Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Aktualności

Jak się zmieniła Rodzina na swoim?

Do 30 sierpnia o kredyt dopłatami mogły ubiegać się małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci, nie posiadające prawa do żadnego lokalu mieszkalnego.

Najważniejszym kryterium, dotyczącym nieruchomości był i nadal jest metraż nieruchomości, którą można kupić na rynku pierwotnym lub wtórnym. W dalszym ciągu kupowane mieszkanie nie może być większe niż 75 metrów kwadratowych a dopłatę otrzymamy do 50 mkw. W przypadku domu maksymalna jego wielkość to 140 mkw., dopłatę zaś otrzymamy do 70 mkw.

Rodzina Na Swoim dla singli – jedna z najbardziej wyczekiwanych zmian; poszerzenie programu o osoby samotne. Niestety równocześnie wprowadzono dosyć istotne ograniczenia; po pierwsze singiel będzie mógł nabyć tylko mieszkanie i jego metraż nie będzie mógł przekroczyć 50 mkw. Tutaj dopłatą do odsetek objęte będzie tylko 30 mkw.

Po drugie, osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe nie będzie mogła sfinansować zakupu nieruchomości kredytem w ramach programu Rodzina Na Swoim, jeżeli wcześniej była już właścicielem innej nieruchomości.

Kolejna zmiana; o kredyt w programie nie będą mogły ubiegać się osoby powyżej 35 roku życia. W przypadku małżeństw kryterium to musi spełniać co najmniej jedno ze współmałżonków. Jedynym wyjątkiem są osoby wychowujące samotnie dzieci, w tym przypadku nie ma limitu wiekowego.

Kluczowym jednak elementem programu Rodzina Na Swoim po zmianach jest maksymalna cena metra kwadratowego:

 • dla nieruchomości nabywanych na rynku wtórnym została ona obniżona o ponad 40 procent w stosunku do poziomów sprzed 30 sierpnia
 • dla rynku pierwotnego limit cenowy został obniżony o prawie 30 procent

Przykładowo dla nieruchomości nabywanych w Warszawie limit, obowiązujący w I kwartale 2011 roku wynosił 9 080 zł za mkw. obecnie jest to 6 435 za mkw. (r. pierwotny) oraz 5 148 (r.wtórny).

Niestety w wielu miejscach znalezienie nieruchomości spełniającej powyższe kryterium będzie praktycznie niemożliwe, chyba że spadną ceny nieruchomości. Być może sprawdzą się przewidywania ekspertów z branży nieruchomości, którzy twierdzili, że tak wysokie limity cen programu RnS hamowały spadek wartości nieruchomości.

Autor: Anna Kotkowska
N Dorfina Niezależni Doradcy Finansowi

aktualizacja: 2012-12-10

Dodaj komentarz

Zobacz też:

A może projekt domu pod choinkę? W ARCHON+ trwa PROMOCJA!
A może projekt domu pod choinkę? W ARCHON+ trwa PROMOCJA! Święta tuż, tuż… z tej okazji w Biurze Projektów ARCHON+ czeka na Was miła niespodzianka - RABAT 250 zł na każdy Projekt Domu!
Grupa PSB Perłą Polskiej Gospodarki
Grupa PSB Perłą Polskiej Gospodarki Grupa PSB Handel S.A. otrzymała "Perłę Polskiej Gospodarki", zajmując 23 miejsce w rankingu firm o przychodach powyżej 1 mld zł, w kategorii ...
20 lat mocowań fischer w Polsce
20 lat mocowań fischer w Polsce Marka fischer w tym roku obchodzi 20-lecie swojego istnienia w Polsce. Polskie przedstawicielstwo z siedzibą w Krakowie jest jedną z 42 filii ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze