Budujemy Dom

Dom parterowy z poddaszem a może piętrowy. Zalety i wady

Artykuł na: 4-5 minut

Liczba kondygnacji powinna być pochodną przede wszystkim powierzchni działki. Na przeciętnej działce w kształcie niezbyt wydłużonego prostokąta o powierzchni 800–1000 m² można zazwyczaj bez trudu zmieścić zarówno piętrowy, jak i parterowy dom o powierzchni ok. 150 m².

Dom z poddaszem użytkowym

Dom parterowy

Najprostsze w budowie są domy parterowe, pozbawione schodów (poza strychowymi, które mogą być nawet składane). Docenią to zarówno rodzice z małymi dziećmi, jak i osoby starsze czy niepełnosprawne. Strop domu parterowego może być lekki, utworzony na przykład przez dolny pas wiązarów dachowych. Ocieplenie go jest bardzo łatwe, bo układa się je na stropie, a nie w połaciach dachu. Wadą domów parterowych jest stosunkowo duża powierzchnia zabudowy i podłogi posadowionej na gruncie oraz większe fundamenty i znaczna powierzchnia dachu.

Dom z poddaszem użytkowym

Mniejszą powierzchnię zabudowy niż domy parterowe o takiej samej powierzchni mają domy z poddaszem użytkowym. Łatwiej jest je więc zmieścić na małych działkach, jednak często są droższe w budowie. Wynika to z kosztów wykonania stropu i schodów, na które trzeba też przeznaczyć część powierzchni obydwu kondygnacji. Strop pomiędzy kondygnacjami mieszkalnymi musi być solidny i dobrze tłumiący dźwięki.

Dom piętrowy

Zaletą domów piętrowych jest brak na piętrze skosów, które zmniejszają ich użyteczną powierzchnię i przez to utrudniają zagospodarowanie. Choć trzeba też dodać, że poddasza mają wielu zwolenników, ponieważ skosy nadają pomieszczeniom oryginalny charakter. Oddzielone od wpływów zewnętrznych nieużytkowym poddaszem, pomieszczenia piętra są natomiast mniej podatne na przegrzewanie latem i wychładzanie zimą.

Dom podpiwniczony

A co z piwnicą? Tradycyjnie w tej części domu umieszczało się kotłownię, spiżarnię na przetwory czy… skład rupieci. To dobra lokalizacja także dla pracowni, warsztatu majsterkowicza czy magazynu opału do kominka. Niestety, domy podpiwniczone mają też wady.

Najważniejszą są koszty. Skuteczna izolacja przeciwwodna – w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych – jest bardzo trudna do wykonania i kosztowna (choć nawet najkosztowniejsza hydroizolacja nie zagwarantuje, że w przyszłości nie pojawią się przecieki).

W związku z tym piwnica może być znacznie droższa niż podobnej wielkości pomieszczenia nadziemne. Dlatego też jej budowę można rozważać w sytuacji, gdy działka jest bardzo mała lub wąska, albo pochyłość terenu i tak zmusza nas do wykonania wysokiego fundamentu. Oczywiście o ile grunt jest suchy.

Jakie schody w domu piętrowym?

O wygodzie domu piętrowego w dużej mierze decydują schody. Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Tradycyjne zakłada umiejscowienie ich w pobliżu wejścia – w holu lub w wydzielonej klatce schodowej. Ogranicza to przenoszenie się dźwięków pomiędzy kondygnacjami i umożliwia dobre odseparowanie wspólnej dla wszystkich dziennej części domu – z salonem i kuchnią na parterze – od sypialni na kolejnej kondygnacji.

Drugie rozwiązanie – szczególnie ostatnio popularne – zakłada usytuowanie schodów w salonie. Oszczędza to nieco miejsca, bo nie trzeba projektować dużego holu ze schodami, ale – choć ładne schody zdobią salon – mogą też utrudniać jego aranżację. Jeśli z braku miejsca lub dla ozdoby wybierzemy schody kręte, prawdopodobnie będą po prostu niewygodne.

Wadą schodów w salonie jest także to, że ułatwiają przenoszenie się dźwięków, a więc goście bawiący się w salonie mogą przeszkadzać dzieciom śpiącym na piętrze, a jeśli ktoś głośno słucha muzyki w pokoju na górze, to będzie ją słychać i w salonie.  

Norbert Skupiński
fot. tytułowe: forum.budujemydom.pl (loginbob)

aktualizacja: 2017-07-31

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Obecnie coraz modniejsze są parterowe, ale osobiście uważam że obie opcje są doskonałe.

Gość DobraWentylacja

06 Maj 2014, 13:55

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
21. edycja konferencji Monitoring Rynku Budowlanego - podsumowanie
21. edycja konferencji Monitoring Rynku Budowlanego - podsumowanie 7 listopada 2018 r. w Warszawie odbyła się 21. edycja konferencji Monitoring Rynku Budowlanego. Wydarzenie było zorganizowane przez ASM i ...
Dom w dipladeniach - nowoczesny, ekonomiczny i funkcjonalny
Dom w dipladeniach - nowoczesny, ekonomiczny i funkcjonalny "Dom w dipladeniach" to jedna z nowości w ofercie Biura Projektów ARCHON+. Zwraca uwagę oryginalną formą bryły oraz efektownym, odpowiadającym ...
Targi BUDMA 2019 mocno międzynarodowe! Tu trzeba się pokazać z jak najlepszej strony
Targi BUDMA 2019 mocno międzynarodowe! Tu trzeba się pokazać z jak najlepszej strony Bez fałszywej skromności możemy powiedzieć, że w Centralnej Europie nie ma lepszego miejsca dla przedsiębiorców z branży budowlanej poszukujących ...

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".