Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Kolejność prac architekta wnętrz

Kolejność prac architekta wnętrz

Jaka jest kolejność wykonywania prac przez architekta wnętrz?

Pierwszy etap prac - burza mózgów

Pierwszym etapem pracy jest inwentaryzacja (jeśli docelowo ma powstać projekt wykonawczy) lub przynajmniej wizyta projektanta na budowie. Następnie architekt dokonuje analizy przestrzeni i przygotowuje kilka propozycji układu funkcjonalnego (ich ilość jest zgodna z zawartą na początku umową). Na tym etapie kontakt z inwestorem jest bardzo częsty, możemy nastawić się na liczne rozmowy telefoniczne, e-maile i spotkania.

Ta część pracy ma formę dość specyficznej burzy mózgów, rezultatem której jest wstępny pomysł na zagospodarowanie wnętrza. Po jego zaakceptowaniu przez nas, następuje moment opracowywania koncepcji. Pojawiają się więc pierwsze robocze wizualizacje, architekt podsyła nam propozycje materiałów ściennych, podłogowych, mebli czy wyposażenia łazienki. Wnętrze nabiera realnych kształtów i kolorów. 

Opracowanie koncepcji

Warto również pamiętać, że ten etap pracy jest doskonałym momentem, aby dopasować wnętrze do siebie nie tylko estetycznie, ale również ergonomicznie. Najlepszym przykładem może tu być kuchnia, przed którą jako "domowym laboratorium" stawiane są najprecyzyjniejsze wymagania (Warto przeczytać: Wysokość i szerokość blatów kuchennych oraz Rodzaje szafek kuchennych wiszących). Zakończenie etapu koncepcyjnego to też koniec tak intensywnej wspólnej pracy projektanta z inwestorem. Następne w kolejności prac jest bowiem opracowanie projektu wykonawczego – a ten etap w zasadzie nie wymaga już tak częstego dokonywania ustaleń.

Fragment projektu wykonawczego kuchni.
Fragment projektu wykonawczego kuchni. Blat na wysokości 90 cm dostosowany do wzrostu przyszłych użytkowników. Widoczne również uwagi dotyczące wykończenia i wyposażenia mebli, oświetlenia, jak i projektowany do zabudowy sprzęt AGD
Wizualizacja do projektu koncepcyjnego kuchni Kuchnia wykonana wg projektu.
Wizualizacja do projektu koncepcyjnego kuchni Kuchnia wykonana wg projektu. Wysoko umiejscowiony piekarnik zapewnia bezpieczeństwo i wygodę użytkowania

Opracowanie projektu wykonawczego

W sytuacji idealnej klient powinien otrzymać projekt wykonawczy i dopiero wtedy przystępować do prac. Byłoby to rozwiązanie nie tylko najwygodniejsze dla projektanta, ale także najbezpieczniejsze dla nas – bo dałoby pewność, że rysunki są komplementarne i uwzględniają się nawzajem, jak również wszystkie drobne zmiany, które nastąpiły w trakcie ich wykonywania.

Oczywiście w sytuacji idealnej wszystkie zmiany zostałyby wprowadzone na etapie koncepcji. Ponieważ jednak sytuacje idealne występują równie często, jak yeti, a my jesteśmy z reguły niecierpliwi i chcielibyśmy jak najszybciej wpuścić na budowę wykonawców, aby w rezultacie jak najszybciej cieszyć się wymarzonymi wnętrzami, a także czasem zmieniamy zdanie – procedura zazwyczaj jest nieco inna. Architekt wnętrz wydaje na budowę konkretne rysunki, w kolejności zgodnej z potrzebami wykonawców. Wpierw są to więc najczęściej projekty przebudowy ścian, instalacje elektryczne i sanitarne. 

Musimy zdawać sobie sprawę, że w wypadku opracowywania projektu wykonawczego, wszelkie zmiany są bardzo utrudnione, a jeśli w dodatku trwa już budowa – mogą się wiązać z bardzo poważnymi konsekwencjami, innymi niż tylko koszt przeprojektowania.

Po pierwsze, architekt może zażądać od nas dodatkowego wynagrodzenia za wprowadzanie zmian w zaakceptowanej przez nas uprzednio koncepcji. Nie musi tego oczywiście zrobić i jeśli zmiany są drobne – często nie robi. Nie jest to jednak w żadnym wypadku jego obowiązek, a jedynie dobra wola. Zdecydowanie większy problem stanowią toczące się prace, dla których każda zmiana może oznaczać konieczność przebudowy gotowych już elementów – a więc dodatkowe koszty.

Ostatni etap prac - wyposażenie

Jako ostatni element projektu wykonawczego, zwykle przekazywane są projekty mebli powstających na zamówienie oraz specyfikacje dotyczące mebli gotowych i wszystkich elementów wyposażenia.

Przykład analizy kolorystycznej wybranego przez inwestora układu mebli Przykład analizy kolorystycznej wybranego przez inwestora układu mebli Przykład analizy kolorystycznej wybranego przez inwestora układu mebli
Przykład analizy kolorystycznej wybranego przez inwestora układu mebli. Tego typu zestawienia ułatwiają podjęcie decyzji w kluczowych kwestiach

 

dr inż. architekt Piotr Kmiecik: dr inż. architekt Piotr Kmiecik: Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną pracownię projektową.

Współpraca: projektantka wnętrz mgr inż. arch. Ewa Słota
Zdjęcia i rysunki. essa-architektura.pl

aktualizacja: 2012-11-14

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

budowanie to jedno, a aranżacja i wykańczanie to zupełnie co innego. Ja cały czas obstaję za wynajmowaniem do wszystkiego fachowców, ale takich z prawdziwego zdarzenia, czyli sprawdzonych, którzy wiedzą co robią.

Gość anreju

21 Lip 2014, 08:53

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
A może projekt domu pod choinkę? W ARCHON+ trwa PROMOCJA!
A może projekt domu pod choinkę? W ARCHON+ trwa PROMOCJA! Święta tuż, tuż… z tej okazji w Biurze Projektów ARCHON+ czeka na Was miła niespodzianka - RABAT 250 zł na każdy Projekt Domu!
Grupa PSB Perłą Polskiej Gospodarki
Grupa PSB Perłą Polskiej Gospodarki Grupa PSB Handel S.A. otrzymała "Perłę Polskiej Gospodarki", zajmując 23 miejsce w rankingu firm o przychodach powyżej 1 mld zł, w kategorii ...
20 lat mocowań fischer w Polsce
20 lat mocowań fischer w Polsce Marka fischer w tym roku obchodzi 20-lecie swojego istnienia w Polsce. Polskie przedstawicielstwo z siedzibą w Krakowie jest jedną z 42 filii ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze