konieczność jeżdżenia autem nawet po chleb i mleko. Po drugiej jest większy hałas, sąsiedzi tuż pod bokiem, ogródek wielkości dywanu, jednak dojazd do pracy czy szkoły trwa trzy razy krócej, a po zakupy można pójść pieszo.

Warto zauważyć, że i na dość "trudnej" posesji, z pomocą architekta da się postawić funkcjonalny, często także bardzo ciekawy dom. Jakie są najczęściej spotykane trudności? Działka może być mała, wąska albo niekształtna, zabudowana walącą się ruderą, bez mediów, z niekorzystnymi warunkami gruntowymi, obciążona służebnością... W większości wypadków z problemami można sobie poradzić, na przykład tak:

Działka wąska – tych jest sporo, bo pola dzielono kiedyś na wąskie pasy, a działki przeznaczane pod zabudowę jednorodzinną przed II wojną światową przeważnie miały tylko kilkanaście metrów szerokości (za to były długie). Dziś większość domów jednorodzinnych projektuje się jako wolno stojące, na działki o szerokości od ok. 20 m.

Zgodnie z przepisami, ściana budynku ma być odsunięta od granicy posesji o 3 m (jeśli jest bez okien lub drzwi), albo 4 m (ściana z otworami). Jeżeli nasz teren jest węższy niż 16 m, dom można zaplanować nawet półtora metra od granicy (ślepa ściana). Na węższym da się postawić połówkę bliźniaka. Można o niej myśleć, gdy po sąsiedzku już taka stoi, bądź gdy sąsiad ma prawomocne pozwolenie na jej budowę.

Na niewielkiej działce dom w zabudowie bliźniaczej
Na niewielkiej działce dom w zabudowie bliźniaczej można dostawić także w taki sposób. (fot. J. Werner)

Działka z ruderą. Obiekt, którego budowa nie wymagała pozwolenia, np. parterowy budynek gospodarczy lub garaż o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 25 m2, można rozebrać po zgłoszeniu zamiaru rozbiórki w starostwie powiatowym. Wymagana dokumentacja jest podobna do potrzebnej przy zgłoszeniu budowy: wniosek, mapka, opis obiektu, przewidziane środki bezpieczeństwa itd. Pozwolenie na rozbiórkę będzie konieczne, gdy budynek do wyburzenia jest wyższy niż 8 m; odległość dzieląca go od granicy posesji jest mniejsza od połowy jego wysokości; wpisano go do rejestru zabytków lub objęto ochroną konserwatorską. Zakup obiektów z ostatniej kategorii, czyli wpisanych do rejestru zabytków, przeciętnemu Kowalskiemu odradzamy.

Rozbiórkę prowadzi się ręcznie lub przy użyciu ciężkiego sprzętu. Na tę pierwszą warto się zdecydować, gdy budynek jest nieduży i jeśli chcemy wykorzystać stare cegły, drewno. Przy wprowadzeniu ciężkiego sprzętu budowlanego prace potrwają góra kilka dni. Posesja z ruderą może również mieć zalety, np. doprowadzone media.

Rozbiórka budynku z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu
Rozbiórka budynku z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu zajmuje kilka dni. (fot. J. Werner)

Działka bez dostępu do mediów – o jej zakupie przesądza zazwyczaj niższa cena. Gdy sieci są niedaleko, jest duża szansa, że da się do nich podłączyć. Żeby mieć pewność, należy wystąpić do firm dostarczających media o określenie technicznych warunków przyłączenia do sieci. Jeżeli w okolicy mediów nie ma, sprawa jest bardziej skomplikowana. Najważniejszy jest dostęp do prądu – jeśli działki nie da się podłączyć do sieci elektrycznej, nie dostaniemy pozwolenia na budowę, albo – w trybie zgłoszenia – nie uzyskamy pozwolenia na zasiedlenie.

Pozostałe media da się pozyskać w inny sposób, albo zastąpić. Wodę możemy czerpać z własnej studni. Ścieki odprowadzić do szamba lub, gdy warunki gruntowe i wielkość parceli to umożliwiają, do przydomowej oczyszczalni ścieków. Bez dostępu do sieci gazowej poradzić sobie najłatwiej, bowiem dom można ogrzewać na wiele sposobów: kotłem na paliwo stałe, elektrycznie, olejem, gazem LPG, korzystając z pompy ciepła.

ARCYWAŻNE DOKUMENTY

Przed kupnem ziemi z pewnością należy sprawdzić księgę wieczystą i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To niezwykle istotne – nie chcemy przecież wydać pieniędzy na działkę, na której nie wolno będzie się budować! Dokumenty powinien przejrzeć również notariusz, u którego podpiszemy umowę kupna-sprzedaży nieruchomości – ta jest ważna tylko wtedy, gdy zostanie zawarta w formie aktu notarialnego.

W księdze wieczystej znajdują się informacje o położeniu nieruchomości, jej wielkości, przeznaczeniu i właścicielu. W dziale trzecim o obciążeniach np. służebnością drogi koniecznej, w czwartym o hipotekach. Służebności i hipoteki są przypisane do nieruchomości i przechodzą na jej kolejnego właściciela – jeśli sprzedający działkę pozwolił sąsiadowi na przejeżdżanie przez nią traktorem i wpisano to do księgi jako wspomnianą służebność drogi koniecznej, będziemy musieli pogodzić się z widokiem ursusa na naszym podwórku.

Jeżeli posesja znajduje się na terenie z uchwalonym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dowiemy się z niego, jaka jest minimalna wielkość działki pod dom jednorodzinny, a jaka pod bliźniak (trzeba uważać, żeby nie kupić zbyt małej). Plan stanowi, jak wysoki może być budynek, jaki procent powierzchni wolno zabudować i jaka jej część ma pozostać biologicznie czynna (czyli obsadzona roślinami). Określa również odległość domu od ulicy, liczbę kondygnacji, szerokość elewacji frontowej, czasami kształt dachu i jego kolor. Może nakazywać przyłączenie posesji do sieci kanalizacyjnej, zaś w niektórych dużych miastach i uzdrowiskach zawierać zakaz używania paliw stałych.

Jeśli dla interesującego nas terenu nie uchwalono planu zagospodarowania, należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. O jej wydanie może wystąpić każdy, nie tylko właściciel gruntu. W decyzji znajdziemy informacje podobne do tych z planu miejscowego.

Jak prowadzić dokumentację budowy domu?

3 najważniejsze ustalenia, które decydują o powodzeniu budowy domu

PROJEKT DOMU

Jeśli mamy już ziemię, możemy szukać projektu domu, który będzie pasował nam i do naszej parceli. Wybór projektów gotowych jest gigantyczny, ich ceny wynoszą od ponad tysiąca do kilku tys. zł. Projekt gotowy trzeba jeszcze wpisać w działkę (zaadaptować), uwzględniając wytyczne planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy, warunki gruntowe itd. Inwestorzy mogą też zamówić projekt indywidualny – młodzi architekci przygotują go za kilkadziesiąt zł/m2, renomowane pracownie wezmą za metr 100–200 zł.

Oba warianty mają zalety. Dom według projektu gotowego najpewniej już ktoś wybudował – można go zatem obejrzeć, podpytać właścicieli, z jakich rozwiązań są zadowoleni, z jakich nie. Z kolei projekt indywidualny jest niepowtarzalny, dopasowany do potrzeb inwestora i w najlepszy sposób wpisany w działkę.

Przed wyborem projektu domu trzeba dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, gdy idzie o ilość pomieszczeń, ich wielkość, itp
Przed wyborem projektu domu trzeba dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, gdy idzie o ilość pomieszczeń, ich wielkość, itp. (fot. Fotolia)

JAKI DOM?

Współczesny polski dom najczęściej ma sto kilkadziesiąt m2 powierzchni i użytkowe poddasze. Im jest prostszy, bardziej zwarty (zbudowany na planie kwadratu lub prostokąta, z dwuspadowym dachem), tym tańsza jest jego budowa i co równie ważne – eksploatacja (głównie ogrzewanie, za które przecież płacimy przez lata).

Domy parterowe są wygodne w użytkowaniu – brak schodów ma znaczenie dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz dzieci. Niestety, mają większą powierzchnię zabudowy i nadają się raczej na duże działki. Na małych parcelach wznosi się zajmujące mniej miejsca domy piętrowe.

Rozłożysty dom parterowy
a) (fot. Oknoplast)
Dom piętrowy
b) (fot. Wienerberger)
Rozłożysty dom parterowy potrzebuje więcej miejsca (a), piętrowy można postawić na mniejszej działce, ale trzeba biegać po schodach (b).

Domy z użytkowym poddaszem są w tej chwili najpopularniejsze – przy niedużej powierzchni zabudowy oferują sporą powierzchnię użytkową. Jednak zagospodarowanie poddasza utrudniają skosy, może więc – skoro i tak trzeba chodzić po schodach – wybrać piętrówkę, w której górna kondygnacja ma pełną wysokość?

Coraz rzadziej wznosi się budynki podpiwniczone. Piwnica to dodatkowa kondygnacja – podnosi koszty budowy, trudno też dobrze zaizolować ją przeciwwodnie. Kotłownię, spiżarnię i inne zyskujące na znaczeniu pomieszczenia gospodarcze (pralnię, garderoby) lokuje się teraz na parterze lub piętrze.

Polacy wybierają najchętniej domy z użytkowym poddaszem
Polacy wybierają najchętniej domy z użytkowym poddaszem. (fot. Krispol)

Przy wysokich cenach ogrzewania i modzie na wnętrza pełne światła, ważne jest usytuowanie budynku względem stron świata. Od południa planuje się zatem dużo okien i pokoje, do których chcemy wpuścić słońce, np. salon czy jadalnię. Od północy okien powinno być mało, to dobre miejsce na garaż i spiżarnię.

Od wyglądu budynku istotniejszy jest układ wnętrz, bo to on wpływa na komfort życia. Inwestor powinien zdecydować, ile i jak dużych pomieszczeń potrzebuje, a dopiero potem szukać projektu domu, który spełnia założony program funkcjonalny. Zacznijmy od ustalenia, ilu potrzebujemy sypialni, ilu łazienek, czy kuchnia ma być otwarta czy zamknięta (dziś często tworzy jedno wnętrze z jadalnią lub salonem), czy garaż będzie w bryle budynku itp.

Dobrze, jeśli dom da się podzielić na strefę nocną (z sypialniami) i dzienną. W tych piętrowych i z użytkowym poddaszem, strefa dzienna jest na ogół na parterze, nocna na górze. Komunikacja (korytarz, schody) powinna zajmować jak najmniej miejsca. Dlatego te ostatnie często umieszcza się nie w osobnej klatce schodowej, lecz w salonie. Przy czym takie rozwiązanie – ułatwiając przenoszenie się hałasów – utrudnia podział na strefy.

Współczesne wnętrze – kuchnia otwarta na jadalnię
Współczesne wnętrze – kuchnia otwarta na jadalnię. (fot. MAX Kuchnie)

Warto też pomyśleć o wnętrzach i konstrukcji domu w kontekście jego ogrzewania. Po pierwsze, im większy, bardziej przeszklony, tym więcej za nie zapłacimy. Po drugie – jeśli źródłem ciepła będzie kocioł na paliwo stałe, niezbędna będzie duża kotłownia – gdzieś przecież trzeba trzymać opał. Przy kotle gazowym z zamkniętą komorą spalania, kotłownia nie jest konieczna. Ten można zamontować np. w łazience. W domu z pompą ciepła i wentylacją mechaniczną nie potrzeba nie tylko kotłowni, ale nawet kominów! Warto też pamiętać, że koszt wybudowania domu wzrasta nie tylko razem z jego wielkością, ale również ze skomplikowaniem bryły i jej elementów, np. dachu.

Pomieszczenia pomocnicze i gospodarcze, np. garderoby, zyskują na znaczeniu
Pomieszczenia pomocnicze i gospodarcze, np. garderoby, zyskują na znaczeniu. (fot. Archiwum BD)

OSTATNI KROK – POZWOLENIE NA BUDOWĘ

W 2015 r. nowelizacja ustawy Prawo budowlane zniosła wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego (o ile obszar oddziaływania inwestycji nie wykracza poza granice działki). Inwestorowi pozostawiono wybór: może zgłosić budowę (zgodnie z nowymi przepisami) lub wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę (na starych zasadach).

W pierwszym przypadku starosta ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu. Do zgłoszenia dołącza się jednak praktycznie te same dokumenty, co do wniosku o pozwolenie na budowę (poza oświadczeniami o zapewnieniu dostaw mediów), czyli 4 egzemplarze projektu budowlanego z uzgodnieniami, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, decyzję o warunkach zabudowy lub wypis z planu zagospodarowania przestrzennego. Procedura ze zgłoszeniem jest krótsza i prostsza – na milczącą zgodę urzędu czeka się tylko 30 dni (a nie 65, jak przy pozwoleniu), nie ma też postępowania administracyjnego z udziałem stron, więc sąsiad niczego nie oprotestuje.

Ale zmiana prawa okazała się nie być aż tak rewolucyjna, jak się spodziewano. Większość inwestorów wciąż występuje o pozwolenie – w przypadku małych działek obszar oddziaływania (np. zacienianie) rzadko nie wykracza poza ich granice, w tym wariancie prostsze jest też wprowadzanie zmian w trakcie budowy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Budowa domów jednorodzinnych - nowelizacja prawa budowlanego

Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 28 czerwca 2015 r. Najbardziej wyczekiwana przez inwestorów jest likwidacja obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych oraz obowiązku zgłaszania o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. 

Janusz Werner
fot. otwierająca: J. Werner

aktualizacja: 2018-07-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Bardzo dobry,fachowy, wartościowy artykuł. Polecam do przeczytania na początek w chwili planowania budowy, podejmowaniu decyzji o zakupie działki.

Gość Stanisław

06 Sty 2019, 13:46

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Targi BUDMA 2019 - program wydarzeń
Targi BUDMA 2019 - program wydarzeń Blisko 1000 wystawców targów (wraz z targami WinDoor-tech), kilkaset premier rynkowych, a w tym aż 43 produkty nagrodzone prestiżową nagrodą ...
D&A Forum Designu i Architektury - synergia sztuki i biznesu
D&A Forum Designu i Architektury - synergia sztuki i biznesu D&A Forum Designu i Architektury organizowane w dniach 13-14 lutego 2019 r., przy wsparciu merytorycznym Izby Architektów Rzeczypospolitej ...
III edycja Forum Gospodarczego Budownictwa Build4Future - program i paneliści
III edycja Forum Gospodarczego Budownictwa Build4Future - program i paneliści Najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym targom Budma 2019 jest III edycja Forum Gospodarczego Budownictwa "Build4Future", które zainauguruje ...

Adaptacja poddasza na użytkowe w domu parterowym

Decydując się na budowę domu parterowego, warto na etapie wyboru projektu rozważyć możliwość późniejszej adaptacji poddasza na użytkowe. Bazując na projekcie zawierającym dwa warianty użytkowania, zapewniamy sobie w przyszłości bezproblemową adaptację strychu na cele mieszkalne.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".