Budujemy Dom

Planowanie instalacji w domu jednorodzinnym - poradnik praktyczny

Artykuł na: 4-5 minut

Kiedy powinniśmy planować instalacje? Najlepiej już na etapie tworzenia koncepcji budynku albo wybierania go z katalogu. Wówczas zapada decyzja o liczbie, wielkości i wzajemnym układzie pomieszczeń.

Te najistotniejsze dla instalacji, są jednak postrzegane jako najmniej atrakcyjne – kotłownia, kuchnia, łazienki, nieużytkowa część poddasza. Właśnie one są najważniejsze, bo tam trzeba zmieścić kocioł, zasobnik ciepłej wody, centralę wentylacyjną. Ponadto trzeba rozprowadzić rurociągi, postawić komin, wyprowadzić ponad dach piony kanalizacyjne.

 

Jeśli na tym etapie nie wykażemy odpowiedniej zapobiegliwości, może się okazać, że kotłownia jest np. zbyt mała dla kotła węglowego z podajnikiem albo nie ma gdzie umieścić centrali wentylacyjnej.

Przymyślana instalacja to niższe koszty inwestycyjne

Jako podstawową zasadę należy zalecić grupowanie wszelkich pomieszczeń sanitarnych i technicznych – kotłowni, kuchni, łazienek, pralni. Jeśli będą sąsiadować przez ścianę lub znajdą się jedno nad drugim, to powstanie nam węzeł sanitarny z krótkimi i łatwymi do ułożenia rurociągami, jednym pionem kanalizacyjnym, zamiast kilku i pojedynczym kominem z wieloma kanałami. W efekcie instalatorzy będą mieli mniej pracy i zużyją znacznie mniej materiałów.

Proste i niezbyt rozległe instalacje są mniej awaryjne. A jeśli już zdarzą się jakieś problemy, łatwiej jest zlokalizować i wyeliminować ich przyczynę. Każde rozwiązanie instalacyjne wymaga spełnienia pewnych warunków wstępnych. W konsekwencji zaś wymusza zastosowania określonych rozwiązań. 

 

Przykładowo, kocioł na paliwo stałe wymaga przyłączenia do komina wyprowadzonego ponad dach, wyrzut spalin z kotła gazowego możemy zaś zrobić przez ścianę zewnętrzną. Dodatkowo kocioł na paliwo stałe musimy umieścić w odrębnej kotłowni. Gazowy zaś można równie dobrze może zawisnąć w kuchni. A to wcale nie koniec różnic. 

Niewielki dom parterowy z dobrze przemyślanym układem pomieszczeń sanitarnych. Położone obok siebie kuchnia, kotłownia i łazienka to najłatwiejszy w realizacji i najtańszy wariant (rys. Archon)

Zrób projekt instalacji!

Powszechna praktyka na polskich budowach wygląda tak, że wykonawcy nie bardzo stosują się do projektu. Wielu zmian dokonuje się na życzenie niezdecydowanego inwestora, ale nie brakuje też samowoli "fachowców", którzy chcą ułatwić sobie pracę.

Bardzo często instalacje powstają w ogóle bez projektu. To poważny błąd. Od wykonawców wymagajmy przynajmniej sporządzenia możliwie dokładnych schematów instalacji. Sami róbmy też zdjęcia, póki jej elementy są widoczne (przed nałożeniem tynków i wykonaniem wylewek podłogowych). 

 

Taka dokumentacja okazuje się wprost bezcenna, jeśli zechcemy dokonać jakichś zmian po kilku latach albo przydarzy się awaria. Najlepiej zresztą, by przygotowane plany instalacji stanowiły załącznik do umowy z wykonawcami – wówczas mamy jasno określone, za co konkretnie płacimy i jak ma wyglądać gotowa instalacja. Jeśli dojdzie do konfliktu z nimi, zdecydowanie łatwiej możemy wyegzekwować swoje prawa.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2014-01-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Jaki to projekt domu z Archona? Proszę: Dom w arnicehttp://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/...m-w-arnice.html

Redakcja

16 Sty 2015, 07:15

Jaki to projekt domu z Archona?

Gość rw

15 Sty 2015, 15:43

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
fischer Polska startuje z vlogiem poradnikowym
fischer Polska startuje z vlogiem poradnikowym Producent popularnych mocowań na swoim kanale na YouTubie zaprezentował właśnie nową wersję "Akademii fischera". W ramach vloga cyklicznie ...
Całoroczny dom rekreacyjny HomeKONCEPT 66
Całoroczny dom rekreacyjny HomeKONCEPT 66 Oferta projektowa HomeKONCEPT wzbogaciła się o nową linię domów rekreacyjnych. HomeKONCEPT 66 to jedna z ciekawszych propozycji z tej kolekcji. ...
21. edycja konferencji Monitoring Rynku Budowlanego - podsumowanie
21. edycja konferencji Monitoring Rynku Budowlanego - podsumowanie 7 listopada 2018 r. w Warszawie odbyła się 21. edycja konferencji Monitoring Rynku Budowlanego. Wydarzenie było zorganizowane przez ASM i ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".