Budujemy Dom

Wybierając architekta zwróć uwagę na...

Artykuł na: 6-9 minut
Alternatywą do budowy według projektu katalogowego jest znalezienie architekta, który podejmie się stworzenia odpowiadającej naszym potrzebom koncepcji, a następnie opracowania na jej podstawie projektu budowlanego lub budowlano-wykonawczego (zależnie od umowy między inwestorem a projektantem).

Wybierając architekta zwróć uwagę na...Będzie to co prawda proces dłuższy niż wybór, zakup i adaptacja typowej dokumentacji, jednak biorąc pod uwagę koszt ewentualnych zmian – wcale niekoniecznie droższy, a jego efektem powinien być dom w stu procentach odpowiadający naszym potrzebom, dobrze wpasowany w działkę i znakomicie komponujący się z okoliczną zabudową.

Wybierając architekta zwróć uwagę na...

Aby jednak wszystkie te założenia zostały spełnione – trzeba dobrze wybrać projektanta. Tymczasem wielu inwestorów decydujących się na to rozwiązanie popełnia jeden z dwóch podstawowych błędów:

  • zwraca uwagę wyłącznie na cenę (i czasami termin),
  • lub też zgłasza się od razu do jednego z uznanych, renomowanych biur wierząc że powierza swój przyszły dom w ręce najlepszych specjalistów.

Oba te sposoby rozumowania obarczone są ryzykiem, przy czym pierwszy zdecydowanie większym. Praca z architektem wymaga dobrej i precyzyjnej komunikacji.

Nawet najlepszy, wielokrotnie nagradzany i cytowany w prasie specjalista nie będzie dysponował mocami nadnaturalnymi i nie będzie w stanie w żaden sposób wywróżyć sobie naszych oczekiwań i potrzeb.

Wspólny język to podstawa...

Pierwszymi więc cechami których należałoby poszukiwać u projektanta powinna być łatwość znalezienia wspólnego języka i odpowiadająca nam estetyka wykonywanych przez niego projektów. Warto więc najpierw przejrzeć portfolio, zupełnie nie zwracając uwagi na wielkość prezentowanych projektów czy rozkład pomieszczeń – a właśnie na estetykę (polecamy serwis ).

Każdy architekt ma swój własny, niepowtarzalny styl, odpowiadającą mu estetykę i preferowany wachlarz rozwiązań. Mimo, że projekt będzie wykonywany tak, aby przede wszystkim spełniał wymagania inwestora – własne preferencje architekta również będą miały niebagatelny wpływ na jego ostateczny wygląd.

Jeśli więc na przykład marzy nam się tradycyjny domek z czerwonym dachem, okiennicami i malwami pod oknem – należy raczej odrzucić oferty projektantów gustujących w nowoczesnych formach ze szkła i aluminium, ponieważ najbardziej prawdopodobnym efektem takiej współpracy (o ile architekt w ogóle się jej podejmie) będzie niezadowolony inwestor, sfrustrowany projektant i marny projekt zrobiony bez przekonania.

Z kolei jeśli chcielibyśmy mieszkać w nowoczesnym domu z dużymi przeszkleniami, prostą, modernistyczną bryłą i bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i przestrzennymi – należy raczej unikać pracowni obracających się w estetyce historyzującej, proponującej domy w stylu dworkowym.

Oprócz wymienionych powodów należy dodać jeszcze jeden: im nowocześniejsze rozwiązania, tym większej wiedzy i doświadczenia w ich stosowaniu wymagają.

Architekta szukaj w okolicy...

Warto również rozglądać się za pracownią w okolicy przyszłego miejsca budowy. Wiąże się to głównie z ułatwioną współpracą z projektantem już na etapie prowadzenia prac. Jeśli na przykład budując w okolicach Opola zdecydujemy się współpracować z pracownią ze Szczecina – może się okazać, że mimo doskonale wykonanego projektu pojawią się komplikacje wynikające z niewystarczająco szybkiej reakcji projektantów na problemy wynikłe w trakcie budowy.

A nie ma się co oszukiwać – problemy na budowie na pewno się pojawią. Czy to z winy projektantów, wykonawców, inwestora czy też w wyniku pojawienia się nieprzewidzianych okoliczności (a najczęściej połączenia części lub wszystkich wymienionych) – projektowanie i budowa są skomplikowanymi procesami zależnymi od wielu czynników.

Cała rzecz polega wyłącznie na tym, żeby dzięki dobrej współpracy wszystkich uczestniczących w tym procesie stron rozwiązywać te problemy sprawnie i bez uciążliwych i niepotrzebnych konsekwencji.

Sprawna współpraca architekta i wykonawców to kolejna zaleta projektów wykonywanych na indywidualne zamówienie. Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek współpracę na etapie budowy z autorem koncepcji projektu typowego – a architekt wykonujący adaptację mimo że prawnie przejmuje odpowiedzialność za projekt – nie zna wszystkich zastosowanych w nim rozwiązań, ponieważ zwyczajnie ich nie analizował bardziej, niż tego wymagały wprowadzane zmiany i adaptacje. Oczywiście mógłby – ale priorytetem w wypadku projektu typowego są koszty.

 

dr inż. architekt Piotr Kmiecik

Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną pracownię projektową.


aktualizacja: 2012-01-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Rusza 15 edycja ogólnopolskiego badania ankietowego Budowlana Marka Roku
Rusza 15 edycja ogólnopolskiego badania ankietowego Budowlana Marka Roku Wykonawcy wskażą inwestorom najlepsze materiały budowlane już po raz 15. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku przeprowadzi wśród fachowców ...
CEMEX Polska z wyróżnieniami za inicjatywy na rzecz poprawy BHP
CEMEX Polska z wyróżnieniami za inicjatywy na rzecz poprawy BHP CEMEX w Polsce został nagrodzony za podejmowane działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Przyznana przez Centralny Instytut ...
Forum Kobiet pod hasłem Mój Zdrowy Dom
Forum Kobiet pod hasłem Mój Zdrowy Dom Forum Kobiet organizowane pod hasłem "Mój Zdrowy Dom", to pierwsze tego typu wydarzenie dedykowane kobietom, które świadomie i z zaangażowaniem ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".