Budujemy Dom

Rozpoczęcie budowy a prognoza pogody

Artykuł na: 6-9 minut
Rozpoczęcie budowy a prognoza pogody

Pragnąc jak najszybciej zamieszkać w wymarzonym domu, nie powinniśmy zaczynać budowy w niesprzyjających warunkach pogodowych, bo często może to niespodziewanie wydłużyć okres budowy i przysporzyć wielu kłopotów.

Kiedy kupić materiały na budowę domu?

Zbyt wczesne rozpoczęcie budowy może niekiedy przysporzyć kłopotów z zakupem niektórych materiałów budowlanych, gdyż nie wszystkie składy utrzymują pełny asortyment przez cały rok. Dotyczy to zwłaszcza lokalnych wytwórni wyrobów betonowych pracujących sezonowo oraz niektórych materiałów uzupełniających wymagających przechowywania w temperaturach dodatnich (np. emulsje hydroizolacyjne, impregnaty itp.).

Z drugiej strony, w okresie przed sezonem budowlanym można liczyć na niższe ceny np. materiałów ściennych, ale ich zakup może być opłacalny, jeśli mamy możliwość bezpiecznego ich przechowania i zabezpieczenia przed dewastacją lub kradzieżą, albo też uzgodnimy z dostawcą, że odbiór nastąpi w późniejszym terminie.

Koszt budowy domu: Jak kupować taniej materiały?

Kiedy rozpocząć budowę domu?

Teoretycznie prace budowlane można rozpocząć o każdej porze roku, ale niesprzyjające warunki atmosferyczne w okresie zimowym znacząco utrudnią prowadzenie robót, zwiększą koszty budowy i mogą przyczynić się do popełnienia poważnych błędów wykonawczych.  

W polskich warunkach klimatycznych prace budowlane pod gołym niebem najlepiej wykonywać od wiosny do jesieni, przy czym termin wejścia na budowę wczesną wiosną uzależniony jest nie tylko od prognozy pogody, lecz także od warunków gruntowych na danym terenie.

Orientacyjnie można przyjąć, że w miarę bezpieczne będzie rozpoczęcie prac budowlanych w drugiej połowie marca, gdy prawdopodobieństwo wystąpienia dużych spadków temperatury poniżej zera jest niewielkie. Wydłuża się również dzień, co pozwala na prowadzenie prac bez sztucznego oświetlenia przez wiele godzin.  

Kiedy pogoda przeszkadza w budowie domu?

Zbyt niska temperatura stanowi podstawowe ograniczenie w prowadzeniu prac budowlanych, jeśli nie zastosujemy specjalnych materiałów lub dodatkowych zabezpieczeń.
 (fot. Vena - forum.budujemydom.pl)

Optymalne warunki do prowadzenia robót budowlanych na wolnym powietrzu powinny zapewniać odpowiednią temperaturę powietrza, brak opadów i stabilne podłoże gruntowe. Oczywiście w trakcie prowadzenia prac pogoda może ulegać niespodziewanym zmianom, na co powinniśmy być przygotowani. Musimy też liczyć się z tym, że na pewien czas roboty trzeba będzie wstrzymać.

Zbyt niska temperatura stanowi podstawowe ograniczenie w prowadzeniu prac budowlanych, jeśli nie stosujemy specjalnych materiałów lub dodatkowych zabezpieczeń.

Za minimalną temperaturę pozwalającą na bezpieczne budowanie przyjmuje się + 5 °C w ciągu całej doby. Przy niższych temperaturach cement stanowiący składnik wiążący w betonach i zaprawach twardnieje znacznie wolniej, a przy ochłodzeniu poniżej 0 °C istnieje niebezpieczeństwo zamarznięcia wody zawartej w mieszankach. Jest to o tyle groźne, że zmrożona woda zwiększa swoją objętość, co prowadzi do kruszenia się niedostatecznie związanego betonu czy zaprawy i w efekcie mają one znikomą wytrzymałość.

Jeśli spodziewamy się przymrozków, do mieszanek cementowych należy dodać preparaty przeciwmrozowe pozwalające na prace w temperaturach  do -8 °C. Powinniśmy też używać cementu o szybkim przyroście wytrzymałości wczesnej (oznaczonych symbolem klasy cementu z literą R).

Masywne elementy betonowe np. ławy fundamentowe można przy mniejszych mrozach okryć matami słomianymi lub styropianem, co pozwoli na utrzymanie ciepła wytwarzanego w procesie wiązania cementu (tzw. ciepło hydratyzacji).

Niskie temperatury utrudniają lub wręcz uniemożliwiają wykonanie prac hydroizolacyjnych. Na zimnym podłożu trudno rozprowadzić emulsje czy lepiki bitumiczne, a próba rozłożenia zmarzniętej papy czy folii z reguły kończy się jej rozerwaniem.

Gdy zaskoczą nas spadki temperatury, prace te można przeprowadzić po nagrzaniu materiałów izolacyjnych i podłoża.

Niemniej istotnym warunkiem do prowadzenia robót są odpowiednie warunki gruntowe i wodne. Nawet przy zadowalających temperaturach powietrza nieobeschnięty grunt po wiosennych roztopach może uniemożliwić dowóz materiału czy dojazd betonowozu.

Na warunki gruntowe trzeba zwrócić szczególną uwagę w przypadku gleb gliniastych, działek usytuowanych w zagłębieniach terenu czy o wysokim poziomie wód gruntowych.

O nośności gruntu można wstępnie wnioskować podczas zdejmowania wierzchniej warstwy tzw. humusu. Wykorzystywana najczęściej do tego celu spycharko-ładowarka nie powinna grzęznąć i pozostawiać na ziemi głębokich śladów bieżnika opon.

W przypadku wątpliwości, lepiej przesunąć termin rozpoczęcia robót do czasu samoistnego osuszenia się gruntu, gdyż wyciąganie uwięzionego samochodu ciężarowego z ładunkiem, może być bardzo kłopotliwe.

Problemy z nawodnieniem gruntu mogą pojawić się również przy wykonywaniu wykopów pod fundamenty. Przy wysokim poziomie wód gruntowych wykop będzie się rozmywał, uniemożliwiając jego oszalowanie. Prowadzenie robót w takich warunkach będzie wymagać zastosowania odwodnienia, np. w postaci igłofiltrów, i odprowadzenia wody poza teren budowy lub odczekania aż poziom wody opadnie, co niekiedy może trwać wiele tygodni.

Opady atmosferyczne, zwłaszcza o dużym natężeniu są zmorą każdej budowy, gdyż praktycznie wstrzymują prace na wolnym powietrzu nie tylko ze względu na uciążliwość dla pracowników. Przede wszystkim powodują rozpływanie się betonu i zaprawy, zmywanie powłok hydroizolacyjnych oraz rozmiękanie gruntu. Opady mogą wystąpić w każdej porze roku, ale z reguły nie blokują prac budowlanych na dłużej niż kilka dni.  

Spycharko-ładowarka nie powinna grzęznąć i pozostawiać na ziemi głębokich śladów bieżnika opon. Na warunki gruntowe trzeba zwrócić szczególną uwagę na glebach gliniastych.
(fot. Vena - forum.budujemydom.pl)

Cezary Jankowski
fot. otwierająca Tukaj - forum.budujemydom.pl

aktualizacja: 2018-10-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Pręt Schöck Combar - kompozytowy materiał przyszłości z włókna szklanego
Pręt Schöck Combar - kompozytowy materiał przyszłości z włókna szklanego Dostępny w ofercie Schöck wysokiej jakości pręt Combar ma bardzo niską przewodność cieplną oraz wyróżnia się wysoką wytrzymałością ...
47 NOWOŚCI w najnowszym wydaniu katalogu  DOMY KTÓRE KOCHACIE ARCHON+
47 NOWOŚCI w najnowszym wydaniu katalogu DOMY KTÓRE KOCHACIE ARCHON+ Biuro Projektów ARCHON+ poleca pierwsze w 2019 r. wydanie katalogu z autorskimi projektami domów. Wśród 179 inspirujących propozycji projektowych ...
Targi BUDMA 2019 - program wydarzeń
Targi BUDMA 2019 - program wydarzeń Blisko 1000 wystawców targów (wraz z targami WinDoor-tech), kilkaset premier rynkowych, a w tym aż 43 produkty nagrodzone prestiżową nagrodą ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".