Budujemy Dom

Podłoga na legarach – krok po kroku

Artykuł na: 4-5 minut

Prace związane z budową podłogi na belkach drewnianych (legarach) są stosunkowo proste i nie wymagają specjalistycznych narzędzi. Jak krok po kroku wykonać podłogę na legarach?

Tagi: legary

Płyty drewnopochodne tworzą na belkach drewnianych sztywny, idealnie równy i gładki podkład pod przyszłą posadzkę, która może być wykonana z dowolnego materiału, np. desek, paneli, płytek ceramicznych lub wykładziny. Nawet jeżeli montaż podłogi zlecimy specjalistycznej firmie, warto dopilnować osobiście poszczególnych etapów montażu podłogi. 

 

Podłogę można wykonać dopiero po zakończeniu wszystkich prac mokrych, takich jak tynkowanie i wyschnięciu budynku. Inaczej drewno będzie wchłaniać wilgoć, co grozi jego wypaczeniem i zagrzybieniem.

Podłoga na legarach - krok 1

Rozpoczynamy od ułożenia na oczyszczonym i suchym stropie żelbetowym lub betonowym folii paroizolacyjnej. Aby folia ta mogła skutecznie odizolować drewno od wilgoci, która zawsze kumuluje się w elementach betonowych, należy skleić wszystkie połączenia i zakłady folii taśmą oraz wywinąć ją na ściany na wysokość 3–5 cm powyżej przyszłego poziomu wykończonej podłogi.

Podłoga na legarach - krok 2

W miejscu montażu drewnianych belek układa się pasy izolacji akustycznej z filcu lub gumy technicznej. Legary powinny mieć przynajmniej 5–6 cm szerokości. Ich rozstaw jest uzależniony od przewidywanych obciążeń oraz grubości zastosowanych płyt drewnopochodnych. Dla płyt MFP powinien być następujący: – 90 cm – płyty 25 mm; – 60 cm – płyty 22 mm; 40 cm – płyty 18 mm. 

Fot. 1) Ułożenie folii paroizolacyjnej (fot. Pfleiderer) Fot. 2) Montaż drewnianych belek na pasach izolacji akustycznej z filcu lub gumy technicznej (fot. Pfleiderer)

Podłoga na legarach - krok 3

Przy montażu legarów należy pamiętać o ich dokładnym wypoziomowaniu – najlepiej łatą o długości 2 m. Dopuszczalne odchylenia mogą wynosić 1 mm na odcinku 2 m. Następnie do górnej powierzchni legarów przyklejamy taśmę filcową, która będzie tłumić dźwięki uderzeniowe. 

Podłoga na legarach - krok 4

Jeśli podłoga ma być ocieplona, pomiędzy legarami układamy wełnę mineralną. Można też zastosować elastyczne płyty z włókien celulozowych lub podobne.

Fot. 3) Na górnej powierzchni legarów przykleja się taśmę filcową, która będzie tłumić dźwięki uderzeniowe (fot. Pfleiderer) Fot. 4) Układanie ocieplenia pomiędzy legarami (fot. Pfleiderer)

Podłoga na legarach - krok 5

Płyty drewnopochodne MFP można montować prostopadle lub równolegle do legarów, pamiętając o ich wzajemnym przesunięciu o połowę długości przyległych krawędzi.  

Podłoga na legarach - krok 6

Płyty najlepiej mocować do legarów samonawiercającymi wkrętami do drewna. Umieszcza się je nie bliżej niż 8 mm od krawędzi płyty, w rozstawie nie większym niż 15 cm na obwodzie, a w części środkowej w odstępach co 30 cm, unikając umieszczania wkrętów w narożach płyt. Wkręty sąsiednich płyt powinny być przesunięte względem siebie o około 5–6 cm. Jeżeli płyty nie są łączone na pióro i wpust, należy pozostawić między nimi odstępy szerokości 3 mm, które później wypełnia się klejem do drewna. Przy ścianach trzeba pozostawić szczelinę dylatacyjną o szerokości 1,0–1,5 cm.

Fot. 5) Płyty drewnopochodne MFP można montować prostopadle lub równolegle do legarów (fot. Pfleiderer) Fot. 6) Płyty najlepiej mocować do legarów samonawiercającymi wkrętami do drewna (fot. Pfleiderer)

Podłoga na legarach - krok 7

Po wykonaniu całego poszycia można przystąpić do montażu posadzki.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-04-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Pozostaw szczelinę 1 - 2 cm pomiędzy podłogą a wełną bo pewnie to poddasze nieogrzewane czyli deski podłogowe (OSB) będą "zimne".

Eksperci Rockwool

14 Lis 2018, 14:54

Strop jest wylany betonem. Chcę zrobić na poddaszu jedynie ślepą podłogę, żeby docieplić strop i móc coś tam trzymać (przysłowiowa "graciarnia"). A że trochę metrów tego poddasza jest (180 m2), a ceny materiałów są wysokie, więc chciałbym zrobić to tak, żeby potem nie narzekać.

Gość Grzegorz

14 Lis 2018, 04:50

9 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał: Zależy czy to strop między-piętrowy czy na poddaszu - wełna pełni wtedy inną rolę (wyciszenie albo izolację termiczną) - wentylacja może być uzasadniona na poddaszu. Polemizuję - szczelina ...

zenek

13 Lis 2018, 18:57

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Rusza 15 edycja ogólnopolskiego badania ankietowego Budowlana Marka Roku
Rusza 15 edycja ogólnopolskiego badania ankietowego Budowlana Marka Roku Wykonawcy wskażą inwestorom najlepsze materiały budowlane już po raz 15. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku przeprowadzi wśród fachowców ...
CEMEX Polska z wyróżnieniami za inicjatywy na rzecz poprawy BHP
CEMEX Polska z wyróżnieniami za inicjatywy na rzecz poprawy BHP CEMEX w Polsce został nagrodzony za podejmowane działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Przyznana przez Centralny Instytut ...
Forum Kobiet pod hasłem Mój Zdrowy Dom
Forum Kobiet pod hasłem Mój Zdrowy Dom Forum Kobiet organizowane pod hasłem "Mój Zdrowy Dom", to pierwsze tego typu wydarzenie dedykowane kobietom, które świadomie i z zaangażowaniem ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".