Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Aktualności

Hettich i REHAU wspierają młodych designerów

Pomysłowo, oryginalnie, ale też funkcjonalnie, takie kryteria musieli spełnić młodzi projektanci z całego świata biorący udział w konkursie International Design Award 2011 organizowanym przez firmy Hettich i REHAU.

Od lewej Michał Reck dyrektor ds. handlowych REHAU, dr. Remigiusz Grochal - opiekun projektu, Katarzyna Karbińska - laureatka, Jowita Ciszewska - laureatka, Marc Reichling - Head of Corporate Marketing HettichOficjalne ogłoszenie laureatów miało miejsce 2 marca br. w MARTa Museum  w Herford. Wśród zwycięzców znalazły się studentki z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 22 lipca w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Wspieranie młodych talentów oraz pokazywanie innowacyjnych i przyszłościowych rozwiązań to główne cele konkursu International Design Award, który organizowany jest w cyklu dwuletnim od 1997 r. przez firmę Hettich, a od 2007 r. wspólnie z firmą REHAU.

Od wielu lat firma Hettich dostarcza branży meblowej innowacyjne rozwiązania oraz produkty, dzięki którym meble stają się bardziej funkcjonalne i przyjazne w użytkowaniu.

Idea konkursu International Design Award, którą jest promowanie kreatywności oraz ukazywanie i kształtowanie trendów przyszłości całkowicie pokrywa się z misją naszej firmy. Konkurs daje nam możliwość odkrycia prawdziwych talentów designu z całego świata, a ich kreatywne wizje przekształcić w rzeczywistość. Jesteśmy przekonani, że z roku na rok liczba uczestników konkursu będzie wzrastać, a co za tym idzie liczba niezwykłych oraz zaskakujących projektów i rozwiązań. Cieszy nas fakt, że od kilku lat firma REHAU jest z nami i wspólnie możemy wyznaczać nowe trendy – mówi Beata Lasota, Dyrektor Zarządzający Hettich Polska.

Zaangażowanie się w organizację konkursu International Design Award, było dla nas oczywiste. Wspieranie projektów utalentowanych ludzi, dbałość o design oraz innowacyjność od zawsze wyznaczały kierunek, w którym firma REHAU rozwijała się i nadal się rozwija. REHAU stale przekracza granice w opracowywaniu produktów i procesów oraz wzornictwie.

Dzięki konkursowi IDA możemy robić to wspólnie z młodymi projektantami, dając im jednocześnie szansę na zaistnienie na wymagającym rynku. Konkurs IDA stawia przed studentami z całego świata nie lada wyzwanie, dzięki czemu nasza współpraca nad kształtowaniem przyszłości wnętrz i mebli jest owocna. Jak co roku jesteśmy pod wrażeniem zgłoszonych prac, zwłaszcza zwycięskiego projektu studentek z ASP – dodaje Michał Reck, Dyrektor ds. Handlowych REHAU.

Przestrzeń życiowa jutra

Tegorocznej edycji konkursu przyświecało hasło „Zaprojektuj Twoją przestrzeń życiową”. Zgłoszenia do konkursu były przyjmowane w trzech kategoriach środowiska mieszkalnego i pracy:
- Salony i sypialnie
- Kuchnie i miejsce przygotowywania posiłków
- Biura

Konkurs był skierowany do studentów z całego świata, studiujących na kierunkach ze specjalnością projektowanie i/lub konstrukcja mebli. Prace były oceniane pod kątem designu, ale także rozwiązań technicznych w środowisku domu i pracy jutra.

Sukces polskich studentek

Po raz pierwszy w historii konkursu International Design Award ogłoszono pięcioro laureatów tuż po zakończeniu obrad międzynarodowego jury w składzie: Mal Corboy z Nowej Zelandii, Bankim Tarun Dave z Indii, Paul Epp z Kanady, Karl Malmvall ze Szwecji oraz Andreas Struppler z Niemiec. Jury nie miało łatwego zadania, poziom był bardzo wysoki. W gronie laureatów znalazły się studentki z ASP w Gdańsku, Katarzyna Karbińska oraz Jowita Ciszewska, które pod okiem swojego promotora dr. Remigiusza Grochala zaprojektowały „DisKee” – kuchnię bez przeszkód, dedykowaną osobom z dysfunkcją ruchową.

Do udziału w konkursie International Design Award popchnęła nas zwykła ciekawość i chęć sprawdzenia się na tego rodzaju płaszczyźnie. Chciałyśmy również spróbować pracy w duecie. Znamy się już 5 lat i zawsze lubiłyśmy współpracować. Mamy podobny sposób myślenia projektowego, poza tym twórcza praca wyzwala w nas mnóstwo pozytywnych emocji. – mówi Katarzyna Karbińska.

Praca nad DisKee była wielką przyjemnością! Na początku nasze głowy były pełne pomysłów i trudno było nam się zdecydować na poruszenie jednego konkretnego problemu. Jednak od początku miałyśmy poczucie, że chcemy poruszyć jakiś ważny temat- skupić się na projekcie nie tylko od strony dizajnu i estetyki, ale przede wszystkim przydatności i ułatwienia życia codziennego. Po długich, wielodniowych dyskusjach zdecydowałyśmy się na próbę rozwiązania problemu często w naszym odczuciu pomijanego: funkcjonowaniu osoby niepełnosprawnej w kuchni oraz połączeniu rozwiązań tak, aby były komfortowe zarówno dla osoby pełnosprawnej jak i niepełnosprawnej. W trakcie realizacji projektu odbyłyśmy rozmowy z osobami poruszającymi się na wózku inwalidzkim, aby trafnie odpowiedzieć na ich potrzeby i rzetelnie przygotować się do etapu projektowego- tłumaczy Jowita Ciszewska.

Dr hab. Remigiusz Grochal oraz st. wykł. Piotr Piórko, zgodzili się udzielać nam korekt, kiedy tylko tego potrzebowałyśmy. To była istna burza mózgów, podczas której każdy dodawał coś od siebie. Zadziwiające jest, jak bardzo nasze poglądy się zgadzały – dodaje Karbińska.

Sukces studentek z Gdańska jest tym większy, że w tym roku konkurencja była bardzo duża. Po raz pierwszy w historii konkursu zgłosili się studenci z ponad 50 krajów. Organizatorzy konkursy, firmy Hettich i REHAU, aby jeszcze bardziej zaakcentować międzynarodowy charakter imprezy zdecydowali, że od tej edycji nagrody będą wręczane podczas uroczystości zorganizowanych na uczelniach laureatów. Do tej pory rozdanie nagród odbywało się zawsze podczas Targów Interzum w Kolonii. Pięć najlepszych projektów zostało nagrodzonych statuetką International Design Award oraz wyróżnionych nagrodą pieniężną w wysokości 2000 euro.

Wśród nagrodzonych prac znalazły się takie projekty jak „Wave” – projekt studentów z Onatrio College Arts & Design z Kanady, przedstawiający pomysłowe i interaktywne moduły do przechowywania żywności. Front stanowi transparenty ekran dotykowy wykorzystujący nanotechnologię. Laureat z Sangmyung University w Korei zaprezentował projekt bagażu zmieniającego się w regał – „Shelf Luggage”. „Fish” to z kolei pomysł autorstwa studentów z Chulalongkorn University w Tajlandii. „Fish” jest to ekologiczna zmywarka, w której brudna woda jest oczyszczana w procesie kondensacji.

Dodatkowym atutem projektu jest to, że zmywarka imituje cykl hydrologiczny przyrody, co jeszcze bardziej podkreśla jej ekologiczny charakter. Na uznanie jurorów zasłużył również projekt studentki z University of Toronto w Kanadzie. Projekt pod nazwą „Algeoli” przedstawia proces recyklingu zużytego i zanieczyszczonego powietrza oraz zanieczyszczonej wody w małych membranach znajdujących się w najbliższym otoczeniu użytkownika. Proces recyklingu wizualizowany jest poprzez zmieniającą się intensywność światła.

„Wave” – projekt studentów z Onatrio College Arts & Design z Kanady

Zdolni, młodzi Polacy

Tegoroczne zwycięstwo Polek w konkursie International Design Award to nie pierwsze wyróżnienie polskich projektantów w historii konkursu. W 2003 roku studenci z Polski odnieśli pierwszy sukces. W Kategorii „Uchwyt” 2 miejsce zajęła Anna Czerniakiewicz z Wydziału Architektury Politechniki w Białymstoku, natomiast 3 miejsce zajęła studentka ASP w Gdańsku - Olga Jeżyna. W kolejnych edycjach konkursu polscy studenci zajmowali równie wysokie miejsca. Prawdziwy sukces przyszedł w 2007 roku, kiedy Natalia Jakobiec z ASP w Katowicach zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „Mebel”.

 

Firma powiązana: HETTICH POLSKA
aktualizacja: 2011-07-22

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Polska premiera programu VECTORWORKS 2018
Polska premiera programu VECTORWORKS 2018 W środę, 22 listopada 2017 roku odbyła się polska premiera programu VECTORWORKS 2018 - jednego z najpopularniejszych na świecie narzędzi ...
Sterowanie oświetleniem choinkowym za pomoca smartfona
Sterowanie oświetleniem choinkowym za pomoca smartfona Oświetlenie choinkowe może być sterowane z poziomu smartfona. Taką możliwość daje nowe rozwiązanie firmy ZAMEL - przycisk nożny Wi-Fi ...
25-odcinkowy serial o współczesnej budowie domu
25-odcinkowy serial o współczesnej budowie domu Osobom przygotowującym się do realizacji jednego z największych i trudniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych Grupa PSB przygotowała filmy ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze