Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Podłoga na legarach – krok po kroku

Prace związane z budową podłogi na belkach drewnianych (legarach) są stosunkowo proste i nie wymagają specjalistycznych narzędzi. Jak krok po kroku wykonać podłogę na legarach?

Tagi: drewno, legary

Płyty drewnopochodne tworzą na belkach drewnianych sztywny, idealnie równy i gładki podkład pod przyszłą posadzkę, która może być wykonana z dowolnego materiału, np. desek, paneli, płytek ceramicznych lub wykładziny. Nawet jeżeli montaż podłogi zlecimy specjalistycznej firmie, warto dopilnować osobiście poszczególnych etapów montażu podłogi. 

Podłogę można wykonać dopiero po zakończeniu wszystkich prac mokrych, takich jak tynkowanie i wyschnięciu budynku. Inaczej drewno będzie wchłaniać wilgoć, co grozi jego wypaczeniem i zagrzybieniem.

Podłoga na legarach - krok 1

Rozpoczynamy od ułożenia na oczyszczonym i suchym stropie żelbetowym lub betonowym folii paroizolacyjnej. Aby folia ta mogła skutecznie odizolować drewno od wilgoci, która zawsze kumuluje się w elementach betonowych, należy skleić wszystkie połączenia i zakłady folii taśmą oraz wywinąć ją na ściany na wysokość 3–5 cm powyżej przyszłego poziomu wykończonej podłogi.

Podłoga na legarach - krok 2

W miejscu montażu drewnianych belek układa się pasy izolacji akustycznej z filcu lub gumy technicznej. Legary powinny mieć przynajmniej 5–6 cm szerokości. Ich rozstaw jest uzależniony od przewidywanych obciążeń oraz grubości zastosowanych płyt drewnopochodnych. Dla płyt MFP powinien być następujący: – 90 cm – płyty 25 mm; – 60 cm – płyty 22 mm; 40 cm – płyty 18 mm. 

Fot. 1) Ułożenie folii paroizolacyjnej (fot. Pfleiderer) Fot. 2) Montaż drewnianych belek na pasach izolacji akustycznej z filcu lub gumy technicznej (fot. Pfleiderer)

Podłoga na legarach - krok 3

Przy montażu legarów należy pamiętać o ich dokładnym wypoziomowaniu – najlepiej łatą o długości 2 m. Dopuszczalne odchylenia mogą wynosić 1 mm na odcinku 2 m. Następnie do górnej powierzchni legarów przyklejamy taśmę filcową, która będzie tłumić dźwięki uderzeniowe. 

Podłoga na legarach - krok 4

Jeśli podłoga ma być ocieplona, pomiędzy legarami układamy wełnę mineralną. Można też zastosować elastyczne płyty z włókien celulozowych lub podobne.

Fot. 3) Na górnej powierzchni legarów przykleja się taśmę filcową, która będzie tłumić dźwięki uderzeniowe (fot. Pfleiderer) Fot. 4) Układanie ocieplenia pomiędzy legarami (fot. Pfleiderer)

Podłoga na legarach - krok 5

Płyty drewnopochodne MFP można montować prostopadle lub równolegle do legarów, pamiętając o ich wzajemnym przesunięciu o połowę długości przyległych krawędzi.  

Podłoga na legarach - krok 6

Płyty najlepiej mocować do legarów samonawiercającymi wkrętami do drewna. Umieszcza się je nie bliżej niż 8 mm od krawędzi płyty, w rozstawie nie większym niż 15 cm na obwodzie, a w części środkowej w odstępach co 30 cm, unikając umieszczania wkrętów w narożach płyt. Wkręty sąsiednich płyt powinny być przesunięte względem siebie o około 5–6 cm. Jeżeli płyty nie są łączone na pióro i wpust, należy pozostawić między nimi odstępy szerokości 3 mm, które później wypełnia się klejem do drewna. Przy ścianach trzeba pozostawić szczelinę dylatacyjną o szerokości 1,0–1,5 cm.

Fot. 5) Płyty drewnopochodne MFP można montować prostopadle lub równolegle do legarów (fot. Pfleiderer) Fot. 6) Płyty najlepiej mocować do legarów samonawiercającymi wkrętami do drewna (fot. Pfleiderer)

Podłoga na legarach - krok 7

Po wykonaniu całego poszycia można przystąpić do montażu posadzki.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-04-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Czy mozna zamiast waty stosowac styropian???

Gość JOla

31 Sie 2014, 19:33

...

Parkiet Komplex

25 Sie 2014, 14:27

Witam mam pytanie czy moge tak samo montowac ta podloge na stropie drewnianym? Legar stropowy ma jakies 30cm na to prostopadle lata 5cm i plyta 25mm..

Gość maciej

25 Sie 2014, 10:01

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
A może projekt domu pod choinkę? W ARCHON+ trwa PROMOCJA!
A może projekt domu pod choinkę? W ARCHON+ trwa PROMOCJA! Święta tuż, tuż… z tej okazji w Biurze Projektów ARCHON+ czeka na Was miła niespodzianka - RABAT 250 zł na każdy Projekt Domu!
Grupa PSB Perłą Polskiej Gospodarki
Grupa PSB Perłą Polskiej Gospodarki Grupa PSB Handel S.A. otrzymała "Perłę Polskiej Gospodarki", zajmując 23 miejsce w rankingu firm o przychodach powyżej 1 mld zł, w kategorii ...
20 lat mocowań fischer w Polsce
20 lat mocowań fischer w Polsce Marka fischer w tym roku obchodzi 20-lecie swojego istnienia w Polsce. Polskie przedstawicielstwo z siedzibą w Krakowie jest jedną z 42 filii ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze