Budujemy Dom

Podłoga na legarach – krok po kroku

Artykuł na: 4-5 minut

Prace związane z budową podłogi na belkach drewnianych (legarach) są stosunkowo proste i nie wymagają specjalistycznych narzędzi. Jak krok po kroku wykonać podłogę na legarach?

Tagi: legary

Płyty drewnopochodne tworzą na belkach drewnianych sztywny, idealnie równy i gładki podkład pod przyszłą posadzkę, która może być wykonana z dowolnego materiału, np. desek, paneli, płytek ceramicznych lub wykładziny. Nawet jeżeli montaż podłogi zlecimy specjalistycznej firmie, warto dopilnować osobiście poszczególnych etapów montażu podłogi. 

 

Podłogę można wykonać dopiero po zakończeniu wszystkich prac mokrych, takich jak tynkowanie i wyschnięciu budynku. Inaczej drewno będzie wchłaniać wilgoć, co grozi jego wypaczeniem i zagrzybieniem.

Podłoga na legarach - krok 1

Rozpoczynamy od ułożenia na oczyszczonym i suchym stropie żelbetowym lub betonowym folii paroizolacyjnej. Aby folia ta mogła skutecznie odizolować drewno od wilgoci, która zawsze kumuluje się w elementach betonowych, należy skleić wszystkie połączenia i zakłady folii taśmą oraz wywinąć ją na ściany na wysokość 3–5 cm powyżej przyszłego poziomu wykończonej podłogi.

Podłoga na legarach - krok 2

W miejscu montażu drewnianych belek układa się pasy izolacji akustycznej z filcu lub gumy technicznej. Legary powinny mieć przynajmniej 5–6 cm szerokości. Ich rozstaw jest uzależniony od przewidywanych obciążeń oraz grubości zastosowanych płyt drewnopochodnych. Dla płyt MFP powinien być następujący: – 90 cm – płyty 25 mm; – 60 cm – płyty 22 mm; 40 cm – płyty 18 mm. 

Fot. 1) Ułożenie folii paroizolacyjnej (fot. Pfleiderer) Fot. 2) Montaż drewnianych belek na pasach izolacji akustycznej z filcu lub gumy technicznej (fot. Pfleiderer)

Podłoga na legarach - krok 3

Przy montażu legarów należy pamiętać o ich dokładnym wypoziomowaniu – najlepiej łatą o długości 2 m. Dopuszczalne odchylenia mogą wynosić 1 mm na odcinku 2 m. Następnie do górnej powierzchni legarów przyklejamy taśmę filcową, która będzie tłumić dźwięki uderzeniowe. 

Podłoga na legarach - krok 4

Jeśli podłoga ma być ocieplona, pomiędzy legarami układamy wełnę mineralną. Można też zastosować elastyczne płyty z włókien celulozowych lub podobne.

Fot. 3) Na górnej powierzchni legarów przykleja się taśmę filcową, która będzie tłumić dźwięki uderzeniowe (fot. Pfleiderer) Fot. 4) Układanie ocieplenia pomiędzy legarami (fot. Pfleiderer)

Podłoga na legarach - krok 5

Płyty drewnopochodne MFP można montować prostopadle lub równolegle do legarów, pamiętając o ich wzajemnym przesunięciu o połowę długości przyległych krawędzi.  

Podłoga na legarach - krok 6

Płyty najlepiej mocować do legarów samonawiercającymi wkrętami do drewna. Umieszcza się je nie bliżej niż 8 mm od krawędzi płyty, w rozstawie nie większym niż 15 cm na obwodzie, a w części środkowej w odstępach co 30 cm, unikając umieszczania wkrętów w narożach płyt. Wkręty sąsiednich płyt powinny być przesunięte względem siebie o około 5–6 cm. Jeżeli płyty nie są łączone na pióro i wpust, należy pozostawić między nimi odstępy szerokości 3 mm, które później wypełnia się klejem do drewna. Przy ścianach trzeba pozostawić szczelinę dylatacyjną o szerokości 1,0–1,5 cm.

Fot. 5) Płyty drewnopochodne MFP można montować prostopadle lub równolegle do legarów (fot. Pfleiderer) Fot. 6) Płyty najlepiej mocować do legarów samonawiercającymi wkrętami do drewna (fot. Pfleiderer)

Podłoga na legarach - krok 7

Po wykonaniu całego poszycia można przystąpić do montażu posadzki.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-04-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Czy mozna zamiast waty stosowac styropian???

Gość JOla

31 Sie 2014, 19:33

...

Parkiet Komplex

25 Sie 2014, 14:27

Witam mam pytanie czy moge tak samo montowac ta podloge na stropie drewnianym? Legar stropowy ma jakies 30cm na to prostopadle lata 5cm i plyta 25mm..

Gość maciej

25 Sie 2014, 10:01

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Rozwiązanie przyszłości: CEMEX Go już w Polsce!
Rozwiązanie przyszłości: CEMEX Go już w Polsce! CEMEX Go jest pierwszą w pełni zintegrowaną platformą cyfrową dedykowaną Klientom. Pozwala użytkownikom na zwiększanie ich wydajności, ...
Zmiana struktury rynku - trend przybierający na sile!
Zmiana struktury rynku - trend przybierający na sile! Nowe budownictwo mieszkaniowe bije kolejne rekordy, jednak prawdziwa siła sektora tkwi w budownictwie remontowanym. Sytuacja finansowa gospodarstw ...
Izodom podbija azjatycki rynek
Izodom podbija azjatycki rynek W dniach 8-12 lipca w Singapurze miała miejsce konferencja World Cities Summit, której tematem przewodnim była dyskusja o tym, w jaki sposób ...

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".