Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Aktualności

Xella w Domu Modelowym w Jankach

W Domu Modelowym zastosowano najwyższej jakości rozwiązania budowlane, aby odwiedzający go przyszli inwestorzy mogli zobaczyć, jak budować prosto, szybko i energooszczędnie.

Xella w Domu Modelowym w JankachNabyta wiedza ma posłużyć im przy budowie własnego domu – ciepłego, o niskich kosztach użytkowania. Ściany budynku są nie tylko bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym, ale również izolującym oraz akumulującym ciepło. Warto poznać podstawowe informacje dotyczące roli ścian przy budowie domu o niskim zapotrzebowaniu na energię.

Według szacunków przez ściany budynku może uciekać ok. 30 proc. ciepła. Jak temu zaradzić? Rozwiązaniem są materiały, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie jak najlepszej izolacyjności termicznej ścian, a co za tym idzie jak najniższego współczynnika przenikania ciepła U, a także akumulacji ciepła i bezwładności termicznej.

Wymagania termiczne dla budynków energooszczędnych są coraz bardziej restrykcyjne. Wartość współczynnika U ścian zewnętrznych w budynku energooszczędnym powinna wynosić od 0,15 do 0,20 W/m2K. Przyjmuje się, że dom energooszczędny wykorzystuje 30-40 proc. mniej energii na ogrzewanie, niż budynek konwencjonalny, a więc taki, który spełnia wyłącznie podstawowe wymagania izolacyjności cieplnej stawiane przegrodom budowlanym.

Kierunek energooszczędność: ściany w Domu Modelowym

Przy budowie ścian zewnętrznych Domu Modelowego zastosowano bloczki YTONG ENERGO o grubości 24 cm, a więc najcieplejsze bloczki do wznoszenia ścian warstwowych. Mur z charakteryzujących się bardzo niską gęstością bloczków YTONG ENERGO grub. 24 cm wystarczy ocieplić jedynie sześciocentymetrową warstwą izolacji, aby uzyskać przegrodę spełniającą wymagania współczynnika U ≤ 0,30 [W/m2K].

Bardzo ważnym elementem energooszczędnego domu jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię wykorzystywaną w procesie użytkowania budynku. Zastosowanie odpowiednich technologii pozwala osiągnąć ten cel – przekonuje Konrad Wąsik z Pracowni Projektowej APA z Mińska Mazowieckiego, ekspert budowy SILKA YTONG.  

Przy zapotrzebowaniu na energię w budynku główną rolę odgrywa sposób ogrzewania i wentylacji. Materiały, z których zbudowana jest ściana również mają znaczny wpływ na to zapotrzebowanie.
 
Najwyższej jakości materiały do wznoszenia ścian wspomagają proces ogrzewania budynku, a także obniżają koszty jego chłodzenia latem. Zapewniają bowiem odpowiednią termoizolację przegród – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska, producenta bloków SILKA i YTONG.

Wewnętrzne ściany nośne Domu Modelowego zbudowane są z bloków wapienno-piaskowych SILKA E24. Dzięki ich wysokiej pojemności cieplnej latem podczas upałów pomieszczenia wewnątrz domu pozostają chłodne, zaś zimą pomieszczenia nie wyziębiają się gwałtownie – dodaje Piotr Harassek.

Bloki SILKA E24 przez bardzo długi czas są w stanie akumulować ciepło, a następnie oddawać je do wnętrza domu.

Ścianki działowe wykonane zostały z lekkich i wytrzymałych bloczków1) YTONG INTERIO o wysokości 399 mm. Bloczki posiadają wszystkie zalety betonu komórkowego – niepalność, odporność na wilgoć oraz naturalne pochodzenie surowców. Mieszkanie w domu, gdzie zastosowanie bloczki YTONG INTERIO jest więc bezpieczne i zdrowe. Co ważne, dzięki systemowi pióro-wpust, murowaniu na zaprawie do cienkich spoin oraz łatwości obróbki, montaż tych bloczków jest szybki i prosty.

Ściany Domu Modelowego zostały wzniesione w systemie, w którym każdy element uzupełnia swoje właściwości i zapewnia optymalne parametry cieplne tych przegród budynku.

Kierunek energooszczędność: rozwiązania systemowe

W przypadku Domu Modelowego wykorzystano nie tylko „podstawowe” materiały budowlane SILKA YTONG, ale także inne elementy, takie jak prefabrykowane nadproża YTONG YF i zaprawę do cienkich spoin SILKA-YTONG. Wykorzystanie wszystkich elementów stosowanych w konkretnej technologii pozwoliło zbudować trwały i ciepły dom, ograniczyć występowanie mostków termicznych (nadproża YTONG YF charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła) oraz skrócić czas budowy.

Nadproża typu YTONG YF, mają mniejszy przekrój i pozwalają na przykrycie szerszych otworów – o rozpiętości do 2,5 m. Wymagają one nadmurowania warstwą bloczków YTONG – wyjaśnia Jacek Szafran, z poznańskiej firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA YTONG. – Szybkość układania i dostępność wielu gotowych elementów nadprożowych YTONG zdecydowanie usprawnia prace na budowie – dodaje Jacek Szafran.

Zastosowanie elementów nadprożowych YTONG w ścianach z betonu komórkowego zapewnia lepszą współpracę obu elementów, ponieważ są one wykonane z takiego samego (jednorodnego) materiału. Wybór takiego rozwiązania zmniejsza także ryzyko powstawiania spękań oraz ułatwia prace wykończeniowe na ścianie.

Nadproża YTONG YF zostały zastosowane przy budowie Domu Modelowego ze względu na spełnianie wszystkich kryteriów istotnych przy energooszczędnym budowaniu, takich jak jednorodność materiałowa, bardzo dobre parametry cieplne ściany oraz szybkość i łatwość montażu.

Kierunek energooszczędność: zmniejszenie kosztów

Aż 70 proc. rocznych wydatków eksploatacyjnych w domach mieszkalnych wynoszą koszty związane z ogrzaniem domu, który powstał przy użyciu „przestarzałych” materiałów i bez przestrzegania podstawowych zasad energooszczędnego budowania.

Ogrzewanie może pochłaniać nawet ponad połowę energii w budynkach. Zmniejszenie tego zużycia dla wielu inwestorów może być więc bardzo ważnym źródłem oszczędności – mówi Konrad Wąsik z Pracowni Projektowej APA z Mińska Mazowieckiego, ekspert budowy SILKA YTONG.

Dom energooszczędny to opłacalne rozwiązanie – tak wynika z porównania kosztów budowy domu oraz rocznego zużycia energii. Pamiętajmy, że w przypadku przegród zewnętrznych najważniejsze jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów – dodaje Konrad Wąsik.

Zasady energooszczędnego budowania, które spełniono przy budowie Domu Modelowego:

1. Zwarta bryła domu
2. Ciepłe ściany – zbudowane z dobrze izolujących i akumulujących ciepło materiałów
3. Wybrane strony świata – odpowiednie usytuowanie budynku pozwala na optymalne wykorzystanie promieni słonecznych padających na powierzchnię elewacji
5. Dobra izolacyjność termiczna – zastosowanie materiałów o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła
6. Ograniczenie mostków cieplnych – wykorzystanie systemowych rozwiązań, a więc zalet jednorodności materiałowej
7. Kontrolowany przepływ powietrza przez budynek

Schemat ucieczki ciepła z budynku:

Przez wentylację – ok. 25-35 proc.
Przez ściany zewnętrzne – ok. 20-30 proc.
Przez dach – ok. 25-30 proc.
Przez piwnicę – 10-15 proc.
Przez okna i drzwi – 10-15 proc.

Praktyczny poradnik SILKA YTONG: Jak fachowo budować
(Źródło: Praktyczny poradnik SILKA YTONG: Jak fachowo budować)

Nowoczesny i zbudowany zgodnie z najwyższymi standardami Dom Modelowy może stać się nie tylko inspiracją, ale także realną inwestycją. Projekt Domu Modelowego jest dostępny w ofercie pracowni Studio Atrium.

 

Firma powiązana: Xella Polska
aktualizacja: 2011-09-19

Dodaj komentarz

Zobacz też:

A może projekt domu pod choinkę? W ARCHON+ trwa PROMOCJA!
A może projekt domu pod choinkę? W ARCHON+ trwa PROMOCJA! Święta tuż, tuż… z tej okazji w Biurze Projektów ARCHON+ czeka na Was miła niespodzianka - RABAT 250 zł na każdy Projekt Domu!
Grupa PSB Perłą Polskiej Gospodarki
Grupa PSB Perłą Polskiej Gospodarki Grupa PSB Handel S.A. otrzymała "Perłę Polskiej Gospodarki", zajmując 23 miejsce w rankingu firm o przychodach powyżej 1 mld zł, w kategorii ...
20 lat mocowań fischer w Polsce
20 lat mocowań fischer w Polsce Marka fischer w tym roku obchodzi 20-lecie swojego istnienia w Polsce. Polskie przedstawicielstwo z siedzibą w Krakowie jest jedną z 42 filii ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze