Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Pierwsze kroki w budowie domu

Kiedy mamy już wszystko: działkę, projekt, prawomocną pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę (decyzja uprawomocnia się w ciągu 14 dni od daty jej doręczenia do stron), zatrudnioną ekipę wykonawczą, kierownika budowy (koniecznie) i inspektora nadzoru (opcjonalnie) - co teraz?

 • Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest wytyczenie przez geodetę, miejsca posadowienia budynku
  Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest wytyczenie przez geodetę, miejsca posadowienia budynku (fot. M. Szymanik)
  Po pierwsze należy złożyć w stosownym starostwie powiatowym (tym samym, które wydało decyzję o pozwoleniu na budowę) zawiadomienie o planowanym rozpoczęciu robót. Należy to zrobić minimum 7 dni przed rozpoczęciem prac. Załącznikiem do zawiadomienia musi być oświadczenie kierownika budowy o przejęciu obowiązków.

 • W tym samym urzędzie należy zarejestrować dziennik budowy.

 • Następnie należy zabezpieczyć plac budowy i umieścić na nim tablicę informacyjną. Tablicę zobowiązany jest umieścić kierownik budowy. Jej formę i treść szczegółowo reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.

  Zgodnie z tym rozporządzeniem, tablica musi być wykonana ze sztywnej płyty koloru żółtego o wymiarach 70 x 90 cm. Musi znajdować się w widocznym miejscu od strony drogi publicznej, na wysokości nie mniejszej niż 2 m.

 • Oprócz wymienionej już tablicy informacyjnej, kierownik budowy zobowiązany jest umieścić również ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Podstawą prawną jest tu art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

  Ogłoszenie musi zawierać trzy elementy: przewidywane terminy rozpoczęcia i zakończenia wykonywania robót budowlanych, maksymalną liczbę pracowników zatrudnionych na budowie w poszczególnych okresach oraz informacje dotyczące planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

  W praktyce ogłoszenie to najczęściej umieszczane jest obok tablicy informacyjnej budowy na podobnej płycie – mimo że w tym przypadku nie są określone wymogi dotyczące wielkości lub koloru. Rozporządzenie mówi jedynie, że ma ono być umieszczone w sposób trwały i zabezpieczone przed zniszczeniem. Zarówno w przypadku ogłoszenia, jak i tablicy informacyjnej, odpowiedzialność za ich ustawienie ponosi kierownik budowy. Ich nieumieszczenie grozi mu grzywną, a w skrajnym przypadku – nawet utratą uprawnień.

 • Kolejny krok to wytyczenie budynku. Zająć się tym musi , a wykonaną pracę potwierdzić wpisem do dziennika budowy.
dr inż. architekt Piotr Kmiecik dr inż. architekt Piotr Kmiecik: ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną  pracownię projektową.
aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Zgłoszenie rozpoczęcia prac należy dokonać w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego, a nie w Starostwie. Często siedziba jest gdzie indziej niż Starostwa.Dziennik podbija się w Starostwie.

Gość Adi

31 Mar 2014, 20:34

decyzja jest co najwyżej ostateczna, nie prawomocna Panie Pomocnikua co do koszmaru - to to w zasadzie nie jest skomplikowane dla nikogo, oprócz samych urzędników

Barbossa

25 Wrz 2013, 06:18

Pierdu pierdu pierdu pierdu , nabijanie kasy wszystkim po kolei za nic nie robienie . Ktoś mógłby wreszcie uprościć te procedury . Pół roku załatwiania papierów , żeby w ogóle można było coś zacząć . Koszmar , horror i tragedia .

Gość Tom

25 Wrz 2013, 06:12

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
A może projekt domu pod choinkę? W ARCHON+ trwa PROMOCJA!
A może projekt domu pod choinkę? W ARCHON+ trwa PROMOCJA! Święta tuż, tuż… z tej okazji w Biurze Projektów ARCHON+ czeka na Was miła niespodzianka - RABAT 250 zł na każdy Projekt Domu!
Grupa PSB Perłą Polskiej Gospodarki
Grupa PSB Perłą Polskiej Gospodarki Grupa PSB Handel S.A. otrzymała "Perłę Polskiej Gospodarki", zajmując 23 miejsce w rankingu firm o przychodach powyżej 1 mld zł, w kategorii ...
20 lat mocowań fischer w Polsce
20 lat mocowań fischer w Polsce Marka fischer w tym roku obchodzi 20-lecie swojego istnienia w Polsce. Polskie przedstawicielstwo z siedzibą w Krakowie jest jedną z 42 filii ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze